TRTAvaz հեռուստաալիքը՝ Ղարաբաղի վերականգնման մասին
Թուրքական TRTAvaz հեռուստաալիքը ռեպորտաժ է պատրաստել նվիրված Ադրբեջանի՝ հայկական օկուպացիայից ազատագրված հողերի վերականգնմանը։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, սյուժեում նշվում է, որ երկրի ապաօկուպացված շրջաններում բազմաթիվ նախագծեր են իրականացվում, այդ թվում՝ «խելացի քաղաքներ» ծրագիրը:
«Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում վերականգնման համար պլանավորված՝ ավերված քաղաքներից առաջինը լինելու է Աղդամը։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը պլանային այցեր է կատարում տարածաշրջան՝ ծանոթանալու աշխատանքների ընթացքին, որին մասնակցում են նաև թուրքական ընկերությունները», - ասվում է TRTAvaz-ի ռեպորտաժում։
Ռեպորտաժում պատմվում է հանրապետության Աղդամի շրջանի Սարըջալը գյուղի առաջին փուլի բացմանը՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի և առաջին տիկին Մեհրիբան Ալիևայի մասնակցության մասին։
Հեռուստաալիքը հեռուստադիտողներին տեղեկացրել է այս բնակավայրի վերականգնման մասին, որտեղ արդեն կառուցվել է 203 առանձնատուն, ստեղծվել են բոլոր պայմանները հարյուրավոր ընտանիքների հարմարավետ ապրելու համար։