Մամրաձե. Ադրբեջանը, Հայաստանը և Վրաստանը կարող են ստեղծել փոխշահավետ համագործակցության օրինակելի տարածություն
Ադրբեջանից Վրաստանի տարածքով Հայաստան նավթամթերք փոխադրող առաջին բեռնատար գնացքի ուղարկումը տարածաշրջանում խաղաղության և համագործակցության գործընթացների իրական արդյունք է։
Այս մասին «Report»-ին ասել է Վրաստանի նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար, քաղաքական մեկնաբան և պրոֆեսոր Պետրե Մամրաձեն։
Նրա խոսքով՝ այս իրադարձությունը Ադրբեջանի կառավարության և անձամբ նախագահ Իլհամ Ալիևի բարի կամքի հերթական դրսևորում է։ Մամրաձեն նշել է, որ երկար տարիներ ադրբեջանա-հայաստանյան հարաբերությունները ցանկալի մակարդակի վրա չէին, բայց չնայած բոլոր դժվարություններին՝ այսօր դրանք տեղափոխվել են կառուցողական հուն:
«Դրա հետևում կանգնած են կոնկրետ քաղաքական կամք և նպատակային քայլեր: Մենք կարող ենք միայն ողջունել նման մոտեցումը», - ընդգծել է նա։
Պերե Մամրաձեն նաև նշել է, որ դեռ վերջերս Վրաստանի տարածքով ադրբեջանական նավթամթերքի տարանցումը Հայաստան անհնար էր թվում։ «Սակայն այսօր դա դարձել է իրականություն»։