Սիյարտո. մենք գազ ենք գնում Ադրբեջանից
15 0Հոկտեմբերի 2025 14:54
Գոյություն ունեցող գազային ենթակառուցվածքները թույլ չեն տա բավարար գազ մատակարարել Հունգարիային: Եթե Ռուսաստանից գազի մատակարարումը դադարեցվի, երկրում գները կտրուկ կբարձրանան։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Հունգարիայի արտաքին գործերի և տնտեսական հարաբերությունների նախարար Պետեր Սիյարտոն «Ռուսական էներգետիկ շաբաթում» ունեցած ելույթի ժամանակ։
«Ներկայումս, մեր էներգետիկ հաշվեկշռի շնորհիվ, մենք անվտանգության մեջ ենք։ Ինչ վերաբերում է գազին, մենք երկարաժամկետ պայմանագիր ունենք «Գազպրոմի» հետ։ Բայց մենք, անշուշտ, գազ ենք գնում նաև այլ աղբյուրներից։ Մենք գնում ենք թուրքական գազ։ Մենք գազ ենք գնում Ադրբեջանից։ Մենք գազ ենք գնում Խորվաթիայում գտնվող հեղուկացված բնական գազի տերմինալի միջոցով, ինչպես նաև պլանավորում ենք գազ գնել Engie-ից և Shell-ից՝ հիմնվելով հենց նոր ստորագրած երկարաժամկետ պայմանագրերի վրա։ Բայց ֆիզիկական տեսանկյունից, եթե մենք կտրվենք ռուսական գազի աղբյուրից, մնացած ենթակառուցվածքները չեն կարողանա մատակարարել երկիրը», - ասել է նա։
Սիյարտոյի խոսքով՝ Ռուսաստանը միշտ հարգել և հուսալիորեն մատակարարել է էներգետիկ ռեսուրսներ Հունգարիայի հետ կնքված պայմանագրերի շրջանակներում։ Եթե Հունգարիան ստիպված լինի փոխել իր էներգամատակարարման կառուցվածքը, երկրում գազի գները, որոնք ներկայումս ամենացածրն են Եվրոպայում, կտրուկ կբարձրանան, հայտարարել է նա։