Ավելի լավ է սովորեք ձերոնց խրատել
Ֆրանսիան «հայ-ադրբեջանական սահմանին ռազմական բախումներ»-ի առնչությամբ նախաձեռնել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ։ Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Քսավյե Բելլամին Եվրախորհրդարանում հանդես է եկել Ադրբեջանից գազի գնումից հրաժարվելու պահանջով, ինչպես նաև պատժամիջոցներ սահմանել նրա դեմ։ «Freedom House»-ը, իր նախագահի շուրթերով ընդհանրապես արտահայտել է դառը դժգոհություն. «Relations between Azerbaijan and Armenia should be carried out through diplomacy and negotiation, not through artillery and drone strikes»: Պետք չէ, Իբրև, դրոններ և ՀԿՀՀ-ներ։
Դե ինչպես թե պետք չէ, երբ, առաջին հերթին, նույնիսկ շատ է պետք, իսկ երկրորդը՝ դա գործունյա և հրաշալի գործում է։ Նշմարվեցին, սակայն, բոլորը անխտիր՝ ճիշտ ինչպես Գոգոլի «Ռևիզոր»-ում. «Բա ու՞ր է Պրոխորովը» - «Պրոխորովը հարբած է»։ Այ այստեղ հենց Պրոխոխրվն է պակաս...
Այն մասին, թե ինչ ակնածանքով ու հարգանքով ենք մենք վերաբերվում ԵԽԽՎ-ին, ԵԱՀԿ-ին, ԵԽ-ին և ՄԱԿ-ին՝ գործնականում բոլորը գիտեն։ Նրանց նկատմամբ մեր հարգանքը երբեմն հասնում է քծնողության։ Արմունկներով հրելով մեր շուրջը գտնվողներին, մենք վազում ենք կատարել նրանց բանաձևերը և խորհուրդները։ Ձգտում ենք, ջղաձգելով առաջ ենք նետվում, որպեսզի համապատասխանենք։ Երբ չի ստացվում, գիշերներով բարձի տակ լաց ենք լինում կծելով նրա անկյունները, մինչև լնդերը արյունահոսեն: Վառ կարմիր կտավով մաքրում ենք մեր թանձր արցունքները և խոստանում ուղղվել։ «Հենց այս գիշերը կպատժեմ Դոն Օկանին»...
Այո, դուք ճիշտ եք, այդ ես վիրավոր և զզվելի հեգնում եմ։ ԵԽԽՎ-ն և ԵԱՀԿ-ն կարող են կոչ անել ամեն ինչի, նույնիսկ միասեռ ամուսնությունների: Բայց խստորեն միմյանց միջև: Լեզուն՝ միևնույն է ոսկոր չունի, իսկ թուղթը համբերատար բան է։ Այդ կազմակերպությունների կարծիքին (նրանց պատվիրակություններին և ներկայացուցիչներին) մենք, մեղմ ասած, չափազանց թերահավատորեն ենք վերաբերվում (գնահատեք իմ վայելչավարությունը) և գերազանց հիշում ենք և՛ նրանց դիրքորոշումը Ադրբեջանի նկատմամբ, և՛նրանց բանաձևերը։ Հավասարապես, ինչպես և իսլամաֆոբիան թուրքաֆոբիայի հետ: Եվ մենք մեզ կպահենք և պարտավոր ենք պահել՝ հանապատասխան։
Թող նրանք որոնեն մեր բարեկամությունը ու բարեհաճությունը, թող մտածեն, թե ինչպես մեզ ավելի ճարպիկ գոհացնեն, և մենք կտեսնենք, թե ում ձեռքը սեղմենք, և ում չթողնենք միջանցքից այն կողմ։ «Նրան մարդավարի կերակրեք և թող նա իր համար խաղաղությամբ շարունկի մուրացկանություն անել: Եվ ուշադիր նայեք, որպեսզի ինչ-որ բան չթռցնեն»: Նրանց «բանաձևերի հետ կարծիքների» առնչությամբ չարժե առանձնապես նյարդայնանալ: Բայց չարժե նաև արհամարել։ Նրանց աղաղակներից հնարավոր վնասը չափում ենք հետեւանքները նվազագույնի հասցնելու ծախսերով և եզրակացություններ ենք անում։ Ոչխարի մորթին արդյոք՞ արժե մշակել: Պետք է արդյո՞ք կասկածենք և ինչի՞ կարող ենք հասնել։ Շահու՜յթ։ Եվ միա՜յն։
