Աշխատանք սխալների վրա Եվ անցածի կրկնում
«Աղետը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 27-ին։ 2018-2020 թվականների ընթացքում թույլ են տրվել բոլոր սարսափելի սխալները։ Սա է եղել մեր բոլոր կորուստների, ողբերգությունների և պետության փլուզման հիմքը։ Մենք պատերազմ բերեցինք մեր սեփական տուն։ Նոյեմբերի 9-ը, կոպիտ ասած, եղել է նոյեմբերի 8-ի տրամաբանական ավարտը, իսկ սեպտեմբերի 27-ը ամենևին էլ չի եղել նախորդ 26 տարիների տրամաբանությունը։ Դա պատերազմ էր, որը չպետք է լիներ»: Հայ ռևանշիստների կարծիքից բերված մեջբերում։ Հնարավոր եմ համարում, որ ոչ բոլոր հայերն են այդպես մտածում, բայց խոսքը հիմա դրա մասին չէ, այլ «սխալների վրա աշխատելու» մասին է։
Հարևանները մինչև այժմ այդպես էլ չեն հասկացել, որ իրենց աղետը սկսվել է շատ ավելի վաղ՝ 1988-ի փետրվարին, երբ նրանք կազմակերպեցին անջատողական շաբաթօրյակ և սկսեցին ադրբեջանցիներին վտարել Հայաստանից։ Բայց դա, աղետը դեռ չի ավարտվել: Եվ նրանք սխալվում են ոչ միայն «պատերազմի մասին, որը չպետք է լիներ»-ի հաշվով։ Նրանք սխալվում են նաև այն հաշվով, որ «պատերազմը արդեն ավարտված է»։ Որպեսզի պատերազմը ավարտվի, խաղաղ պայմանագրի հետ մեկտեղ՝ ևս ինչ որ բան է պետք. Հայաստանում չկան ադրբեջանցիներ՝ Ադրբեջանում էլ չեն լինի հայեր։ Իսկ «ինքնավարության» բացակայության փաստը պետք է այդ պայմանագրում գրվի մեծատառերով։ Անպայման այդպես, և ուրիշ ոչ մի կերպ։
«Ինչքան գիրկդ վերցնես՝ բոլորը քոնն է» -ն միշտ չի գործում, այո և հղի է հետևանքներով։ Հարևանների փորը ծավալուն է, ստամոքսը՝ տարողունակ, աչքերը ուրիշի բարիքի վրա ագահ են, ձեռքերն էլ հափշտակող։ Մենք գիտենք։ Շան ձեռքերին մենք արդեն խփել ենք, հիմա մտածում ենք՝ ինչպես ավելի ճարպկորեն խամրացնել նրանց աչքերը։ Որպեսզի «մեծ աղմուկ չբարձրանա»։ Իսկ եթե արդեն բոլորովին ակնհայտ՝ թող աղմկեն, թքած ունենք: Թե այդ առնչությամբ ինչ կասեն Եվրոպայից, Ռուսաստանից կամ Ամերիկայից՝ մեզ չի մտահոգում, շատ ավելի կարևոր է հասկանալ, թե կոնկրետ ինչ գործողություններ են ձեռնարկվելու մեր դեմ։ Ամենայն հավանականությամբ, ոչ մի։ Այդ 907-րդ փոփոխության նման, որը կարծես թե կա, բայց այնքան էլ լավ չի աշխատում։ «Ադրբեջանը ավելի անհրաժեշտ է, քան Հայաստանը», և դրանով ամեն ինչ ասված է։ Պրակտիկան ցույց է տալիս, որ մեր հարեւանները, չնայած իրենց «հնությանը և իմաստությանը», սովորական աբդերիտներ են։ Կարճ խելքով են և ճղճղան: «Աշխարհը պետք է մեզ լրջորեն վերաբերվի և ամեն կերպ օգնի» ոգով աղաղակող հավակնություններով: Ոչ։ Սա սովորական մերձավորարևելյան էթնոս է, իսկ աշխարհն էլ դեռ ամբողջությամբ չի խելագարվել, որպեսզի նրանց համարել «տարածաշրջանային ճարտարապետության անկյունաքար»: Նրանք աշխարհաքաղաքական ծուղակում են՝ առանց դեպի ծով ելքի և առանց հուսալի դաշնակիցների։ Տեսքը խղճուկ է, ձայները զզվելի, բայց դա նույնիսկ մեր սրտով է. մեզ դուր է գալիս լսել նրանց վրդովված ճիչերը և հաճույք վայելել այն փաստի գիտակցումից, որ ամեն ինչ արվելու է, որպեսզի նրանց ճչոցը չհանդարտվի։ Մենք ձեզ առաջին օրը չէ, որ գիտենք, բայց, ափսոս, քսաներորդ դարի յոթանասունական թվականներին մոռացանք և 1905-ի մասին, և 1918-ի մասին: Սխալների կրկնում այլևս չի լինի, դրանք մեզ շատ թանկ են նստում, և, հետևաբար՝ դուք եք վճարելու։ Եվ խաղաղության պայմանագրում, որը դուք վաղ թե ուշ, կամովին թե պարտադրանքով կստորագրեք (քթից և այլ անցքերից արյունով, կամ թանաքով՝ դա արդեն ձեզանից է կախված) մենք կգրենք այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ կհամարենք։ Մանրամասնորեն, որպեսզի խույս չտաք։ Դե, և պատերազմական տուգանքները: Լավ, մենք կարող ենք դրանք անվանել «փոխհատուցում», որպեսզի «մեծ հայկական հպարտությանը վնաս չպատճառվի», բայց գումարները դրանից չեն փոխվի։ Ադրբեջանցիներին սպանելու հաճույքի և անջատողականությամբ զբաղվելու համար պետք է վճարել։ Եվ դուք վճարելու եք:
