Գահրամանովը` Ղարաբաղում հայերի էկոլոգիական ահաբեկչության մասին
Հայերը էկոլոգիական ահաբեկչություն են իրականացրել Խանքենդի քաղաքում, Աղդերեի և Խոջալուի շրջաններում՝ գաղտնի ոչնչացնելով բնական պաշարները։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Խանքենդի քաղաքում, Աղդերեի և Խոջալուի շրջաններում Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցչի տեղակալ Սաբուհի Գահրամանովը՝ Խանքենդիում Միջգերատեսչական կենտրոնի շրջակա միջավայրի հարցերով աշխատանքային խմբի հերթական նիստում։
Նրա խոսքով՝ օկուպացիայի ընթացքում հայերը թալանել են Ադրբեջանի ազատագրված տարածքների բնական պաշարները. «Լուրջ վնաս է հասցվել բնական հուշարձաններին, արգելոցներին, անտառներին և կենսաբազմազանությանը, իսկ գյուղատնտեսական հողերը դարձել են անպիտան»։
Գահրամանովը հավելել է, որ հայկական օկուպացիայի ընթացքում նախկին օկուպացված տարածքներում ակտիվորեն շահագործվել են հանքային պաշարները, գունավոր և սև մետաղների հանքավայրերը, հանքային և քաղցրահամ ջրային պաշարները։ Նրա խոսքով՝ անտառային ֆոնդը, ինչպես նաև բուսական և կենդանական աշխարհը համակարգված կերպով ոչնչացվել է։
«Բացի այդ, հարյուր հազարավոր տեղադրված ականներ լուրջ բնապահպանական աղետ են դարձել այս տարածքների բնակիչների համար։ Ներկայումս ակտիվորեն շարունակվում են ականազերծման աշխատանքները», - նշել է նա։