Մաքսիմ Պետրովի հոդվածում պատճառների մասին
Այնուամենայնիվ ինչի՞ հետ է կապված Հայաստանին չաջակցելու ՀԱՊԿ-ի ցանկությունը։ Ինչպես համարում է ռուսաստանցի քաղաքագետ և ԱՊՀ երկրների հարցերով փորձագետ, մասնագետ Արկադի Դուբնովը՝ բանը ոչ միայն և ոչ այնքան նրանում է, որ «ՀԱՊԿ երկրների մեծ մասին Ադրբեջանի հետ մերձեցնում է կրոնականությունը և/կամ էթնիկական ծագումը»։ Այլ ավելի շուտ նրանում է, որ Ուկրաինայում իրադարձություններից հետո այդ դաշինքում ընդգրկված երկրները գնալով ավելի ու ավելի են իրենց քաղաքականությունը կողմնորոշում ոչ թե Ռուսաստանի, այլ Ադրբեջանին դաշնակից Թուրքիայի ուղղությամբ, այդ թվում նաև Թյուրքական պետությունների միավորման շրջանակներում։
Իսկ պատճառները, թերեւս, բացատրության կարիք չունեն։ Սա չի նշանակում, որ ՀԱՊԿ-ն վաղը կազմալուծվելու է, ալ ինչ որ կա, այդ է։ Ուրեմն ինչո՞ւ և հանուն ինչի՞ պետք է վիճեն Ադրբեջանի հետ։ Ոչ մի առիթ չկա, թե ինչու նրանք պետք է դիմեն նման բանի։
Ի դեպ, ինչո՞ւ Ռուսաստանը Հայաստանին ավելի չի օգնում նրանից ավել, ինչ հիմա անում է նրա համար։ Որովհետև Ռուսաստանը խորասուզված է ուկրաինական պատմության մեջ։ Ինչո՞վ նա օգնի և ինչպե՞ս: Պատերազմ կսկսի՞ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ. Ո՞ր ուժերով։ Բացի այդ, Ռուսաստանը ցանկանում է համագործակցել Թուրքիայի հետ, չէ որ պատժամիջոցներին չմիացած այս երկիրը Մոսկվայում դիտարկում են որպես ռուսական արտահանման և ներմուծման, կապիտալ ներդրումների համար հնարավոր պատուհան և ռուս-թուրքական ապրանքաշրջանառության ծավալները արագորեն աճում են։ Մյուս կողմից, ՌԴ-ն հիանալի հարաբերություններ ունի նաև Ադրբեջանի հետ։
Ինչո՞ւ Արևմուտքը (ոչ թե խոսքով, այլ գործով) չի՞ օգնում, կամ այդ օգնությունը չնչին է։ Իսկ ինչո՞ւ հանկարծ Արեւմուտքը սկսի օգնել մի երկրին, որը հանդիսանում է իրեն թշնամաբար տրամադրված երկու երկրների՝ Ռուսաստանի և Իրանի ռազմաքաղաքական դաշնակիցը: Հայկական լոբբին, իհարկե, որոշակի ազդեցություն ունի Արևմուտքի քաղաքականության վրա, բայց նա չի կարող ստիպել նրան գործել իր շահերին հակառակ։
Ելնելով այս ամենից՝ Փաշինյանը, ըստ երեևույթի, հասկանում է, թե ինչպիսի ծանր վիճակում է հայտնվել։ Նա ադրբեջանական բանակին դիմակայելու ոչինչ չունի.
Հայաստանի ընդդիմությունն իր հերթին չի կարող մոբիլիզացնել հասարակությանը Փաշինյանին տապալելու համար՝ իր ոչ այնքան թեժ ժողովրդականության պատճառով։ Թեեւ, եթե ինքնաբուխ բռնկվի ժողովրդական վրդովմունքը, ապա ամեն ինչ հնարավոր է։ Հայտնի չէ, թե ինչով կարող է ավարտվել Երեւանի խորհրդարանի վրա հերթական հարձակումը։ Բայց, ենթադրենք ժողովրդական մասսաները պաշտոնազրկում են Փաշինյանին։ Հետո ի՞նչ է լինելու: Նույն ամբոխով կգնա՞ն ադրբեջանական բանակի դեմ կռվելու։ «Սոլնցեպեկ»-ներով «Բայրաքթար»-ների և իսրայելական գերճշգրիտ հրթիռային հրետանու հետ կռվելու՞։ Սա խելագարություն է։
Մյուս կողմից, Երևան կատարած այցի ժամանակ Դեմոկրատական կուսակցությունը ներկայացնող ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Նենսի Փելոսին քննադատել է Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի գործողությունները և նշել, որ «ԱՄՆ-ը պատրաստ է աջակցել Հայաստանի ժողովրդավարությանը, ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը»։
Որքանո՞վ են այս հայտարարությունները արտացոլում տարածաշրջանում ամերիկյան իրական քաղաքականությունը։ Իմ կարծիքով, սա ոչ այլ ինչ է, քան քաղաքական գործչի կարծիք։ Դա որոշակի նշանակություն ունի, բայց մեծ հավանականությամբ որոշիչ ազդեցություն չի ունենա Հարավային Կովկասի իրադարձությունների վրա։ ԱՄՆ-ը Հայաստանին աջակցելու համար այսօր ոչ մի գործնական միջոցներ չի ձեռնարկում։ Այդ դեպքում ինչի՞ հետ է կապված Փելոսիի հայտարարությունը։
Նախ և առաջ բուն Ամերիկայում ընտրական մարտերի հետ։ Այնտեղ մոտենում են միջանկյալ ընտրությունները՝ դրանք պետք է կայանան նոյեմբերի 8-ին։ Ընտրողները պետք է ընտրեն Սենատի 35 և Ներկայացուցիչների պալատի 435 անդամներին։ Այսօրվա որոշ կանխատեսումների համաձայն՝ հանրապետականները ունեն Ներկայացուցիչների պալատում մեծամասնություն ստանալու 74% շանս։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կորցրել է հանրաճանաչությունը, և դա մեծ խնդիր է դարձել նրա՝Դեմոկրատների կուսակցության համար։ Նենսի Փելոսիի այցերը Թայվան և Հայաստան կարող են լինել դեմոկրատների կողմից իրենց բուռն արտաքին քաղաքական գործունեությունը ցուցադրելու փորձ՝ անկախ ոչ հանրաճանաչ նախագահից: Փելոսին փորձում է՝ առանց Բայդենի վրա հայացք նետելու՝ իրեն և իր կուսակցությանը ներկայացնել որպես գլոբալ ուժ, որը պայքարում է ամբողջ աշխարհում մարդու իրավունքների և խորհրդարանական ժողովրդավարության համար: Բայց դա պարտադիր չէ, որ այս պահին ազդեցություն կունենա ԱՄՆ իրական քաղաքականության վրա:

О причинах в материале Максима Петрова
С чем же все-таки связано нежелание ОДКБ поддерживать Армению? Как полагает российский политолог и специалист по странам СНГ Аркадий Дубнов, дело не только и не столько в том, что «большинство стран ОДКБ сближает с Азербайджаном религиозность и/или этническое происхождение». А скорее в том, что после событий в Украине страны, входящие в этот блок, всё больше ориентируют свою политику не на Россию, а на Турцию, союзную Азербайджану, в том числе в рамках Объединения тюркских государств.
И причины, пожалуй, объяснять не нужно. Это не значит, что ОДКБ завтра развалится, но что есть, то есть. Так зачем и ради чего им ссориться с Азербайджаном? Нет ни единого повода, почему они могли бы пойти на такое.
Кстати, отчего Россия не помогает Армении в большего того, что она делает для нее сейчас? Потому, что Россия погружена в украинскую историю. Чем она поможет и как? Начнет войну с Турцией и Азербайджаном? Какими силами? Кроме того, Россия хочет сотрудничать с Турцией, ведь эта страна, не присоединившаяся к санкциями, рассматривается в Москве как возможное окно для российского экспорта и импорта, для вложений капитала; и объемы российско-турецкой торговли быстро растут. С другой стороны, у РФ прекрасные отношения и с Азербайджаном.
Ппочему Запад (не на словах, а на деле) не помогает или эта помощь мизерна? А с чего бы вдруг Запад стал помогать стране, которая является военно-политическим союзником двух враждебных ему стран - России и Ирана? Армянское лобби, конечно, имеет какое-то влияние на политику Запада, но оно не может заставить его действовать против его интересов.
Исходя из всего этого Пашинян, похоже, понимает в какой непростой ситуации оказался. Противостоять азербайджанской армии ему нечем.
Армянская оппозиция, в свою очередь, не может мобилизовать общество для свержения Пашиняна в силу своей не ахти какой популярности. Хотя, если будет спонтанная вспышка всенародного возмущения, то все возможно. Неизвестно, чем может закончится очередной штурм парламента в Ереване. Но, допустим, народные массы снесут Пашиняна. Что дальше? Они той же толпой пойдут воевать против азербайджанской армии? С «Солнцепеками» воевать, с «Байрактарами» и израильской тяжелой высокоточной реактивной артиллерией? Это безумие.
С другой стороны, во время визита в Ереван Нэнси Пелоси – спикер палаты представителей США, представляющая Демократическую партию, раскритиковала действия Азербайджана против Армении и отметила, что «США готовы оказать поддержку демократии, суверенитету и территориальной целостности Армении».
Насколько эти заявления отражают реальную американскую политику в регионе? Думаю, это не более чем мнение политика. Оно имеет определенное значение, но с большой вероятностью не окажет решающего влияния на события на Южном Кавказе. США не предпринимают никаких практических мер, направленных сегодня на поддержку Армении. С чем тогда связано заявление Пелоси?
Прежде всего с предвыборными баталиями в самой Америке. Там близятся промежуточные выборы - они должны состояться 8 ноября. Избирателям предстоит выбрать 35 членов сената и 435 членов палаты представителей. Согласно некоторым имеющимся на сегодня прогнозам, республиканцы с вероятностью 74% получат большинство в палате представителей. Президент США Джо Байден растерял популярность, и это стало большой проблемой для его партии - демократов. Вояжи Ненси Пелоси на Тайвань и в Армению могут быть попытками демократов продемонстрировать их бурную внешнеполитическую активность, независимую от непопулярного президента. Пелоси пытается – без оглядки на  Байдена  - представить себя и свою партию как глобальную силу, которая борется за права человека и парламентскую демократию во всем мире. Но это необязательно окажет влияние на реальную политику США в настоящий момент.