Միլլի Մեջլիսում առաջարկել են Հաղթանակի նպաստ վճարել
«Մեծ վերադարձի առջև կառավարության կարևոր խնդիրներից մեկն այն մարդկանց սրբազան գործին վերադարձնելն է, ովքեր 30 տարվա օկուպացիայի ընթացքում հեռու են եղել հայրենի հողերից»։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին այսօր Միլլի Մեջլիսում՝ 2023 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասել է՝ մարդու իրավունքների հարցերով խորհրդարանական կոմիտեի նախագահ Զահիդ Օրուջը։
«Մյուս կետն այն է, որ վերջին 10 տարիների ընթացքում Ադրբեջանում 0-19 տարիքային խմբում գրանցվել է բնակչության մինչև 2 տոկոս նվազում, իսկ 60-ից բարձր բնակչության 65 տոկոսով աճ: Բնակչության ժողովրդագրական ծերացում կա: Ուստի Մեծ վերադարձը ժողովրդագրական աճի վերածելու համար պետական նոր վճարների՝ օկուպացիայից ազատագրված հողերում ծնված երեխաներին Հաղթանակի նպաստների վճարումը ոչ միայն սոցիալական, այլև կարևոր քաղաքական որոշում կլիներ։ Կայուն բնակեցումը, բազմազավակ ընտանիքների ապագա ներքին միգրացիան կանխելը կախված է կառավարության որոշումներից»,- ասել է նա։

В Милли Меджлисе предложили выплачивать пособие Победы
«Одна из важных задач правительства перед лицом Большого возвращения - вернуть обратно к труду, к священному делу людей, которые в течение 30 лет оккупации были вдали от своих родных земель».
Как сообщает АПА, об этом сегодня во время обсуждения проекта государственного бюджета на 2023 год в Милли Меджлисе заявил председатель парламентского комитета по правам человека Захид Орудж.
«Другой момент заключается в том, что за последние 10 лет в Азербайджане наблюдается снижение численности населения до 2% в возрастной группе 0-19 лет, и рост численности населения старше 60 лет на 65%. Происходит демографическое старение населения. Поэтому, чтобы превратить Большое возвращение в демографический рост, предоставление новых государственных выплат - пособий Победы детям, рожденным на освобожденных от оккупации землях, было бы не только важным социальным, но и важным политическим решением. Устойчивое заселение, предотвращение будущей внутренней миграции многодетных семей зависят от решений правительства», - отметил он.