Պեսկովը պատասխանել է ՀՀ վարչապետ Փաշինյանին
Ռուսաստանի նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը արձագանքել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերին: Փաշինյանն այսօր հայտարարել էր, թե «նրանք չեն ապահովել Լաչինի միջանցքի անձեռնմխելիությունը և չեն խանգարել Ադրբեջանին արգելափակել այն»:
Ինչպես տեղեկացնում է «Կոմերսանտ»-ը, Դմիտրի Պեսկովը նշել է, որ խաղաղապահները գործում են համաձայնագրերի տառին և ոգուն համահունչ:
«Ռուս խաղաղապահները Ղարաբաղում անում են հնարավոր ամեն բան` կարգն ու հանգստությունը պահպանելու համար, գործում են համաձայնությունների տառին և ոգուն համապատասխան: Ռուս խաղաղապահներն անում են հնարավոր ամեն բան՝ կարգ ու խաղաղություն պահպանելու համար այն տարածքներում, որտեղ նրանք աշխատում են: Եվ նրանք գործում են բացառապես երկրների միջև ստորագրված համապատասխան փաստաթղթերի տառին և ոգուն համահունչ: Մենք, անկասկած, մեր հայ գործընկերների և դաշնակիցների հետ կշարունակենք այդ թեմայով քննարկումները»,- ասել է Պեսկովը:

Песков ответил на претензии Пашиняна по миротворцам
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков отреагировал на слова премьер-министра Армении Никола Пашиняна о российских миротворцах в Карабахе. Пашинян сегодня заявил, что «они не обеспечили неприкосновенность Лачинского коридора и не помешали Азербайджану его заблокировать».
Как передает «Коммерсантъ» Дмитрий Песков ответил, что миротворцы действуют «в соответствии с духом и буквой документов».
«Российские миротворцы делают все возможное для того, чтобы обеспечивать порядок и спокойствие на тех территориях, на которых они работают. Действуют они исключительно в соответствии с духом и буквой тех документов, которые подписали стороны. Мы, безусловно, с нашими армянскими коллегами и союзниками продолжим работу, дискуссию», - сказал Дмитрий Песков.