Այնպես որ, շատ ուշադիր լսեք ինձ, այո և ոչ միայն ինձ։ Հայերը Ղարաբաղում կարգավիճակ չեն ունենա։ 2025 թվականին «Խաղաղապահները» կհեռանան։ Արևմուտքին մենք Ղարաբաղ չենք թողնի։ Եվ նույնիսկ այդ «ստեփանակերտ» անվանումը կջնջվի։ Անհրաժեշտության դեպքում այն կջնջվի նրանց հետ, ովքեր մինչև հիմա հավատում են, որ Խանքենդի քաղաքը կոչվում է «ստեփանակերտ»։ Պատերազմից հետո զինվորների մնացորդները ասում էին, որ կրակը թափվում էր ուղիղ երկնքից: Նրանք ասում էին մաքուր ճշմարտությունը՝ ուղիղ երկնքից և թափվել է։ Իսկ եթե անջատողականներն ու նրանց հովանավորները խելքի չգան՝ թող իմանան, որ մենք ընդամենը բորբոքվել ենք։ Այդ «ստեփանակերտը» առանց մեր քաղաքացիների մեզ պետք չէ, ծայրահեղ դեպքում Ադրբեջանում մեկ բնակավայր պակաս կլինի, թե ավել՝ «ջոկատը մարտիկի կորուստը չի նկատի»։ Կկառուցենք մի նոր քաղաք, որն անշուշտ ավելի գեղեցիկ կլինի, քան այն կեղտոտ քաղաքամասերը, որտեղ դուք այժմ բնակվում եք: Մեր համբերությունը երկաթից չէ, բայց տես բռունցքները՝ ընդհակառակը։ Դուք կհասցնեք նրան, որ կներկայացվի վերջնագիր. քաղաքացիական բնակչությունը պետք է տասներկու ժամվա ընթացքում ամբողջությամբ լքի Խանքենդին։
Գնացքը դեռ չի գնացել, բայց պատրաստվում է։ «Գուցեի» հույս ունե՞ք: Գուցեն երևի կգա։ Եվ այդ ժամանակ կլացեն նույնիսկ մազոխիստները, ընդ որում բացարձակապես ոչ հաճույքից։ Կռվելը դուր է գալիս մեզ, այն հիանալի աշխուժացնում է և բարձրացնում ինքնագնահատականը, ռազմավարը նույնպես, մի խոսքով մենք սկսել ենք հաճույք զգալ: Եվ մենք ցինիզմի աստիճան պրագմատիկ ենք լինելու։ «Այնպես չէ, որ ես ատում եմ քեզ, բայց ես կանջատեի քո կենսաապահովման սարքը, որպեսզի լիցքավորեմ հեռախոսս»: Ինչ ձեռնտու է՝ այն էլ կանենք։ Ինչը ձեռնտու չէ՝ առայժմ այդպես պառկած էլ կթողնենք։ Հույզերը այստեղ վնասակար են, այստեղ ծայրահեղ օգտակար է հաշվապահությունը։ «Դեբետ-կրեդիտ, պրոֆիտ» և դրանից ոչ ավել։ Անհրաժեշտության դեպքում կրկին ուժ ցույց կտանք, իսկ այն, որ մենք փչացնում ենք ձեր տրամադրությունը՝ դա պարզապես հաճելի բոնուս է, որը չպետք է դառնա գլխավոր խնդիր։ Այնպես որ դուք կունենաք և սեխի կեղև ձեր գլխին, և՛ բանանի կեղև ձեր ոտքերի տակ։ Պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի բոլոր կողմերից հրկիզված Վորոնյա սլոբոդկան բոցավառվի։ Մինչդեռ կարելի է գործընթացին և չմասնակցել, տան վերևի կիսահարկի պառավը վախենում է էլեկտրականությունից և կերոսինի լամպ է օգտագործում։

И повторение пройденного
«Катастрофа произошла 27 сентября. В течение 2018-2020 годов были допущены все ужасные ошибки. Это было основой всех потерь, трагедий и распада государства. Мы принесли войну в свой же дом. 9 ноября, грубо говоря, было логическим завершением 8 ноября, а 27 сентября вовсе не было логикой предыдущих 26 лет. Это была война, которой не должно было быть». Приведенная цитата – мнение армянских реваншистов. Допускаю, что так думают не все армяне, но мы сейчас не об этом, а о «работе над ошибками».
