Բլինկեն. ԱՄՆ-ը վճռականորեն աջակցում են և՛ Ադրբեջանի, և՛ Հայաստանի ինքնիշխանությանը
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը ողջունել է Բաքվի և Երևանի միջև ուղիղ երկխոսությունը (առանց միջնորդների):
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, Բլինկենի հայտարարության մեջ ասվում է. «Ուղիղ երկխոսությունը լավագույն ճանապարհն է դեպի իսկապես ամուր խաղաղություն, և մենք շատ ուրախ ենք աջակցել դրան: ԱՄՆ-ը վճռականորեն աջակցում են ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի ինքնիշխանությանը և տարածքային անկախությանը։ 1991 թվականին անկախության վերականգնումը կենսական պահ էր երկու երկրների իրավունքների ապահովման գործում, իրավունքներ, որոնց մենք վճռականորեն աջակցում ենք։ Ես արդար եմ համարում նաև ասել, որ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ 30 տարուց ավելի տևած հակամարտությունը հանգեցրել է մարդկային և նյութական հսկայական ծախսերի՝ կորցրած կյանքեր, խորը սպիներ։ Բայց այն, ինչ մենք հիմա տեսնում ենք, իրական և համարձակ քայլեր են երկու երկրների կողմից՝ անցյալը թիկունքում թողնելու և ամուր խաղաղության հասնելու համար»:

Блинкен: США решительно поддерживают суверенитет как Азербайджана, так и Армении
Государственный секретарь США Энтони Блинкен приветствовал прямой диалог (без посредников) между Баку и Ереваном.
Как сообщает Caliber.Az, в заявлении Блинкена говорится: «Прямой диалог — лучший путь к действительно прочному миру, и мы очень рады его поддержать. США решительно поддерживают суверенитет и территориальную независимость как Армении, так и Азербайджана. Восстановление независимости в 1991 году было жизненно важным моментом в обеспечении прав обеих стран, прав, которые мы решительно поддерживаем. Я также считаю справедливым сказать, что более 30 лет конфликта вокруг Нагорного Карабаха привели к огромным человеческим и материальным издержкам – потерянным жизням, глубоким шрамам. Но то, что мы видим сейчас, — это реальные и смелые шаги обеих стран, направленные на то, чтобы оставить прошлое позади и работать над достижением прочного мира».