Եթե թշնամին թռվռում է չորս ոտքի վրա, ատամներ է ցույց տալիս, բռունցքներ է թափահարում և միամիտ երդվելով հրաժարվում է անել այն, ինչի տակ արդեն ստորագրել է, այսինքն՝ պատերազմ է ուզում, կա նրան հանգստացնելու երկու միջոց։ Ծախսատար և ավելի էժան: Ծախսատար մեթոդն է՝ համոզել, երկար ժամանակ բարեհամբուրություն ցուցաբերել, շրջվել 180 աստիճանով և մարաններին մոնփասներ բաժանել։ Էժան միջոցը՝ ծնոտը ջարդելն է: Կոնֆետները, գիտեք, մենք մեզ համար կպահենք: Համաձայն եմ, որ սառնաշաքարի բաժանումից հետո որոշ ժամանակ կհնչի միայն գոհունակ ճըպճըպոցը։ Բայց նրա հավանականությունը, որ նույնիսկ քաղցրավենիք ստանալուց հետո նրանք «նորից կսկսեն», բավականին մեծ է։ Հետեւաբար, պետք է այնպես անել, որպեսզի չկարողանան սկսել, ինչը մենք և ձեռնարկում ենք։
«Զենքը վերջին միջոցն է, որի միջոցով թշնամին կարող է լինել համոզված»։ Էրազմը, ի դեպ, Ռոտերդամցի է։ Որպես ոչ պաշտոնյա մարդ՝ ես տիրապետում եմ շռայլությանը ասել այն, ինչ մտածում եմ։ Միջազգային կազմակերպությունների բանաձեւերի վրա բոլորը թքած ունեն։ Որովհետև նրանք անզոր են, իսկ վերջերս նույնիսկ ծիծաղելի։ Պրակտիկան ցույց է տվել, որ ժամանակին մեկ ապտակն ավելի արդյունավետ է, քան քսանութ տարվա բանակցությունները: Ոչ, մենք, իհարկե, գլխով ենք անում, ուշադրությամբ ծանոթանալով ձեր «խորը մտահոգության» հետ, և, հավանաբար, «հարսնացուի հանդեպ կարեկցանքից ելնելով, նրա հետ լաց կլինենք», բայց դրանից ավելի հույս չունենաք: Մենք արդեն թշնամու խոհանոցում ենք և պատրաստվում ենք այնտեղ ողջ սպասքը ջարդուփշուր անել։
Այսօր ընկերս սրամտորեն նկատեց, որ Ադրբեջանի տարածքը ավարտվում է այնտեղ, որտեղ սկսվում է պայմանավորվածություններին հետևելու հայկական խոստումը։ Ահա և հայերին կարգի ենք հրավիրում, իսկ մենք առանց այդ էլ մեզ լավ ենք պահում և նույնիսկ օրինակ ենք ծառայում բոլորի համար, ովքեր ցանկանում են իրենց հողերը ազատել օկուպանտներից և վերականգնել տարածքային ամբողջականությունը։ Այո, միջազգային իրավունք, այո, կանխարգելիչ միջոցառումներ մեր խաղաղ բնակչության պաշտպանության ուղղությամբ։ Հարևանները մեծ ջանքեր են գործադրել, որպեսզի մենք վերջապես հավատանք, որ սահմանների սահմանագծումը պետք է հատկապես նման բնույթով կատարվի։ Հասկանալի, պարզ և մատչելի: Համոզվեցինք և ընդունեցինք որպես կանոն։ Եվ մեր վստահությունը աներեր է։

Поучайте лучше ваших паучат
Франция инициировала заседание Совета Безопасности ООН по поводу «военных столкновений на армяно-азербайджанской границе». Евродепутат Ксавье Беллами выступил в Европарламенте с требованием прекратить покупку газа у Азербайджана, а также ввести против него санкции. Freedom House устами своего президента вообще выразила горькую обиду: «Relations between Azerbaijan and Armenia should be carried out through diplomacy and negotiation, not through artillery and drone strikes». Не надо, мол, дронов и РСЗО.
