Լրագրող Հակոբյան. Փաշինյանը ընտրեց պատերազմը կարգավորման փոխարեն
«Եթե երրորդ պետությունը 30 տարի բանակցություններ վարեր մեզ համար, մենք հավանաբար չէինք հասնի նման անպատվաբեր, նվաստացուցիչ վախճանի»:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է լրագրող Թաթուլ Հակոբյանը։
«10 հնարավոր տարբերակներից մենք կանգ առանք մահվան տարբերակի վրա։
1988 թվականին մենք կարող էինք Ղարաբաղի համար ստանալ ինքնավար հանրապետության կարգավիճակ։ Մենք ասացինք, որ դա բավարար չէ։
1997 թվականին մենք կարող էինք 6,2 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքով պահպանել Ղարաբաղն ու Լաչինը որպես Հայաստանի Հանրապետության շարունակություն և կունենայինք Հայաստանի Հանրապետություն, որով կանցնեին խողովակաշարեր, երկաթուղիներ, բայց ռազմական հեղաշրջման կազմակերպիչներին՝ Սարգսյանին, Քոչարյանին ու Օսկանյանին իշխանություն, փող ու փառք էր պետք, բայց ոչ անվտանգ Ղարաբաղ ու Հայաստան.
1998-ից մինչև 2018 թվականը Քոչարյանի ու Սարգսյանի ռեժիմը ծաղկեց, նրանց համար Ղարաբաղի հարց չկար, նրանք ասում էին, որ հարցը լուծված է։
2018 թվականից հետո Փաշինյանը, ունենալով լեգիտիմության մեծ պաշար, ցավալի ու արժանապատիվ կարգավորմանը վերադառնալու փոխարեն, գնաց ավանտյուրայի և մեզ բերեց 44 օրվա աղետ։
Մենք կարող էինք ավելի զգույշ լինել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի թղթի հետ, բայց այն անվանեցինք կապիտուլյացիա, իսկ Նիկոլին՝ կապիտուլյանտ, որպեսզի հեռացնել նրան»,- գրում է Թաթուլ Հակոբյանը։