Յամիտը և Լաչինը. 25 օր երեքի փոխարեն Երբ հումանիզմը դատարկ արտահայտություն չէ
Ադրբեջանական հողերը երեք տասնամյակ շարունակ ապօրինի կերպով բնակեցվել են նախ Հայաստանից ներգաղթյալների, իսկ հաջորդ տարիներին՝ Լիբանանի և Սիրիայի էթնիկ հայերի կողմից: Չի կարելի ասել, որ Ադրբեջանում այդ գործընթացին ոչ մի ուշադրություն չեն դարձրել։ Ընդհակառակը, այս թեման բարձրացվել է ինչպես մամուլում և փորձագիտական հանրության մեջ, այնպես էլ պաշտոնական մակարդակով, մասնավորապես, միջազգային հարթակներում և օտարերկրյա քաղաքական գործիչների հետ հանդիպումներում։
Սակայն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի երեկվա հարցազրույցի լույսի ներքո, որում նա շոշափեց այդ թվում նաև Մերձավոր Արևելքի հայերի կողմից Լաչինի շրջանի ապօրինի բնակեցման թեման, այս հարցը նորից դրվել է օրակարգում։
«Օկուպանտ երկիրը չի կարող զավթած հողերում անցկացնել ապօրինի բնակեցումներ։ Դա ռազմական հանցագործություն է։ Հնարավոր է այնտեղ բնակվող Սիրիայից և Լիբանանից եկած հայերը դա չգիտեն, բայց Հայաստանի ղեկավարությանը այդ մասին լավ հայտնի է։ Ուստի այնտեղից ինչ-որ հաղորդագրություններ են գալիս՝ մեկն ասում է՝ ես այստեղից չեմ գնա, մյուսն ասում է՝ չեմ հեռանալու։ Նրանք ավելի լավ են տեսնում: Նրանք ռազմական հանցագործներ են։ Թող նորից չփորձեն մեր համբերությունը։ Թող իրենց կամքով հեռանան»,- նշել է նախագահ Ալիեւը։
Հարկ է նշել, որ Ադրբեջանի նախագահի խոսքերը հիմնվում են բացառապես միջազգային իրավական ակտերի ու փաստաթղթերի վրա։ Այսպես, օրինակ, ապօրինի վերաբնակեցումների քաղաքականությունը հանդիսանում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի, ներառյալ Ժնևի 194 թվականի կոնվենցիայի (որին Հայաստանը միացել է 1993թ. հունիսին և կրում է դրանց կատարման անվերապահ պարտավորությունն) կոպիտ խախտում է։ Համաձայն «Պատերազմի ժամանակ քաղաքացիական անձանց պաշտպանության մասին» Ժնևի չորրորդ կոնվենցիայի, մասնավորապես, սույն փաստաթղթի 49-րդ կետի, օկուպացիոն պետությունը չպետք է իր քաղաքացիական բնակչությանը տեղափոխի իր կողմից օկուպացված տարածքները։
Հատկապես և դա է 2020 թվականին մատնանշել Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը. «1946 թվականին, գլխավոր պատերազմական հանցագործների դատավարության ժամանակ, Նյուրնբերգի միջազգային ռազմական տրիբունալը երկու մեղադրյալներին մեղավոր ճանաչեց օկուպացված տարածքների էթնիկական կազմը փոխելու մեջ»: Հ.Հաջիեւի խոսքով, միջազգային իրավունքի համաձայն, օկուպաանտ պետության կողմից իրականացվող օկուպացված տարածքներում բնակավայրեր ստեղծելու քաղաքականությունը պետք է դասակարգվի, որպես ռազմական հանցագործություն։ Այս տեսակետից, Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում Հայաստանի անօրինական վերաբնակեցումները հանդիսանում են ռազմական հանցագործություն։
Ի դեպ, որքան էլ տարօրինակ է, այդ գործողությունները հանդիսանում են բուն Հայաստանի օրենքներով քրեական հանցագործություն։ «Այսպիսով, Հայաստանի քրեական օրենսգրքի 390-րդ հոդվածը օկուպացված տարածքների բնակչության վտարումը և օկուպանտ պետության բնակչությամբ դրանց վերաբնակեցումը դիտարկում, որպես միջազգային մարդասիրական իրավունքի լուրջ խախտում և նախատեսում է 8-ից մինչև 12 տարի ժամկետով պատիժ»,- այդ ժամանակ հայտարարել էր Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը:
