Հայաստանի պարադոքսները, կամ մոտեցող մռայլ մղձավանջի զգացումը
Հայաստանի խնդիրն նրանում է, որ մնալով Ռուսաստանի տնտեսական արբանյակը և գտնվելով նրա ռազմական պաշտպանության ներքո, նա անցել է Մոսկվայի համար անտանելի «գունավոր հեղափոխության» միջով։ Այս հանգամանքը կտրուկ նվազեցրել է նրան պաշտպանելու Կրեմլի ցանկությունը և ստեղծել է քաղաքական պայմաններ, «պատուհան» 2020 թվականին Ղարաբաղը վերադարձնելու համար զորքեր օգտագործած Ադրբեջանի համար։ Կրեմլը չի վստահել և երբեք չի վստահի Փաշինյանին, քանի որ նա դիտարկվում է որպես Մոսկվային խորթ և վտանգավոր ուժերի արգասիք։
Եվ բացի այդ էլ, Ռուսաստանը այսօր թաթախված է ուկրաինական իրադարձությունների մեջ և չի կարող իրեն թույլ տալ նոր զինված հակամարտություն։ Նա, ոչ առանց պատճառի, հույս է դնում Թուրքիայի հետ քաղաքական և տնտեսական գործընկերության վրա (որը հատկապես կարևոր է ՆԱՏՕ-ի հետ առճակատման ֆոնին), իսկ Թուրքիան հանդես է գալիս Ադրբեջանի հետ դաշինքով։
Վերջապես, հայկական բանակը նույնիսկ չի վերականգնվել 44-օրյա պատերազմում կրած պարտությունից, որում նա կորցրել է իր զրահատեխնիկայի կեսից ավելին (և սա դեռ ամեն ինչ չէ, ինչ նա կորցրել է), իսկ Ադրբեջանը նախապատրաստվելով հնարավոր կոնֆլիկտի՝ շարունակում է վերազինվել։
Ամբողջությամբ վերցված՝ Հայաստանին ոչ մի լավ բան չի սպասում։ Աշխարհում ոչ ոք Ղարաբաղը հայկական չի ճանաչել և չի ճանաչում, դա լիովին բացառված է, չէ որ նույնիսկ ինքը՝ Հայաստանը դա չի արել։ Սերժ Սարգսյանը՝Հայաստանի նախկին նախագահը մոտավորապես այսպես է պատասխանել Երեւանի կողմից Ղարաբաղի «անկախությունը» չճանաչելու պատճառների մասին հարցին. «... Սա փոխզիջում է մեր կողմից։ Եթե Հայաստանը ճանաչեր Ղարաբաղի անկախությունը, ապա դա կնշանակեր հակամարտության կարգավորման բանակցություններից մեր հրաժարվելը։ Եթե մենք ճանաչում ենք անկախությունը, ապա էլ ի՞նչ մասին բանակցել։ Ուստի մենք չենք ճանաչում, որպեսզի ավելի չբարդացնենք իրավիճակը»։
Հայաստանի հիմնական դաշնակիցներ՝ Ռուսաստանը և Իրանը, Արևմուտքում համարվում են թունավոր, և դա կտրուկ նվազեցնում է Երևանին աջակցելու Արևմուտքի ցանկությունը։ Եվ նույնիսկ Ֆրանսիան նրան չի օգնի, որովհետև չի տիրապետում Թուրքիայի հետ պատերազմի հնարավորություններին և շահագրգռված չէ նման պատերազմում (եկեք իրերն իրենց անուններով անվանենք)։ Արեւմուտքը կարող է որոշ ժամանակ զսպել Ադրբեջանին, բայց դրանից ոչ ավելին։
Նաև չպետք է հաշիվներից հանել Իրանին, որը զգուշանում է Հարավային Կովկասում թուրքական ազդեցության ուժեղացումից։ Բացի դրանից, նրան դուր չի գալիս Ադրբեջանի և Իսրայելի սերտ համագործակցությունը, քանի որ վերջինս իրանական ռեժիմի կողմից ընկալվում է որպես գլխավոր թշնամի։ Վերջապես, Իրանի տարածքում, ընդ որում հենց Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ սահմանին ապրում են տասնյակ միլիոնավոր ադրբեջանցիներ, որոնցից շատերը դժգոհ են երկրի ներսում տիրող իրավիճակից և ժամանակ առ ժամանակ մասնակցում են բողոքի ցույցերին։ Իրանի սահմանին թուրք-ադրբեջանական դաշինքի ուժեղացումը նրա համար հանդիսանում է մարտահրավեր, ինչպես նաև ինքնին անկախ հյուսիսային Ադրբեջանի գոյությունը։
Սակայն և իրանցիները հազիվ թե պատրաստ լինեն Ադրբեջանի դեմ ռազմական գործողությունների, քանի որ դա կնշանակեր նրանց ներքաշումը Թուրքիայի հետ պատերազմի մեջ, իսկ նման պատերազմին, ժամանակակից Իրանը՝ ունենալով համեմատաբար հնացած ռազմական տեխնոլոգիաներ և ներքին հակամարտություններ, ամենայն հավանականությամբ պատրաստ չէ։
