MIDA-ն՝ Ֆիզուլիում, Ջաբրայիլում և Խոջալուում բնակարանաշինության զարգացման մասին
16 0Հոկտեմբերի 2025 14:59
«Մեծ վերադարձ» ծրագրի շրջանակներում Ադրբեջանի պետական բնակարանաշինության զարգացման գործակալությունը (MIDA) հաջողությամբ ավարտել է երեք նախագիծ՝ Ֆիզուլիի և Ջաբրայիլի շրջաններում, ինչպես նաև Խոջալու քաղաքում։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է MIDA-ի աշխատակազմի ղեկավար Ֆարման Գուրբանլին Ադրբեջանի 3-րդ ազգային քաղաքային զարգացման ֆորումի (NUFA3) երկրորդ օրը։
«Ընդհանուր առմամբ, ազատագրված տարածքներում գործակալության կողմից կառուցված բնակարաններում վերաբնակեցվել է ավելի քան 1700 ընտանիք», - նշել է Գուրբանլին։
Նա ընդգծել է, որ MIDA-ն հատուկ շեշտադրում է կատարում սոցիալական ենթակառուցվածքների զարգացման վրա՝ մատչելի բնակարանային նախագծերի շրջանակներում։
«Մինչ օրս սկսվել է 22 սոցիալական ենթակառուցվածքների օբյեկտների շինարարությունը, որոնցից 16-ն արդեն ավարտվել է։ Դրանց թվում են հինգ դպրոց, ինը մանկապարտեզ, բժշկական կենտրոն և քաղաքային հիվանդանոց։ Շինարարության ավարտից և անվտանգ պայմանների ապահովումից հետո օբյեկտները կսկսեն գործել համապատասխան մասնագետների ներգրավմամբ», - հավելել է գործակալության ղեկավարը։