Սակայն, չնայած նրան, որ այս հարցում միջազգային իրավունքը լիովին Ադրբեջանի կողմն է, պաշտոնական Բաքուն այնուամենայնիվ ցուցաբերում է զսպվածություն և մարդասիրություն, ինչի մասին իր երեկվա ելույթում նույնպես հայտարարել է նախագահ Ալիևը։
«Ղարաբաղում ապրող հայերը դիմել են մեզ և խնդրել են, բազմիցս խնդրել են իրենց ժամանակ տալ մինչև օգոստոսի վերջը։ Եվ մենք համաձայնվեցինք, որովհետև հիմա թող լինի ոչ թե օգոստոսի 5-ին, այլ օգոստոսի 25-ին, սեպտեմբերի 1-ին՝ առանձնակի տարբերություն չկա»,- ասել է պետության ղեկավարը։
Այո, ինչպես հարցազրույցում նշել է նախագահը, հնարավոր է, որ Ղարաբաղում ապօրինի վերաբնակեցված Սիրիայից և Լիբանանից որոշ հայեր և չգիտեին, որ զանցառում են օրենքը, սակայն այդ մասին Հայաստանի ղեկավարությունը հաստատ գիտեր։ Իհարկե, օրենքի չիմացությունը չի ազատում պատասխանատվությունից, այնուամենայնիվ, պաշտոնական Երեւանը Ղարաբաղում վերաբնակեցված հայերին վերածել է այս հանցագործության մեղսակիցների։ Եվ այս դեպքում Ադրբեջանի հումանիզմն ճիշտ և ճիշտ կայանում է նրանում, որ նա այդ ընտանիքներին բավական ժամանակ է տրամադրել այդ տարածքները լքելու համար։ Թեև, որպես տարբերակ, կարող էր զորքեր առաջ քաշել, դիրքեր ստեղծել և նրանց կալանավորել որպես ռազմական հանցագործների։
Ի դեպ, համաշխարհային պրակտիկան գիտի օկուպացված տարածքներում ապօրինի բնակեցման և հետագա տարահանման օրինակներ։ Անմիջապես կարելի է հիշել, թե ինչպես 1982 թվականի ապրիլի 23-ին իսրայելական բանակը երեք օրվա ընթացքում իրականացրեց Սինայի թերակղզու (Եգիպտոս) խոշորագույն հրեական բնակավայրի՝ Յամիթի տարահանումը: Վերջիններից այնտեղից դուրս են բերել մի խումբ ուսանողների, որոնք ամրապնդվել էին "Պլադա" զրահատանկային դիվիզիայի զոհված մարտիկների հիշատակին նվիրված կոթողի դիտահարթակի վրա։ Մեկ օր անց եգիպտական զորքերը մտան այդ տարածքը։ Համաձայն խաղաղության պայմանագրի (Քեմփ Դեվիդ, 1979 թ.), Իսրայելը պարտավորվեց Եգիպտոսին ամբողջությամբ վերադարձնել Սինայի թերակղզին։ Ուշադրություն դարձրեք՝ Իսրայելը 2500 հրեաների տարահանումն իրականացրել է ընդամենը երեք օրում, միաժամանակ երբ Ադրբեջանը Լաչինում և Զաբուխայում հայերին տրամադրել է գրեթե մեկ ամիս ժամանակ... Սա արդյո՞ք մարդասիրության դրսևորում չէ։
Եզրափակելով ևս մեկ անգամ նշենք՝ Ադրբեջանի պլանների մեջ չի մտնում Ղարաբաղի տարածաշրջանից էթնիկ հայ բնակչության արտաքսումը։ Ընդհակառակը, Բաքուն բազմիցս հայտարարել է այն մասին, որ տեղի հայ բնակչությանը դիտարկում է, որպես իր քաղաքացիներ և պատրաստ է նրանց ներկայացնել հավասար՝ երկրի մյուս էթնիկ խմբերի հետ միահավասար իրավունքներ։ Եվ սա հումանիզմի ևս մեկ դրսեւորում է Ադրբեջանի կողմից։

Ямит и Лачин: 25 дней вместо трех
Азербайджанские земли на протяжении трех десятилетий незаконно заселялись сначала выходцами из Армении, а в последующие годы этническими армянами из Ливана и Сирии. Нельзя сказать, что в Азербайджане не обращали на этот процесс никакого внимания. Наоборот, эта тема поднималась как в прессе и экспертном сообществе, так и на официальном уровне, в частности, на международных площадках и встречах с зарубежными политиками.
