«Մեր հարվածները դեռ շատ են լինելու» Արեստովիչը հայտարարել է Ուկրաինայի ԶՈՒ-ի վրիժառությունը
Ուկրաինայի քաղաքների կենտրոնների վրա թևավոր հրթիռներով հարձակումները ոչ միայն պատերազմի կանոնների խախտում են, այլ տրամաբանության ժխտում և քաղաքակրթության նվաճում որպես այդպիսին։ Ռուսները պետք է անպայման պատասխան տան հարձակումների համար, Ուկրաինայի զինված ուժերն արդեն այս գիշեր ապահովելու են այս գործընթացը։
UNIAN-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի խորհրդական Օլեքսեյ Արեստովիչը՝ մեկնաբանելով Վիննիցայի, Նիկոլաևի և Խարկովի վրա հարձակումները։
«Մենք կխփենք նրանց։ Նրանք մեր հետևից են։ Տարբերությունն այն է, որ մենք հարվածում ենք միայն ռազմական թիրախներին՝ ամեն անգամ զգուշորեն կանխատեսելով կողմնակի վնասը։ Նրանք հարվածում են առանց դրա վրա ուշադրություն դարձնելու՝ ամեն անգամ կանխատեսումներին ավելացնելով խաղաղ բնակչության սարսափից հավելյալ էֆեկտ, կամ ուղղակիորեն հանուն այնպիսի ահաբեկչության, ինչպիսին հիմա Նիկոլաևում և Խարկովում է», - հայտարարել է Արեստովիչը։
Նախագահի աշխատակազմի նախագահի խորհրդականը հիշեցրել է, որ երեք հարյուր տարի քաղաքակիրթ աշխարհում պատերազմի կանոնները պահանջում են նվազագույնի հասցնել ազդեցությունը գործողության մեթոդների և ոչնչացման միջոցների ընտրության ժամանակ։ Եթե ռազմական առաջադրանքն ավարտելու համար բավական է ոչ թե սպանել, այլ թշնամուն վիրավորելը, կանոնները սահմանում են, որ հակառակորդը պետք է միայն վիրավորվի:

«Будет еще много наших ударов»
Удары крылатыми ракетами по центрам украинских городов — это не просто нарушение правил ведения войны, а отрицание логики и завоевание цивилизации как таковой. Россияне обязательно должны ответить за атаки, ВСУ обеспечат этот процесс уже сегодня вечером.
Как передает УНИАН, об этом заявил советник главы Офиса президента Украины Алексей Арестович, комментируя удары по Виннице, Николаеву и Харькову.
«Мы будем бить по ним. Они по нам. Разница состоит в том, что мы бьем только по военным целям, всякий раз тщательно прогнозируя сопутствующий ущерб. Они бьют, не обращая внимание на таковой, каждый раз вкладывая в прогноз дополнительный эффект от террора мирного населения, или - непосредственно ради такого террора, как сейчас в Николаеве и Харькове», - заявил Арестович.
Советник председателя ОП напомнил, что уже триста лет в цивилизованном мире правила ведения войны требуют минимизации влияния при выборе методов действий и средств поражения. Если для выполнения военного задания достаточно ранить врага, а не убить, правила предусматривают, что противник должен быть только ранен.
«Стрельба крылатыми ракетами в центре города в течение суток — это не просто нарушение правил ведения войны. Это отрицание логики и завоевание цивилизации как таковой. И цивилизация дает ответ. Быстро не будет, потому что такой возможности нет. Но каждый такой удар ускоряет действие цивилизации против антицивилизаций: санкции, передача оружия нам. Будет еще много наших ударов, их удары в ответ, опять наши, снова их. С путинским режимом будет покончено на поле боя, других способов с ним покончить нет. Сегодня вечером ВСУ спросят их за Винницу, Николаев и Харьков», - отметил Арестович.