12 Օգոստոսի 2022 11:12
Ադրբեջանի և ԵՄ միջև ստորագրված՝ գազի մատակարարման ծավալների մեծացման մասին փաստաթուղթը չի հակասում Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի միջև դաշնակցային փոխգործակցության հռչակագրի դրույթներին:
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալ Իվան Նեչաևը:
«Խոսքը վերաբերում է էներգետիկայի ոլորտում ռազմավարական համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագրին, որը Ադրբեջանի և ԵՄ-ի միջև ստորագրվել է հուլիսի 18-ին։ Չենք կարծում, որ նմանօրինակ փաստաթուղթը հակասում է փետրվարի 22-ին ՌԴ-ի և Ադրբեջանի միջև կնքված դաշնակցային փոխգործակցության մասին հռչակագրի դրույթներին», - ասել է Նեչաևը։
Նրա խոսքով` ցանկացած պետություն իրավունք ունի ինքնուրույն որոշելու, թե ինչպես և ում հետ զարգացնի հարաբերությունները, այդ թվում` նավթագազային ոլորտում։

МИД РФ: Газовое соглашение ЕС-Азербайджан не противоречит интересам России
Подписанное между Баку и ЕС соглашение об импорте газа не идет вразрез с положениями декларации о союзническом взаимодействии между Россией и Азербайджаном.
Как сообщает Caliber.Az, об этом заявил в ходе брифинга замдиректора ДИП МИД России Иван Нечаев.
«Речь идет о меморандуме взаимопонимания по стратегического сотрудничеству в энергетике, который был подписан между Азербайджаном и ЕС 18 июля. Не считаем, что такой отраслевой документ идет вразрез с положениями декларации о союзническом взаимодействии между Россией и Азербайджаном от 22 февраля», - сказал Нечаев.
По его словам, любое государство вправе самостоятельно решать, как и с кем развивать отношения, в том числе и в нефтегазовой области.
Нечаев отметил, что Азербайджан в последние годы совершил ощутимый рывок в социально-экономическом развитии, что обусловлено также повышенным интересом к Баку со стороны международных инвесторов.