Հայաստանի ԱԳՆ-ն՝ Ռուբինյան-Քըլըչ հանդիպման մասին
Հուլիսի 30-ին Հայաստանի և Թուրքիայի միջև կարգավորման գործընթացի հատուկ բանագնացներ, ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը և դեսպան Սերդար Քըլըչը հինգերորդ հանդիպումն անցկացրեցին երկու երկրների սահմանին գտնվող Մարգարա-Ալիջան անցակետում։
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը՝ հայկական ԶԼՄ-ներին հղումով, Հայաստանի ԱԳՆ-ում հայտնել են, որ նրանք հաստատել են նախորդ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Նրանք նաև պայմանավորվել են գնահատել տեխնիկական կարիքները՝ տարածաշրջանային իրադարձություններին համապատասխան, որոնք թույլ կտան գործարկել Ախուրիկ/Աքյաքա երկաթուղու սահմանային անցակետը, ինչպես նաև դիվանագիտական/պաշտոնական անձնագիր ունեցողների համար մուտքի արտոնագրի ընթացակարգերի փոխադարձ դյուրացում:
Եզրափակելով՝ նրանք ևս մեկ անգամ ընդգծել են՝ կարգավորման գործընթացը առանց որևէ նախապայմանի շարունակելու պայմանավորվածությունը՝ երկու երկրների միջև լիարժեք կարգավորման վերջնական նպատակին հասնելու համար։