Հայաստանի միջուկային պատրանքներին սպասում է հերթական ձախողում
Ֆինանսատնտեսական լուրջ խնդիրներ ունեցող Հայաստանում փնտրում են քաղաքակրթական փակուղուց ելքի ուղղիներ, հնարելով տարբեր բնույթի անիրագործելի նախագծեր՝ այս անգամ էլեկտրաէներգիայի ոլորտում։ ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսիի վերջերս Հայաստան կատարած այցից հետո, երկրի կառավարությունը կրկին բարձրացրել է նոր ԱԷԿ-ի կառուցման բավականին հին և գեշեֆտների թեման, որոնք դրանից կարող է ստանալ հանրապետությունը։ Սակայն իրականությունը ցույց է տալիս, որ Երեւանն անգամ գումարներ չունի հզորությամբ երկրորդ Հրազդանի ՋԷԿ-ի վերակառուցման կամ Իրանի ուղղությամբ հաղորդման ենթակառուցվածքի ընդլայնման համար։ Դե, իսկ այս աութսայդեր հանրապետության միջուկային հավակնությունները բնավ փակուղային են, ինչպես ֆինանսական անվճարունակության, այնպես էլ էլեկտրաէներգիայի արտահանման չքվող հեռանկարների պատճառով։
Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկայում համակարգային խնդիրները արդեն կուտակվում են ավելի քան մեկ տասնամյակ, սակայն երկու տարի առաջ պարտված պատերազմը և Ադրբեջանը կողմից իր սեփական տարածքների վրա վերահսկողության վերականգնումը, այստեղ «կանաչ» գեներացիոն հզորություններով, արտահանման համար նախատեսված ենթակայաններով և էլեկտրահաղորդման գծերով էներգետիկ հանգույցի ձևավորումը՝ հեռանկարում հայկական էներգետիկան զրկում է ապագայի որևէ նկատելի հեռանկարներից։
Հայաստանի արտադրող կայանների և հաղորդման ցանցերի մեծ մասը ստեղծվել է անցյալ դարի 60-80-ական թվականներին և, հազվադեպ բացառություններով, մինչ օրս շարունակում է գործել առանց լուրջ արդիականացման։ Այդ բացասականությունը առավել հստակ զգացվում է միջուկային էներգետիկայում. 70-ական թվականներին կառուցված Մեծամորի ԱԷԿ-ում ռադիացիոն արտահոսքի, կամ նույնիսկ խոշոր վթարի սպառնալիքը բազմիցս քննարկվել է համաշխարհային ամենաբարձր մակարդակով, էլ չասած Եվրահանձնաժողովի, ինչպես նաև Ադրբեջանի ու Թուրքիայի կողմից այս ատոմակայանի փակման հրատապ անհրաժեշտության վերաբերյալ պահանջներ մասին։
1969-ից մինչև 1977 թվականը, Երկրագնդի սեյսմիկ ամենավտանգավոր վայրերից մեկում կառուցված Մեծամորի ատոմակայանը արդեն վաղուց սպառել է բոլոր հնարավոր թուլատրելի թերաչափսերը և, ըստ ՄԱԳԱՏԷ-ի գնահատումների՝ պատկանում է վթարային ռիսկերին առավել հակված օբյեկտների թվին։ 2014 թվականին Եվրամիությունը այս օբյեկտը որակել է, որպես «վտանգ ողջ տարածաշրջանի համար» և նույնիսկ պատրաստ է եղել 200 միլիոն եվրո նվիրաբերել Մեծամորը փակելու համար, սակայն Հայաստանը մերժել է այս առաջարկը։
