«Փաստ». Փաշինյանը «արևմտամետների» իր գործընկերներին հրահանգել է սլաքները փոխել դեպի Ռուսաստան
Նախօրեին Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը հայտարարել է, որ Լաչինի ճանապարհի համար պատասխանատվություն է կրում Ռուսաստանը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին գրում է երևանյան «Պաստ» թերթը։
«Իհարկե, սա վաղուց արդեն նորություն չէ. «ՔՇ»-ի մի շարք «նշանավոր» անդամներ բազմիցս ռուսների վրա են գցել Ղարաբաղի անվտանգության ողջ բեռը։ Օրերս այս «ֆլեշմոբը» վերցրել էին իրենց՝ արևմտական, հակառուսական կողմնորոշումներով հայտնի կուսակցությունների մի քանի առաջնորդներ, որոնք պարբերաբար հանդիպում են Նիկոլ Փաշինյանի հետ «արտախորհրդարանական ուժերի ակումբի» շրջանակներում։
Խոսքը, մասնավորապես, Տիգրան Խզմալյանի, Դավիթ Սանասարյանի, Լևոն Շիրինյանի մասին է, որոնք միաբերան վստահեցնում էին, որ «Ադրբեջանը չի փակել Լաչինի միջանցքը, այն փակել են ռուսները»։
Մենք արդեն առիթ ունեինք այդ մասին գրելու, սակայն այժմ նոր ուշագրավ մանրամասներ են հայտնի դարձել։
Մեր պաշտոնական աղբյուրները հայտնում են, որ այս ամենն ամենևին էլ ինքնագործունեություն չէ, և հենց Նիկոլ Փաշինյանն է հանձնարարել իր արտախորհրդարանական գործընկերներին «մեղքի սլաքներն» ուղղել բացառապես ռուսների ուղղությամբ՝ Հայաստանը Ղարաբաղի հետ կապող ճանապարհը փակելու հարցում, միաժամանակ խոստանալով, որ շուտով կսկսեն խոսել այդ մասին և Ադրբեջանում։
Բազմաթիվ փորձագետներ նշում են, որ այս ամենի նպատակն է վերջնականապես վարկաբեկել ռուսական խաղաղապահ առաքելության գործունեությունը, հետագայում կոչ անել՝ հանել խաղաղապահներին Ղարաբաղից, իսկ հետո՝ ողջ ռուսական կոնտինգենտը Հայաստանից։
Ի դեպ, հավելենք, որ նախորդ շաբաթ տեղի ունեցած ակցիաների ժամանակ նման դիրքորոշում են հայտնել ազգային-ժողովրդավարական «Բևեռ» կուսակցության ղեկավարները, գրում է թերթը։

«Паст»: Пашинян поручил своим коллегам-«западникам» перевести стрелки на Россию
Секретарь Совета безопасности Армении накануне заявил, что Россия несет ответственность за лачинскую дорогу.
«Разумеется, это уже давно не новость: ряд «видных» членов «ГД» неоднократно перекладывали все бремя безопасности Карабаха на русских. На днях этот «флешмоб» подхватили несколько руководителей партий, известных своей западнической, антироссийской направленностью, которые регулярно встречаются с Николом Пашиняном в рамках «клуба внепарламентских сил».
Речь, в частности, о Тигране Хзмаляне, Давиде Санасаряне, Левоне Шириняне, которые в один голос заверяли, что «Азербайджан не перекрывал Лачинский коридор, его закрыли русские».
У нас уже был повод писать об этом, однако теперь стали известны новые примечательные подробности.
Наши официальные источники сообщают, что все это отнюдь не является самодеятельностью, и именно Никол Пашинян поручил своим внепарламентским коллегам в вопросе перекрытия дороги, соединяющей Армению с Карабахом, направить «стрелки вины» исключительно в сторону русских, заодно пообещав, что вскоре об этом заговорят и в Азербайджане.
Многочисленные эксперты отмечают, что цель всего этого — окончательно дискредитировать деятельность российской миротворческой миссии, в дальнейшем выступить с призывами вывести миротворцев из Карабаха, а затем и весь российский контингент из Армении.
Кстати, добавим, что подобную позицию во время акций, проведенных на прошлой неделе, выражали и руководители национально-демократической партии «Бевер», — пишет газета.