Ազատագրված շրջաններում դաշտային չափումներ են իրականացվել
Ջաբրայիլի, Զանգիլանի, Գուբադլիի, Լաչինի և Քալբաջարի շրջաններում օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում իրականացված հողաշինարարական աշխատանքների շրջանակում այս տարվա ապրիլից մինչև սեպտեմբերի 26-ն ընկած ժամանակահատվածում կատարվել են 313 577 հա ընդհանուր մակերեսով դաշտային չափագրումներ։
Ինչպես Сaliber.Az-ին հայտնել են Գույքային հարցերով պետական ծառայությունում, դաշտային չափագրման աշխատանքների ընթացքում ծառայության փորձագետների կողմից որոշվում են ավերված բնակավայրերի, գյուղատնտեսական նշանակության հողերի, անտառների և այլ նպատակային հողերի, ինչպես նաև դրանց սահմաններում գտնվող բոլոր բաղադրիչների կոորդինատները՝ ժամանակակից գործիքների կիրառմամբ։ AzPOS կայանները, որոնք աշխատում են առանց ընդհատումների, օգտագործվում են Գլոբալ դիրքորոշման համակարգի (GPS) միջոցով տեղում դաշտային հետազոտություններ իրականացնելու համար, և գրանցվում են տեղանքում գտնվող անշարժ գույքի բոլոր տեսակները:
Չափման աշխատանքների ավարտից հետո ստացված տվյալները կհամեմատվեն նախքան օկուպացիան իրականացված չափումների ընթացքում ստացված տվյալների հետ:

В освобожденных районах проведены полевые измерительные работы
В рамках землеустроительных работ, проводимых на освобожденных от оккупации территориях в Джабраильском, Зангиланском, Губадлинском, Лачинском и Кяльбаджарском районах, с апреля по 26 сентября текущего года выполнены полевые измерительные работы на общей площади 313 577 га.
Как сообщили АПА в Государственной службе по имущественным вопросам, в ходе полевых измерительных работ координаты уничтоженных населенных пунктов, сельскохозяйственных угодий, лесов и других земель целевого назначения, а также всех компонентов, находящихся в их границах, определяются экспертами Службы с помощью современных приборов. Станции AzPOS, которые работают без перерыва, используются для проведения полевой съемки на местности через Глобальную систему позиционирования (GPS), и фиксируются все виды недвижимости, имеющиеся на земле.
После того как измерительные работы будут завершены, полученные данные будут сопоставлены с данными, полученными в ходе измерений, проведенных до оккупации. При этом будут получены точные сведения об ущербе, причиненном земельному фонду Азербайджана, о количественных и качественных показателях этих земельных участков.
Занесение всей информации, полученной в рамках полевых съемок и исследований, в единую электронную базу данных (Информационная система электронного земельно-кадастрового учета), усилит государственный контроль над землями, позволит создать условия для целевого использования этих земель.