Ну как это не надо, когда, во-первых, очень даже надо, а во-вторых, это действенно и замечательно работает. Отметились, однако, без малого все – прям как у Гоголя в «Ревизоре»: «А где Прохоров?» - «Прохоров пьян».
О благоговении и уважении, с которыми мы относимся к ПАСЕ, ОБСЕ, СЕ и ООН знают практически все. Наше к ним почтение порой доходит до подобострастия. Распихивая окружающих локтями, мы бежим выполнять их резолюции и рекомендации. Стараемся, изо всех сухожилий рвемся, чтобы соответствовать. Когда не получается – плачем по ночам в подушку, до крови в деснах покусывая ее за углы. Кумачом утираем густые слезы и обещаем исправится. «Я накажу донну Окану сегодня же ночью»…
Да, вы правы, это я обидно и противно подкалываю. ПАСЕ и ОБСЕ могут призывать к чему угодно, хоть к однополым бракам. Но строго между собой. Язык – он все равно без костей, а бумага вещь терпеливая. К мнению этих организаций (к их делегациям и представителям) мы относимся, мягко говоря, весьма скептически (оцените мою тактичность) и отлично помним и их позицию в отношении Азербайджана, и их резолюции. Равно как и исламофобию с тюркофобией. И вести себя мы должны и будем - соответственно.
Пусть они ищут нашей дружбы и расположения, пусть думают, как бы нам угодить половчее, а мы посмотрим, с кем за руку здороваться, а кого дальше прихожей не пускать. «Накормите его в людской, и пусть идет себе с миром далее побираться. И смотрите в оба, чтобы не стянул чего». Особо нервничать по поводу их «мнений с резолюциями» не стоит. Но и пренебрегать не следует. Соизмеряем возможный вред от их воплей с затратами на минимизацию последствий и делаем выводы. Стоит ли овчина выделки? Подумаем чего мы можем добиться. Профит! И только!
Если враг прыгает на четвереньках, скалит зубы, потрясает кулаками и, незамысловато матерясь, отказывается выполнять то, под чем уже подписался, то есть хочет войны – есть два способа его успокоить. Затратный и подешевле. Способ затратный – убедить, долго демонстрировать дружелюбие, развернуть на 180 градусов и раздать марранам монпансье. Способ дешевый – выбить челюсть. Конфеты, знаете ли, нам и самим пригодятся. Соглашусь, что после раздачи леденцов некоторое время будет раздаваться лишь довольное чавканье. Но вероятность того, что они «начнут опять» даже после получения сладостей – достаточно велика. Потому надо сделать так, чтобы не смогли начать, что мы и предпринимаем.
«Оружие есть последнее средство, через которое враг убежден может быть». Эразм, между прочим, Роттердамский. Как лицо неофициальное, я обладаю роскошью говорить то, что думаю. На резолюции международных организаций всем плевать. Потому что они бессильны, а в последнее время даже смешны. Практика показала, что одна вовремя отпущенная оплеуха действеннее, чем двадцать восемь лет переговоров. Нет, мы, конечно, покиваем головой, внимательно ознакомившись c вашей «глубокой озабоченностью», и, может быть, «из сочувствия к невесте поплачем с нею вместе», но на большее не рассчитывайте. Мы уже на кухне у врага и собираемся переколотить там всю посуду.
Сегодня мой друг остроумно заметил, что территория Азербайджана заканчивается там, где начинается армянское обещание следовать договорённостям. Вот армян и призывайте к порядку, а мы и так ведем себя хорошо и даже служим примером для всех, кто хочет избавить свою землю от оккупантов и восстановить территориальную целостность. Да, международное право, да, превентивные меры по защите нашего гражданского населения. Соседи приложили немало усилий, чтобы мы наконец поверили, что демаркацию границы надо производить именно таким образом. Понятным, простым и доступным. Убедились и взяли за правило. И вера наша непоколебима.