Հայաստանը կարող էր, տեսականորեն, անցնել հանգիստ վիճակի՝միայն հրաժավրելով Ադրբեջանի ղարաբաղյան մարզի նկատմամբ հավակնություններից և փոխելով արտաքին ու ներքին քաղաքականության որոշ շեշտադրումները։ Բայց դա նույնպես այս պահին հնարավոր չէ։ Ներկայիս Հայաստանի ազգային գաղափարախոսության հիմք է դարձել «Միացումի» գաղափարը։ Եվ Փաշինյանի իշխանությունը չի կարող պարզապես հեռանալ Ղարաբաղից, որովհետև հայ հասարակության, ավելի ճիշտ նրա մեծամասնության համար դա անընդունելի է, իսկ քաղաքացիական հասարակությունը Հայաստանում բավականին ուժեղ է, որպեսզի ազդել իրավիճակի վրա։ Ժամանակակից Հայաստանի սոցիալ-հոգեբանական վիճակն այնպիսին է, որ այն թույլ չի տալիս հրաժարվել Ղարաբաղից։
Որոշ հայ քաղաքագետներ գիտակցում են այս իրողությունը, որի շրջանակներում Հայաստանը՝ Ղարաբաղի հետ կապված իրավիճակը ետ բերելու ոչ մի շանսեր չունի։ Բայց Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությունը դա չի հասկանում, քանի որ այն ձևավորվել է «միացում» գաղափարով և նրա համար իրականությունը ընդունելն թվում է աներևակայելի։ Եվ այն ուժերի համար, որոնք վերահսկում են քաղաքացիական հասարակությունը, ամենահեշտը այդ տրամադրությունների վրա հենվելն է:
Միևնույն ժամանակ, Հայաստանում կա հասարակության մի հատված, որը հնարավոր է համարում նահանջել Ղարաբաղից, բայց դա չի գերակշռում։ Մյուս կողմից, այդ նույն հայ քաղաքագետները ասում են. «Կտանք Ղարաբաղը, բայց դրանով պատմությունը չի ավարտվի, մեզանից կխլեն նաև Զանգեզուրը»։ Ինձ թվում է, որ այստեղ խնդիրը ոչ միայն ռազմաքաղաքական, այլ նաև սոցիալ-հոգեբանական է։ Հայ հասարակությունը, ինչպես և հայկական պետությունը, ինչպես նաև այս պետության ներսում ազգային հոգեբանությունը ձևավորվել են Թուրքիայի հետ առճակատման և ընդհանրապես Մերձավոր Արևելքի ժողովուրդներից, ներառյալ այսօր Հայաստանի կարևոր դաշնակից՝ Իրանից իրեն բաժանելու գաղափարով։ Սա անիրատեսական հայեցակարգ է, քանի որ Հայաստանը գտնվում է քարե պարկի մեջ և շրջապատված է չորս երկրներով, որոնցից երկուսն իրենց համարում են միասնական թուրք ազգ և անչափելիորեն ուժեղ են ռազմական և տնտեսական առումով, երրորդը համեմատաբար հավատարիմ է Թուրքիային, իսկ չորրորդը՝ անկանխատեսելի Իրանը՝ բռնկված է անկարգություններով։
Ես 44-օրյա պատերազմից երեք տարի առաջ գրել եմ, որ Հայաստանը ունի սարսափելի կործանիչ աշխարհաքաղաքականություն, և դա կբերի աղետի։ Այսօր, 44-օրյա պատերազմում կրած պարտությունից հետո, անջատողական կազմավորման մնացորդներն արդեն արգելափակված են։ Հայկական ազգային-պետական հայեցակարգը մինչև հիմա կարող էր իրականացվել միայն հենվելով Ռուսաստանի վրա՝ կարևոր չէ «սովետական», թե «հետխորհրդային»։ Եվ եթե այդ հենարանը դադարում է լինել այդպիսին, թեկուզ և մասնակի, ապա հակական պետության բուն կառուցվածքը, մոդելն ու ազգային գաղափարը հայտնվում է օդում կախված, աջակցությունից զրկված վիճակում։
Չգիտեմ, թե այս ամենն ինչով կավարտվի, հուսով եմ, որ ոչ նոր պատերազմով, բայց ծագում է Հայաստանին վրա հասնող մռայլ մղձավանջի զգացում։ Կասեցնել որը նա կարող է միայն Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելով և Թուրքիայի հետ հաշտվելով։

Парадоксы Армении, или Ощущение надвигающегося мрачного кошмара
Проблема Армении в том, что, оставаясь экономическим сателлитом России и находясь под ее военной защитой, она прошла через «цветную революцию», что непереносимо для Москвы. Это обстоятельство резко снизило желание Кремля ее защищать и создало политические условия, «окно» для Азербайджана, применившего войска в 2020 году для возвращения Карабаха. Кремль не доверял и никогда не будет доверять Пашиняну, поскольку он рассматривается как порождение чуждых и опасных Москве сил.