Соседи так до сих пор и не поняли, что их катастрофа началась гораздо раньше, в феврале 88-го, когда они устроили сепаратистский шабаш и начали изгонять азербайджанцев из Армении. Но она, катастрофа еще не закончилась. И они ошибаются не только насчет «войны, которой не должно было быть». Они ошибаются и насчет того, что «война уже закончена». Чтобы война закончилась, помимо мирного договора - нужно еще кое-что: нет азербайджанцев в Армении – не будет армян в Азербайджане. А факт отсутствия «автономии» должен быть в том договоре прописан большими буквами. Именно так, и никак иначе.
«Сколько в охапку ухватишь – всё твоё» - не всегда срабатывает, да и чревато. Пузо у соседушек объемистое, желудок вместительный, глаза до чужого добра жадные да руки загребущие. Знаем. Собаке по рукам мы уже дали, теперь думаем, как бы половчее им очи погасить. Чтобы «шуму великого не было». А если уж совсем на чистоту – пусть шумят, плевать. Что нам по этому поводу скажут из Европы, России или Америки – нас не волнует, гораздо важнее понимать, какие конкретно действия будут против нас предприняты. Скорее всего, никаких. Как и та 907-я поправка, которая вроде бы есть, но работает не очень. «Азербайджан нужнее Армении» - и этим все сказано. Практика показывает, что наши соседи, несмотря на свою «древность и мудрость», обыкновенные абдериты. Недалекие и крикливые. С визгливыми претензиями в духе «мир должен воспринимать нас всерьез и помочь всеми силами». Нет. Это обыкновенный ближневосточный этнос, а мир еще не окончательно сошел с ума, чтобы считать их «краеугольным камнем региональной архитектуры». Они в геополитической ловушке, без выхода к морю и без надежных союзников. Стены обшарпанные, голоса противные, но нам это даже по душе: нам нравится слышать их негодующие вопли и наслаждаться осознанием того факта, что будет сделано все, чтобы их визг не утихал. Мы знаем вас не первый день, но, к сожалению, к семидесятым годам двадцатого века забыли и о 1905-м, и о 1918-м. Повторения ошибок больше не будет, они слишком дорого нам стоили, а потому – вы будете платить. И в мирном договоре, который вы рано или поздно, добровольно или под принуждением подпишете (юшкой из носа и прочих отверстий, или чернилами – это уже вам решать) мы пропишем все то, что сочтем нужным. Детально, чтобы не отвертелись. Ну, и репарации. Хорошо, мы можем назвать их «компенсацией», чтобы «не было ущербу великоармянской гордости», но их сумма от этого не изменится. За удовольствие убивать азербайджанцев и заниматься сепаратизмом нужно платить. И вы заплатите.
Так что, слушайте меня, да и не только меня, очень внимательно. Статуса у армян в Карабахе не будет. «Миротворцы» уйдут в 2025-м. Запад мы в Карабах не пустим. И даже это название «степанакерт» будет стерто. Если понадобится, оно будет стерто вместе с теми, кто до сих пор считает, что город Ханкенди называется «степанакертом». После войны недобитое зинворье говорило, что огонь лился прямо с неба. Они говорили чистую правду, прямо с неба и лился. И если сепары и их покровители не возьмутся за ум – пусть знают, это мы только разогревались. Этот «степанакерт» без наших граждан нам не нужен, ну, в крайнем случае, будет в Азербайджане одним населенным пунктом меньше, одним больше - «отряд не заметит потери бойца». Отстроим новый город, который уж точно будет краше тех трущоб, в которых вы сейчас обитаете. Терпение у нас не железное, а вот кулаки – напротив. Вы доведете до того, что будет поставлен ультиматум: гражданское население должно полностью покинуть Ханкенди в течении двенадцати часов.
Поезд еще не ушел, но он уже готовится. Надеетесь на «авось»? Авось придет. И вот тогда заплачут даже мазохисты, причем совершенно не от удовольствия. Воевать нам нравится это здорово бодрит и повышает самооценку, трофеи опять же, в общем, мы входим во вкус. И мы будем прагматичны до цинизма. «Не то, чтобы я тебя ненавижу, но я бы отключил твой аппарат жизнеобеспечения, чтобы зарядить свой телефон». Что выгодно – то и сделаем. Что не выгодно – пока так лежать и оставим. Эмоции тут вредны, тут крайне полезна бухгалтерия. «Дебет – кредит, профит» и не более того. В случае необходимости – снова покажем силу, а то, что испортим вам настроение – это всего лишь приятный бонус, который не должен становиться главной задачей. Так что будут вам и дынные корки на голову, и банановые шкурки под ноги. Нужно сделать все, чтобы Воронья слободка запылала, подожженная со всех сторон. Причем самим в процессе можно и не участвовать, бабка на антресолях боится электричества и пользуется керосиновой лампой.