Էմին Հուսեյնով. «Խելացի գյուղ» նախագիծը կիրականացվի Ադրբեջանի հաշվին
Մեծ վերադարձի առաջին պետական ծրագրի համաձայն՝ մինչև 2026 թվականի վերջը նախատեսվում է 34600 ընտանիքի վերաբնակեցում Ադրբեջանի Հանրապետության ազատագրված տարածքներ։ Այդ կապակցությամբ կազմվել է վերականգնվող քաղաքների, գյուղերի ու բնակավայրերի կոնկրետ ցանկ։ Այս գործընթացի ամենակարևոր բաղադրիչներից մեկը «խելացի գյուղերի» և «խելացի քաղաքների» կառուցումն է։ Ինչպես գիտեք, առաջին նման գյուղը՝ Աղալին, ստեղծվել և տրվել է Զանգիլանի շրջանի բնակիչների օգտագորղմանը, այնտեղ արդեն ընտանիքներ են ապրում։ Հաջորդ գյուղը՝ Դովլեթյարլին, կկառուցվի Ֆիզուլիի շրջանում՝ Ադրբեջանի պետության միջոցների հաշվին։
Այս մասին Ազերթաջին ասել է՝ օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում (բացառությամբ Շուշայի) ներառված Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Էմին Հուսեյնովը:
Նրա խոսքով, Դովլեթյարլի գյուղում նախագծային աշխատանքներն արդեն ավարտական փուլում են։ Հողային աշխատանքները կսկսվեն մեկ ամսվա ընթացքում։ Պետական գնումների ընթացակարգն արդեն սկսվել է։