Իրավիճակը ինչ-որ կերպ շտկելու Հայաստանի կառավարության հետագա բոլոր փորձերը անհաջող են եղել ֆինանսավորման սղության և հին ու նոր իշխանությունների կազմակերպչական ձախողումների պատճառով։ Մեծամորի ատոմակայանի վերակառուցման աշխատանքները նույնպես չստացվեցին. չնայած 2016 թվականին Ռուսաստանի հետ 270 մլն դոլարի (+30 մլն դոլար դրամաշնորհ) վարկային համաձայնագրի ստորագրմանը, երկրորդ էներգաբլոկի արդիականացման աշխատանքները, փաստորեն չեն անցկացվել, իսկ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության օրոք ընդհանրապես ոչ մի աշխատանք չի տարվել։ Հրաժարվելով ատոմակայանի լայնածավալ արդիականացումից՝ «թավշյա» իշխանությունները 2021 թվականի երկրորդ կեսին չորսուկես ամիսների ընթացքում կայանում անցկացրել են գործող երկրորդ էներգաբլոկի վերանորոգման աշխատանքներ, ինչի շնորհիվ նրա ծառայության ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2026 թվականը, որից հետո պետք է իրականացվի միջուկային ռեակտորի կորպուսի լրացուցիչ հսկողություն։ Այսօր գործող Մեծամորի ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկը ունի 440 ՄՎտ հզորություն և ապահովում է հանրապետությունում էլեկտրաէներգիայի արտադրության շուրջ 36-40 տոկոսը։ Երևանը հուսով է, որ ռեակտորային կորպուսի ամրապնդման աշխատանքները ՄԱԳԱՏԷ-ն բավարար կճանաչի, և ատոմակայանը կստանա մինչև 2036 թվականը հետագա շահագործման հավաստագիրը։ Այսօր դժվար է ենթադրել նման ակնկալիքների իրագործելիություն, մանավանդ որ համաշխարհային հանրությունը տրամադրված չէ աջակցել հին տեխնոլոգիաների հիման վրա կառուցված և պաշտպանիչ պատյան չունեցող մաշված ատոմակայանի շահագործման հաջորդ տասնհինգ տարիների երկարաձգմանը։
Ըստ երևույթին, ՄԱԿ-ի փորձագետները պատրանքներ չունեն Մեծոմորի ապագա վթարային օբյեկտի վերաբերյալ. վերջերս Երևան կատարած այցի ժամանակ ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին նույնպես ուշադրությունը կենտրոնացրել է հանրապետությունում փոքր մոդուլային ռեակտորների կառուցման հեռանկարների վրա: Գլխավոր տնօրենի այցը նկատելիորեն աշխուժացրել է Հայաստանի դեգրադացիայի ենթարկվող ատոմային էներգետիկայի նկատմամբ պարբերաբար մարող հետաքրքրությունը, որը վերջերս ակտիվորեն քննարկվում էր այդ երկրի լրատվական տարածքում։
Ավաղ, սա նոր թեմա չէ, 2012-2013 թվականներին դիտարկվող 1000-1200 ՄՎտ հզորությամբ նոր ատոմակայանի կառուցման հարցը հաջողությամբ չպսակվեց՝ 7-8 միլիարդ դոլարի ներդրումներ ներգրավելու անհնարինության պատճառով։ Նույնիսկ չնայած 2022 թվականի հունիսին «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ի և «Ռուսատոմ Օվերսիզ» ԲԲԸ-ի՝ «Ռոսատոմ» կոնցեռնի կառույցի միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրմանը, այս ուղղությամբ որևէ իրական քայլեր չեն նկատվում: Երեւանը փող չունի նաև ավելի փոքր՝ 500-600 ՄՎտ հզորությամբ ատոմակայանի կառուցման համար։ Նմանատիպ իրավիճակ է ստեղծվում նաև փոքր մոդուլային ռեակտորների տարբերակի շուրջ։
«Այնուամենայնիվ, վերջին ժամանակներում հանրապետությունում ակտիվորեն շրջանառվում է նոր ԱԷԿ-ի կառուցման թեման, այդ թվում նաև 1200 ՄՎտ հզորությամբ ռուսական նախագծի շուրջ։ Սակայն դա ներկա պայմաններում ոչ միայն տնտեսապես նպատակահարմար չէ Հայաստանի համար, այլև հակասում է էներգետիկ անվտանգության միջազգային կանոնակարգերին»,- ենթադրում է 90-ական թվականներին Հայաստանի էներգետիկայի փոխնախարարի պաշտոնը զբաղեցրած, փորձագետ Էդվարդ Արզումանյանը։