И к тому же сегодня Россия погружена в украинские события и не может позволить себе новый вооруженный конфликт. Она, не без оснований, рассчитывает на политическое и экономическое партнерство с Турцией (что особенно важно на фоне противостояния с НАТО), а Турция выступает в блоке с Азербайджаном.
Наконец, армянская армия даже не оправилась от разгрома в 44-дневной войне, в которой она потеряла больше половины бронетехники (и это далеко не все, что она потеряла), а Азербайджан продолжает перевооружаться, готовясь к возможному конфликту.
По совокупности, Армению ничего хорошего не ждет. Никто в мире не признал Карабах армянским, и не признает, это полностью исключено, ведь даже сама Армения не сделала этого. Серж Саргсян, бывший президент Армении, примерно так ответил на вопрос о причинах непризнания «независимости» Карабаха Ереваном: «...Это компромисс с нашей стороны. Если бы Армения признала независимость Карабаха, то это бы означало наш отказ от переговоров по урегулированию конфликта. Если мы признаем независимость, то о чем еще вести переговоры? Поэтому мы не признаем, чтобы дополнительно не осложнять ситуацию».
Главные союзники Армении - Россия и Иран - на Западе считаются токсичными, и это резко снижает желание Запада поддерживать Ереван. И даже Франция не поможет ей, потому что не располагает возможностями для войны с Турцией и не заинтересована в такой войне (давайте называть вещи своими именами). Запад может некоторое время сдерживать Азербайджан, но не более того.
Также не следует сбрасывать со счетов Иран, который опасается усиления турецкого влияния на Южном Кавказе. Кроме того, ему не нравится тесное сотрудничество Азербайджана и Израиля, так как последний воспринимается иранским режимом как главный враг. Наконец, на территории Ирана, причем как раз в районе границы с Азербайджаном и Арменией, живут десятки миллионов азербайджанцев, многие из которых недовольны ситуацией внутри страны и время от времени участвуют в протестах. Усиление турецко-азербайджанского блока на границе Ирана является для него вызовом, как и само существование независимого северного Азербайджана.
Однако и иранцы вряд ли готовы к военным операциям против Азербайджана, поскольку это означало бы втягивание их в войну с Турцией, а к такой войне современный Иран, располагая сравнительно устаревшими военными технологиями и в условиях внутренних конфликтов, скорее всего, не готов.
Армения могла бы, теоретически, перейти к спокойному состоянию, только отказавшись от притязаний на Карабахский регион Азербайджана и изменив некоторые акценты во внешней и внутренней политике. Но это тоже невозможно в настоящий момент. Основой национальной идеологии нынешней Армении стала идея «миацума». И правительство Пашиняна не может просто уйти из Карабаха, потому что для армянского общества, точнее для его большинства, это неприемлемо, а гражданское общество в Армении достаточно сильное, чтобы влиять на ситуацию.  Социально-психологическое состояние современной Армении таково, что оно не позволяет отказаться от Карабаха.
Некоторые армянские политологи осознают реальность, в рамках которой у Армении нет никаких шансов отыграть ситуацию с Карабахом назад. Но армянское гражданское общество не понимает этого, потому что оно сформировано идеей «миацума» и для него принять реальность кажется немыслимым. И тем силам, которые контролируют гражданское общество, легче всего опираться на эти настроения.
В то же время в Армении есть часть общества, которая считает возможным отступление из Карабаха, но она не преобладает. С другой стороны, те же армянские политологи говорят – «отдадим Карабах, но на этом история не закончится, у нас отберут и Зангезур». Мне кажется, что проблема здесь не только военно-политическая, но и социально-психологическая. Армянское общество, как и армянское государство, как и национальная психология внутри этого государства, сформированы идеей противостояния с Турцией и вообще отделения себя от народов Ближнего Востока, включая Иран - важного союзника Армении в наши дни. Это нереалистичная концепция, поскольку Армения находится в каменном мешке и окружена четырьмя странами, две из которых считают себя единой тюркской нацией и неизмеримо сильнее в военном и экономическом отношении, третья относительно лояльна Турции, а четвертая - непредсказуемый Иран, охваченный беспорядками.
Я писал за три года до 44-дневной войны, что у Армении чудовищно провальная геополитика и она приведет ее к катастрофе. Сегодня, после поражения в 44-дневной войне, остатки сепаратистского образования уже заблокированы. Армянская национально-государственная концепция могла быть до сих пор реализована только с опорой на Россию, неважно «советскую» или «постсоветскую». И если эта опора перестает быть таковой, пусть и отчасти, то сама структура, модель и национальная идея армянского государства оказываются висящими в воздухе, лишенными опоры.
Не знаю, чем все это закончится, надеюсь, что не новой войной, но возникает ощущение надвигающегося на Армению мрачного кошмара. Остановить который она может, лишь заключив мирный договор с Азербайджаном и помирившись с Турцией.