06 Հունիսի 2022 16:53
Հայաստանի գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հրաժարվել է ընդունել 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների հարազատներին:
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը՝ վկայակոչելով հայկական լրատվամիջոցներին, նա պատճառաբանել է, թե «դեռևս նորություն չունեն, քննարկումներ են ընթանում գործը տեղափոխելու համար»:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ՀՀ դատախազության շենքի առջև բողոքի ակցիա են իրականացնում 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների հարազատները: Նրանց պահանջն է, որ դատախազությունը Քննչական կոմիտեում 308 հոդվածի երկրորդ մասի հատկանիշներով (պաշտոնական լիազորությունների չարաշահում, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ) հարուցված գործը փոխանցվի ԱԱԾ-ին:
Զոհված զինծառայողների հարազատները հունիսի 30-ին հանդիպել էին գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հետ, ներկայացրել իրենց պահանջը: Նրանք պահանջում են նաև, որ գործը քննվի առերևույթ պետական դավաճանության 299 հոդվածով, Նիկոլ Փաշինյանը կանչվի հարցաքննության և գործում ընդգրկվի որպես մեղադրյալ:

Генпрокурор Армении отказался принять родственников погибших в 44-дневной войне военнослужащих
Генеральный прокурор Армении Артур Давтян отказался принять родственников погибших в 44-дневной войне армянских военнослужащих.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, свой отказ он мотивировал тем, что «пока нет новостей, ведутся обсуждения по передаче дела».
Как сообщалось ранее, перед зданием прокуратуры Армении проводят акцию протеста родственники военнослужащих, погибших в 44-дневной войне. Они требуют передать в производство СНБ уголовное дело по статье 308 – злоупотребление служебными полномочиями, ставшее причиной тяжких последствий – ныне находящееся в производстве СК.
Это требование родственники уже представили генеральному прокурору Артуру Давтяну на встрече 30 июня. Они также требуют переквалификации дела по статье 299, проведении допроса Никола Пашиняна и привлечении его в качестве обвиняемого.