Փորձագետը հիշեցրել է, որ միջուկային անվտանգության միջազգային օրենսդրության համաձայն, մեկ էներգաբլոկի հզորությունը չի կարող գերազանցել երկրում էլեկտրաէներգիայի առավելագույն սպառման 45-50 տոկոսը։ Իսկ Հայաստանում այդ առավելագույնը 1200 ՄՎտ է, դրանով հանդերձ, լավագույն դեպքում, այստեղ հնարավոր է կառուցել 500-600 ՄՎտ-ից ոչ ավել հզորությամբ ատոմային էներգաբլոկ։ Առավել ևս, ենթադրում է Արզումանյանը՝ Հայաստանը նույնիսկ նման ծավալների արտադրության համար չունի սպառման մեծ շուկա, մինչդեռ առկա ներքին պահանջարկը շուտով կարող է կրճատվել, իսկ արտահանման ուղիները առաջիկա տարիներին վերջնականապես կկորչեն։
Հայաստանը էլեկտրաէներգիա արտահանող երկիր մնալու ոչ մի շանս չունի, պնդում է նույն Արզումանյանը՝ հիշեցնելով, որ Իրանի հետ «Գազը էլեկտրաէներգիայի դիմաց» համաձայնագրի ժամկետը լրանում է 2026 թվականի հունվարին։ Իրանը որևէ պատճառ չունի երկարաձգելու համաձայնագիրը՝ հաշվի առնելով երկու նոր միջուկային էներգաբլոկների շահագործման հանձնումը իրանական Բուշեր նահանգում հենց 2026 թվականին։ Բուշերի ատոմակայանում արտադրությունը կավելանա տարեկան 15 մլրդ կՎտ/ժ-ով, իսկ դա 10 անգամ գերազանցում է 2017-2018 թվականներին Հայաստանից ներկրվող 1,5 մլրդ կիլովատտից։ Իրանա-հայկական էներգետիկ համագործակցության մոտալուտ սահմանափակման մասին անուղղակիորեն վկայում են նաև այլ փաստեր։ Այսպես, Իրանի -Հայաստանի 400 կՎտ հզորությամբ նոր էլեկտրահաղորդման գծի անցկացման նախագիծը, որը պետք է ֆինանսավորեր Իրանը (107,9 մլն եվրո), նախատեսվում էր ավարտել դեռ 2018 թվականին, սակայն դրա իրականացման հեռանկարները մինչև հիմա պարզ չեն։
Վրաստանը, որը նախկինում Հայաստանից էլեկտրաէներգիա էր գնում բարտերով, 2019 թվականից հրաժարվել է նման ներմուծումից, քանի որ պարզվել է, որ հայկական էլեկտրաէներգիան 40%-ով թանկ է իր՝ վրացականից։ Բացի դրանից, Վրաստանը սեփական հիդրոէլեկտրակայանների հզորությունների աճի շնորհիվ պիկի ժամանակահատվածներում էներգիայի մի մասն արտահանում է Թուրքիա, իսկ ջրային ռեսուրսների սակավության դեպքում այն ներմուծում է Ադրբեջանից։ Այսինքն՝ Հարավային Կովկասում Հայաստանի էներգետիկ արդյունաբերությունը բոլորովին գործերից դուրս է։
Ռուսական էներգակիրների շուկան Հայաստանի համար աշխարհագրորեն անհասանելի է, մինչև դիվանագիտական հարաբերությունների նորմալացմանը Թուրքիա, առավել ևս Ադրբեջան մատակարարումների մասին խոսք լինել չի կարող։ Բացի այդ, Թուրքիան Ռուսաստանի աջակցությամբ կառուցում է 4 էներգաբլոկով՝ 4800 ՄՎտ ընդհանուր հզորությամբ «Աքքույու» ԱԷԿ-ը։ Առաջինը կգործարկվի 2023 թվականին, իսկ վերջինը՝ 2026 թվականին, որից հետո Թուրքիան ինքը կվերածվի տարածաշրջանային խոշորագույն արտահանողի։
