Նախկին օմբուդսմենը դարձավ Հայաստանի գլխավոր լրտեսը
04 0Հոկտեմբերի 2023 14:14
Հայաստանի նախկին օմբուդսմեն Քրիստինե Գրիգորյանը ՀՀ վարչապետի հրամանագրով նշանակվել է Արտաքին հետախուզության ծառայության պետի պաշտոնում։
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը՝ վկայակոչելով հայկական լրատվամիջոցներին, համապատասխան փաստաթուղթը զետեղված է ՀՀ կառավարության կայքում:
«Ղեկավարվելով «Արտաքին հետախուզական գործունեության և արտաքին հետախուզության ծառայության մասին» օրենքի 19-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Քրիստինե Գրիգորյանին նշանակել արտաքին հետախուզության ծառայության պետ», - նշված է որոշման մեջ:
Արտաքին հետախուզության առանձին ծառայություն ստեղծելու մասին օրենքի նախագիծը հաստատվել է Նախարարների կաբինետի կողմից, այնուհետև նախորդ տարվա դեկտեմբերին հավանության է արժանացել Հայաստանի խորհրդարանի կողմից։
Ծառայությունը կզբաղվի հետախուզությամբ և ահաբեկչության դեմ պայքարով, ինչպես նաև անմիջականորեն կենթարկվի կառավարության ղեկավարին։