Однако в свете вчерашнего интервью президента Азербайджана Ильхама Алиева, в котором он затронул в том числе тему незаконного заселения Лачинского района армянами из Ближнего Востока, данный вопрос вновь встал на повестку дня.
«Страна-оккупант не может проводить незаконное заселение на захваченных землях. Это – военное преступление. Возможно, проживающие там армяне, приехавшие из Сирии, Ливана, этого не знают, но руководству Армении об этом хорошо известно. Поэтому оттуда поступают некоторые сообщения: один говорит, я не уйду отсюда, другой говорит – не уйду. Им виднее. Они – военные преступники. Пусть не испытывают снова нас, наше терпение. Пусть уходят оттуда по доброй воле», – отметил президент Алиев.
Следует отметить, что слова президента Азербайджана основываются исключительно на международно-правовые акты и документы. Так, например, политика незаконных поселений является грубым нарушением международного гуманитарного права, включая Женевские конвенции 1949 года (к которым Армения присоединилась в июне 1993 года и несет безусловные обязательства по их соблюдению). Согласно четвертой Женевской конвенции о защите гражданского населения во время войны, в частности, 49-му пункту данного документа, оккупирующее государство не должно перемещать свое гражданское население на оккупированные ею территории.
Именно на это указал в 2020 году помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев: «В 1946 году на судебном процессе над главными военными преступниками Нюрнбергский международный военный трибунал признал двух подсудимых виновными в изменении этнического состава оккупированных территорий». По словам Х. Гаджиева, согласно международному праву, политика создания поселений на оккупированных территориях, проводимая государством-оккупантом, должна классифицироваться как военное преступление. С этой точки зрения незаконное заселение Армении на оккупированных территориях Азербайджана является военным преступлением.
Кстати, как ни парадоксально, эти действия являются уголовным преступлением по законам самой Армении. «Так, статья 390 Уголовного кодекса Армении рассматривает выселение населения оккупированных территорий и их заселение населением государством-оккупантом как серьезное нарушение международного гуманитарного права и предусматривает наказание сроком от 8 до 12 лет», – заявил тогда помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев.
Впрочем, несмотря на то, что в этом вопросе международное право полностью на стороне Азербайджана, тем не менее, несмотря на это официальный Баку проявляет выдержку и гуманизм, о чем во вчерашнем выступлении также заявил президент Алиев.
«Проживающие в Карабахе армяне обратились к нам и просили, неоднократно просили предоставить им время до конца августа. И мы на это согласились, потому что теперь пусть это будет не 5, а 25 августа, 1 сентября – особой разницы нет», – сказал глава государства.
Да, как отметил в интервью президент, возможно, что некоторые незаконно переселенные в Карабах из Сирии и Ливана армяне и не знали, что преступают закон, однако об этом точно знало руководство Армении. Конечно, незнание закона не освобождает от ответственности, тем не менее, официальный Ереван превратил переселенных в Карабах армян в соучастников этого преступления. И гуманизм Азербайджана в данном случае как раз и заключается в том, что он предоставил этим семьям достаточно времени покинуть эти территории. Хотя, как вариант, мог выдвинуть войска, поставить посты и задержать как военных преступников.
К слову, мировая практика знает примеры незаконного поселения на оккупированных территориях и дальнейшей эвакуации. Навскидку можно вспомнить, как 23 апреля 1982 года израильская армия в трехдневный срок осуществила эвакуацию Ямита – крупнейшего еврейского поселения на Синайском полуострове (Египет). Последними оттуда вывезли группу студентов, укрепившихся на смотровой площадке обелиска памяти павших бойцов бронетанковой дивизии «Плада». Через день на эту территорию вступили египетские войска. В соответствии с мирным договором (Кэмп-Дэвид, 1979 г.), Израиль обязался вернуть Египту весь Синайский полуостров. Обратите внимание – Израиль осуществил эвакуацию 2500 евреев всего за три дня, в то время как Азербайджан предоставил армянам в Лачине и Забухе почти месяц… Это ли не проявление гуманизма?
В заключение еще раз отметим – в планы Азербайджана не входит депортация этнического армянского населения из Карабахского региона. Наоборот, Баку не раз заявлял о том, что рассматривает местное армянское население в качестве своих граждан и готов им предоставить равные – наравне с другими этническими группами страны – права. И это еще одно проявление гуманизма со стороны Азербайджана.