Հատկանշական է, որ դեռ 2016 թվականին Հայաստանի նախորդ կառավարությունը նախատեսում էր կառուցել կանադական 600 ՄՎտ հզորությամբ կամ չինական 500 մՎտ հզորությամբ ատոմային բլոկներով մոդուլային ԱԷԿ։ Սակայն, առանց էլեկտրաէներգիայի արտահանման հուսալի հեռանկարների, աղքատ Հայաստանը պարզապես ի վիճակի չէ Կանադային և Չինաստանին վերադարձնել բազմամիլիարդանոց վարկեր, և այդ նախագծերը կրկին մնացին դատարկության մեջ։
Դե, իսկ ներկայիս աննախանձելի իրավիճակը Երևանին զրկում է էներգակիրների տարածաշրջանային արտահանման հեռանկարի նույնիսկ ակնարկից։ Առավել ևս, որ էներգիայի արտադրության ողջ հումքը՝ ԱԷԿ-ի և ՋԷԿ-երի համար վառելիքը, որոնք գազն ու ուրանն են, գալիս են Ռուսաստանից։ Հաշվի առնելով լոգիստիկան՝ ներմուծումը թանկ է նստում, ինչպես նաև բարձրացնում է արտադրության ինքնարժեքը:
Այդ դեպքում ինչո՞ւ «քարերի երկրի» կառավարությունում նորից թռվռել են միջուկային հավակնությունները, և այստեղ նախատեսում են ավելացնել բյուջեի համար անհավանական ծախսեր, կամ ավելացնել պետական պարտքը՝ միլիարդներ ներդնելով նոր ԱԷԿ-ի կառուցման մեջ։
Հարցը հռետորական է, առավել ևս, որ, ըստ փորձագիտական հանրության կարծիքի, այսօր Հայաստանին ընդհանրապես պետք չէ որևէ հզորության նոր միջուկային օբյեկտ։ Բանը նրանում է, որ խորհրդային տարիներին ԱԷԿ-ի կառուցումը բացատրվում էր էժան էլեկտրաէներգիայի անհրաժեշտությամբ՝ առաջին հերթին Հայաստանի լեռնահանքային համալիրի և գունավոր մետալուրգիայի ձեռնարկությունների կարիքների համար։ Սակայն Ղարաբաղում պարտված պատերազմից հետո այս ամբողջ ոլորտը գտնվում է խորը ճգնաժամի մեջ։ Դեռևս երկրորդ պատերազմի պարտությունից առաջ Ալավերդիի պղնձաձուլարանը փակվել էր, իսկ Քելբեջարի, Զանգիլանի, Լաչինի և Գուբադլիի շրջանների ազատագրումից հետո, Հայաստանի լեռնահանքային կոմբինատները մնացին առանց հումքի, ինչը վերջին 30 տարիների ընթացքում ապօրինի արդյունահանվում և արտահանվում էին Ադրբեջանի տարածքից։ Այսօր Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը, Սոթքի ձեռնարկությունը կտրուկ կրճատել են արտադրությունը, քանի որ հանրապետությունում մնացել է հանքավայրերի ընդամենը մի փոքր մասը, իսկ հանքահումքն այստեղ զգալի չափով սպառվել է։ Ողջ էլեկտրաէներգիայի մոտ մեկ երրորդը մասը սպառող մետաղագործության և լեռնահանքային ձեռնարկությունների արտադրության անկումը խորացել է ընդհանուր տնտեսական ճգնաժամի պատճառով. Հայաստանում արտադրությունը մի շարք ոլորտներում կրճատվում կամ ամբողջությամբ փակվում է, վերջին տարիներին աճել է բնակչության արտահոսքը , և այս ամենը միասին վերցրած նոր արտադրող հզորությունների գործարկումը դարձնում է չպահանջված։
