Խաղաղապահ նախաձեռնությունների համար՝ լրտեսության մեղադրանք Ղամբարյանն ու Վերդյանը որոնվում են հայկական հատուկ ծառայությունների կողմից
31 Օգոստոսի 2022 14:50
Ինչպես և սպասվում էր, Հայաստանում քրեական հետապնդում է հայտարարվել Ադրբեջանի քաղաքացիություն խնդրած հանրապետության երկու քաղաքացիների՝ Վահե Ղամբարյանի և Իշխան Վերդյանի նկատմամբ։ Նրանց նկատմամբ քրեական գործեր են հարուցվել՝ «թշնամու կողմն անցնելու և լրտեսության միջոցով դավաճանություն կատարելու փաստի առթիվ»։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հայկական լրատվամիջոցներին հղումով, այս մասին ՖԲ-ի իր էջում հայտնել է ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
Ազգային անվտանգության ծառայության (ԱԱԾ) հետ համատեղ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում 2022 թվականի օգոստոսի 10-ին ԱԱԾ քննչական բաժնում հարուցվել է երկու առանձին քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով՝ երկու մասով. հակառակորդի կողմ ակնհայտ անցնելու և լրտեսության միջոցով դավաճանություն կատարելու դեպքերը։ Ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ ՀՀ քաղաքացի Վ.Գ. և Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաքում բնակվող Ի.Վ. հավաքագրվել են օտարերկրյա պետության գաղտնի ծառայությունների կողմից։ Վ.Գ-ն. թշնամական գործողությունների իրականացման համար նրանց տրամադրել է այլ բնույթի օգնություն, իր նախաձեռնությամբ կապ է հաստատել Վրաստանում Ադրբեջանի դեսպանատան աշխատակիցների հետ։
Նրանք առանձին, կապի տարբեր միջոցներով դիմել են Ադրբեջանի նախագահին՝ Հայաստանի քաղաքացիությունից հրաժարվելու և Ադրբեջանի քաղաքացիություն ստանալու նպատակով։
Օգոստոսի 18-ին հսկողություն իրականացնող դատախազը հավաքագրված ապացույցների հիման վրա որոշում է կայացրել հանրային քրեական հետապնդում հարուցել Ի.Վ. և Վ.Կ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով։
Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան ներկայացված միջնորդությունը բավարարվել է։
Որոշումները ուղարկվել են Հայաստանի ոստիկանություն՝ այս քաղաքացիներին որոնելու համար։ Նախաքննությունը շարունակվում է»,- հայտնում են երևանյան լրատվամիջոցները։
Խաղաղապահ նախաձեռնություններով հանդես եկող Վերդյանի և Ղամբարյանի դեմ քրեական գործեր հարուցելը ակնհայտ նպատակ է հետապնդում՝ ահաբեկել Հայաստանի այն քաղաքացիներին, ովքեր մտածում են Ադրբեջանի հետ խաղաղության մասին։

За миротворческие инициативы – обвинение в шпионаже
Как и ожидалось, в Армении начато уголовное преследование против двух граждан республики – Ваге Гамбаряна и Ишхана Вердяна, попросивших предоставить им азербайджанское гражданство. В отношении них возбуждены уголовные дела «по факту перехода на сторону врага и совершения госизмены посредством шпионажа».
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом сообщил советник Генпрокурора Армении Гор Абрамян на своей странице в ФБ.
«В результате мер, принятых в сотрудничестве со Службой нацбезопасности (СНБ), в следственном департаменте СНБ 10-го августа 2022 года были инициированы два отдельных уголовных производства по соответствующим статьям УК Армении по двум случаям очевидного перехода на сторону врага и совершения госизмены посредством шпионажа. Были получены доказательства того, что гражданин Армении В.Г. и проживающий в турецком городе Стамбул И.В. были завербованы спецслужбами иностранного государства. В.К. для реализации вражеской деятельности оказал им помощь иного характера, по своей инициативе наладил связь с сотрудниками посольства Азербайджана в Грузии.
Они по отдельности посредством различных средств связи обратились к президенту Азербайджана с целью отказа от гражданства Армении и получения гражданства Азербайджана.
Осуществляющий надзор прокурор на основании собранных доказательств 18-го августа принял решения о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении И.В. и В.К. по соответствующей статье УК Армении.
Представленное в суд общей юрисдикции Еревана ходатайство о применении в их отношении ареста в качестве меры пресечения удовлетворено.
Решения направлены в полицию Армении для поиска этих граждан. Следствие продолжается», - говорится в сообщении ереванских СМИ.
Возбуждение уголовных дел против выступающих с миротворческими инициативами Вердяна и Гамбаряна преследует очевидную цель – запугать тех армянских граждан, кто задумывается о мире с Азербайджаном.