Հաշվի առնելով վերը նշվածը, Հայաստանը կարող է լիովին սահմանափակվել ավանդական ջերմային և «կանաչ» էներգետիկայի զարգացմամբ, մանավանդ, որ հանրապետության խոշոր և փոքր հիդրոէլեկտրակայանները ապահովում են էլեկտրաէներգիայի արտադրության մոտ 34%-ը, իսկ ևս 30%-ը տալիս են ՋԷԿ-երը։ Կամ, ասենք, արժեր արդիականացնել նախկինում հզորությամբ երկրորդ (467 ՄՎտ) Հրազդանի ՋԷԿ-ում երկար ժամանակ չաշխատող գազատուրբինային բլոկները։ Ավաղ, այս ոլորտում ձեռնարկումները դեռ նույնքան անհույս են, որքան աուտսայդեր երկրի մնացած ոլորտներում. նախկինում «Գազպրոմ-Արմենիա» դուստր ՓԲԸ-ին պատկանող Հրազդանի ՋԷԿ-ում ներդրված ներդրումների վերադարձի հարցերը մինչև հիմա կարգավորված չեն, և կայանի ցածր եկամտաբերության պատճառով դրա արդիականացման նկատմամբ հետաքրքրությունը այսօր ևս չի նկատվում։

Атомные иллюзии Армении ожидает очередное фиаско
В Армении, испытывающей серьезные финансово-экономические проблемы, ищут пути выхода из цивилизационного тупика, придумывая разнообразные прожекты, на сей раз в области электроэнергетики. После недавнего визита гендиректора МАГАТЭ Рафаэля Гросси в Армению в правительстве страны вновь подняли довольно ветхую тему строительства новой АЭС и гешефтов, которые от этого может получить республика. Однако реалии свидетельствуют, что у Еревана нет денег даже на реконструкцию второй по мощности Разданской ТЭЦ или расширение передающей инфраструктуры в направлении Ирана. Ну а атомные амбиции этой республики-аутсайдера и вовсе тупиковые, как по причине финансовой несостоятельности, так и в силу исчезающих перспектив экспорта электроэнергии.
Системные проблемы в электроэнергетике Армении накапливаются уже не первое десятилетие, однако проигранная два года назад война и восстановление Азербайджаном контроля над собственными территориями, начало формирования здесь мощного энергетического хаба с «зелеными» генерационными мощностями, с рассчитанными на экспорт подстанциями и ЛЭП, в перспективе лишает армянскую энергетику сколь-нибудь заметных перспектив на будущее.
Большинство генерирующих объектов и передающих сетей Армении были созданы в 60-80-х годах прошлого века, и за редким исключением продолжают работать без серьезной модернизации по сей день. Наиболее явственно этот негатив ощущается в атомной энергетике: угроза утечки радиации или даже крупной аварии на построенной в 70-е годы Мецаморской АЭС неоднократно обсуждалась на самом высоком мировом уровне, не говоря уже о требованиях Еврокомиссии, а также Азербайджана и Турции о неотложной необходимости закрытия этой аварийной АЭС.
Строившаяся с 1969 по 1977 годы в одной из самых сейсмоопасных точек Земли Мецаморская АЭС уже давно исчерпала все возможные технические допуски, и, по оценкам МАГАТЭ, относится к объектам, наиболее подверженным рискам аварии. В 2014 году Евросоюз обозначил этот объект «опасностью для всего региона» и даже был готов безвозмездно выделить 200 млн евро на закрытие Мецамора, однако Армения отклонила это предложение.
Все последующие попытки армянского правительства как-то выправить ситуацию не увенчались успехом ввиду отсутствия финансирования и организационных провалов старых и новых властей. Работы с реконструкцией Мецаморской станции также не заладились: несмотря на подписание в 2016 году кредитного соглашения с Россией на сумму в $270 млн (+ грант на $30 млн) работы по модернизации второго энергоблока, по сути, не велись, а при правительстве Никола Пашиняна и вовсе были свернуты. Отказавшись от масштабной модернизации АЭС «бархатные» власти во второй половине 2021 года в течение четырех с половиной месяцев проводили на станции ремонтные работы действующего второго энергоблока, благодаря чему срок его эксплуатации был продлен до 2026 года, после чего должен быть проведен дополнительный контроль корпуса ядерного реактора. Действующий сегодня второй энергоблок Мецаморской АЭС обладает мощностью в 440 МВт и обеспечивает около 36-40 процентов выработки электроэнергии в республике. В Ереване надеются, что работы по укреплению корпуса реактора будут признаны МАГАТЭ достаточными и АЭС получит лицензию на дальнейшую работу аж до 2036 года. Сегодня трудно строить догадки относительно осуществимости подобных ожиданий, тем более что мировое сообщество не настроено поддерживать продление эксплуатации изношенной АЭС, построенной на основе старых технологий и не имеющей защитного корпуса в последующие полтора десятка лет.
Судя по всему, эксперты профильной структуры ООН не питают иллюзий относительно будущего аварийного объекта в Мецоморе: в ходе недавнего визита в Ереван гендиректор МАГАТЭ Рафаэль Гросси вновь акцентировал внимание на перспективах строительства в республике малых модульных реакторов. Визит гендиректора заметно оживил периодически затухающий интерес к деградирующей армянской атомной энергетике, что в последнее время активно обсуждается в медийном пространстве этой страны.
Увы, тема эта не нова, вопрос строительства новой АЭС мощностью в 1000-1200 МВт, рассматривавшийся в 2012-2013 годах, не увенчался успехом ввиду невозможности привлечь инвестиции в $7-8 млрд. И даже несмотря на подписание в июне 2022 года меморандума о взаимопонимании между ЗАО «ААЭС» и АО «Русатом Оверсиз» - структуры концерна «Росатом», каких-либо реальных шагов в этом направлении не наблюдается. У Еревана нет денег и для строительства атомной станции меньшей мощности - 500-600 МВт. Аналогичная ситуация складывается и вокруг варианта с малыми модульными реакторами.
«Тем не менее в последнее время в республике активно муссируется тема строительства новой АЭС, в том числе и по российскому проекту мощностью в 1200 МВт. Однако это не только экономически неоправданно для Армении в нынешних условиях, но и противоречит международным регламентам по энергетической безопасности», - полагает эксперт Эдвард Арзуманян, занимавший в 90-е годы должность замминистра энергетики Армении.
Эксперт напомнил, что, согласно международному законодательству по атомной безопасности, мощность одного энергоблока не может превышать 45-50 процентов от пикового потребления электроэнергии в стране. В Армении же этот пик составляет максимум 1200 МВт, тем самым в лучшем случае здесь можно построить атомный энергоблок мощностью не более 500-600 МВт. Более того, полагает Арзуманян, Армения не имеет большого рынка потребления даже для таких объемов производства, существующий же внутренний спрос вскоре может сократиться, ну а экспортные каналы в ближайшие годы будут потеряны окончательно.
У Армении нет никаких шансов остаться страной-экспортером электроэнергии, утверждает тот же Арзуманян, напомнив, что срок действия договора «Газ в обмен на электроэнергию» с Ираном истекает в январе 2026 года. Продлевать соглашение у Ирана нет никаких оснований, учитывая ввод двух новых атомных энергоблоков в иранской провинции Бушер как раз в 2026 году. Производство на АЭС в Бушере будет увеличиваться на 15 млрд кВт/ч в год, а это в 10 раз превышает 1,5 млрд киловатт, импортированных у Армении в 2017-2018 годах. Косвенным образом о скором свертывании ирано-армянского энергосотрудничества свидетельствуют и другие факты. Так, проект прокладки новой 400 кВт ЛЭП Иран - Армения, финансировать который должна была ИРИ (107,9 млн евро), планировалось завершить еще в 2018 году, однако перспективы его реализации неясны до сих пор.
Грузия, которая в прошлом приобретала электроэнергию в Армении по бартеру, с 2019 года отказалась от такого импорта, поскольку, армянская электроэнергия оказалась на 40% дороже своей, грузинской. Кроме того, Грузия за счет наращивания мощности собственных ГЭС в периоды пика экспортирует часть энергии в Турцию, а в случае нехватки водных ресурсов импортирует ее у Азербайджана. То есть на Южном Кавказе армянская энергетика совсем не при делах.
Российский энергорынок рынок для Армении географически недоступен, о поставках в Турцию и тем более в Азербайджан и речи не может быть до нормализации дипломатических отношений. Кроме того, Турция при российской поддержке строит АЭС «Аккую» с 4 энергоблоками суммарной мощностью в 4800 МВт. Первый будет запущен в 2023-м, а последний в 2026 году, после чего Турция сама превратится в крупнейшего регионального экспортера.
Примечательно, что еще в 2016 году предыдущее правительство Армении планировало строить модульные АЭС с канадскими атомными блоками в 600 МВт или китайскими в 500 МВт. Однако без надежных видов на экспорт электроэнергии возвращать многомиллиардные кредиты Канаде и Китаю нищая Армения попросту не в состоянии, и эти проекты вновь зависли в пустоте.
Ну а нынешнее незавидное положение лишает Ереван даже намеков на перспективу регионального энергоэкспорта. Тем более что все сырье для производства энергии - топливо для АЭС и ТЭС, которым являются газ и уран, поступает из России. С учетом логистики импорт обходится недешево и также увеличивает себестоимость производства.
Зачем же тогда в правительстве «страны камней» вновь взыграли ядерные амбиции и здесь планируют увеличить неимоверные для бюджета расходы или наращивать госдолг, вкладывая в строительство новой АЭС миллиарды?
Вопрос риторический, тем более что, по мнению экспертного сообщества, сегодня Армении и совсем не нужен новый атомный объект любой мощности. Дело в том, что строительство АЭС в советские годы объяснялось потребностью дешевой электроэнергии прежде всего для нужд армянского горнорудного комплекса и предприятий цветной металлургии. Однако после проигранной войны в Карабахе вся эта отрасль находится в глубочайшем кризисе. Еще до поражения во второй войне был закрыт медеплавильный завод в Алаверди, а после освобождения Кяльбаджарского, Зангиланского, Лачинского и Губадлинского районов горнорудные комбинаты Армении остались без сырья, которое на протяжении последних 30 лет незаконно добывалось и вывозилось с территории Азербайджана. Сегодня Зангезурский медно-молибденовый комбинат, предприятие в Сотке резко сократили производство, поскольку в стране осталась лишь малая часть месторождений, да и рудное сырье здесь в значительной мере исчерпано. Спад производства в сфере металлургии и горных предприятий, потреблявшие около трети всей электроэнергии, усугублен общим кризисом экономики: в Армении сокращается или вовсе сворачивается производство в ряде отраслей, в последние годы возросли темпы оттока населения, и все это в совокупности делает невостребованным ввод в строй новых генерирующих мощностей.
Учитывая все сказанное, Армения вполне может ограничится развитием традиционной тепловой и «зеленой» энергетики, тем более что большие и малые ГЭС республики обеспечивают около 34% производства электроэнергии, а еще 30% дают ТЭС. Или, скажем, ей стоило бы модернизировать давно уже не работающие газотурбинные установки на второй в прошлом по мощности (467 МВт) Разданской ТЭС. Увы, начинания в этой сфере пока столь же безнадежны, как и в остальных сферах страны-аутсайдера: вопросы возврата ПАО «Газпром» инвестиций, вложенных в Разданскую ТЭС, прежде принадлежавшую дочке ПАО - «Газпром-Армения» до сих пор не урегулированы, и в силу низкой рентабельности станции интереса к ее модернизации не наблюдается и сегодня.