Այցելություն և մտորումներ
Նոր տարվա նախաշեմին «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներu հինգ ուղղություններով այցելել են Հայաստանի սահմանային առաջնագծում մարտական հերթապահություն իրականացնող հայ զինծառայողներին։ «Ես կրկին պնդում եմ, որ բանակը՝ դա այն կառույցն է, որն առաջինն ու ամենաարագը կարող է ուղղել իր վիրավոր մեջքը և վերականգնել իր հաղթողի ու հեղինակության փառքը։ Մենք խորապես համոզված ենք, որ հայկական բանակը իր ավանդական մարտական ոգով, անկոտրում վճռականությամբ կշարունակի պայքարը, դեռ նոր հաղթանակներ կտանի»,- նշել է Սեյրան Օհանյանը։
Հզոր է։ Ինձ շատ դուր եկավ «կկարողանա ուղղել իր վիրավոր մեջքի» հաշվով։ Կռիվ չեմ սարքի «իսկ արդյոք մեջքն է», պարզապես հիշեցի պատմությունը այն մասին, թե ինչպես Դրակուլան մարտից հետո պարգևատրել է իր զինվորներից նրանց, ովքեր վիրավորվել էին կրծքից, իսկ նրանց, ովքեր վիրավորվել էին մեջքից՝ հրամայեց մահապատժի ենթարկել վախկոտության համար։ Մի խոսքով, անզգուշաբար է ասել։ Կարող էր ուղիղ ասել՝ դիմելով զինվորներին. «Ես գիտեմ, որ եթե այդ ադրբեջանցիները ձեզ հասնեին՝ դուք բոլորին ցույց կտաիք»։ Արդեն ցույց են տվել, իսկ մենք տեսել ենք։ Ազգային, այո և ոչ միայն ազգային մեծամտությունն ու ինքնագոհությունը՝ դա ոչ միայն փակուղի է։ Սա ճանապարհ է դեպի ողբերգություն։ Դեպի հերթական ողբերգություն ձեր պատմության մեջ։
Դուք անընդհատ դիմում եք ձեր հնությանն ու իմաստությանը։ Աստված նրանց՝ ձեր կարծիքների հետ, վերջ ի վերջո դուք ունեք դրա իրավունքը, բայց չնայած ձեր հայտարարած տարիքին, ձեզ մոտ այդպես էլ «իմաստության ատամ» դուրս չի եկել։ Երբեմն նույնիսկ խղճում ենք ձեզ՝ զուտ մարդկայնորեն, դե լավ, թշնամիներ ենք, բայց այնուամենայնիվ հարևաններ, բայց, երբ կարդում ես Օհանյանի հայտարարությունները, կամա թե ակամա, մի միտք է առաջանում. իսկ արդյո՞ք մեզ պետք է ձեզ հետ խաղաղությունը։ Գուցե վերցնենք Զանգեզուրը, հետո նոր սահմանի վրա բետոնե պարիսպ կառուցենք ու կոկորդիլոսներով փոս փորե՞նք։ Միգուցե այլ լուծում պարզապես չկա՞։ Իրականում դա ձեր մեղքն է, դուք այդքան տարի մեզ համոզում էիք, որ մենք գենետիկորեն անհամատեղելի ենք, որ մենք սկսել ենք հավատալ: Իսկ «Հայկական բանակը դեռ նոր հաղթանակներ է տանելու» հատվածից հետո՝ անհետանում են վերջին կասկածները։ Ինչպե՞ս և ինչո՞վ եք պատրաստվում, ոչ, նույնիսկ չհաղթել, այլ պարզապես կռվել։ Զենքի հետ դուք խնդիրներ ունեք։ Ժողովրդագրության հետ՝ նույնպես: Այո, և գումարների հետ էլ սուղ է: «Մարդկային ալիքները գնդացիրների վրա», նույնպես տարբերակ չէ, քանի որ կրկին՝ ժողովրդագրություն։
Ամենահետաքրքիրը նրանում է, որ հենց որ մենք հանդիպում ենք տարածաշրջանի սահմաններից դուրս՝ այդ նույն Ռուսաստանում, կամ Եվրոպայում, մենք ոչ միայն հիանալի շփվում ենք։ Մենք նույնիսկ բարեկամություն ենք անում, և ես անձամբ գիտեմ դրա մի ամբողջ զանգված օրինակներ։ Ինչո՞ւ։ Չեմ հասկանում, հավանաբար այս ամենը գենետիկ անհամատեղելիության պատճառով է։ Դուք նորից պատերազմ եք ուզու՞մ: Տեր աստված, ինչքա՜ն ենք հոգնել ձեզնից, մեր անհանգիստներ։ Սովորեցնում ես, սովորեցնում, միևնույն է մենակ «երկուսներ»։ Գոնե նայեք քարտեզին և պարզապես մտածեք. որտե՞ղ եք դուք, և որտե՞ղ է ձեր «վաղը»։ Որտեղ է և ում հետ է: Պարզապես դեն նետեք ուրիշների նկատմամբ ատելությունը և դիմեք տրամաբանությանը: Համեմատեք Հայաստանի ռեսուրսները, բնակչության թիվը և հաջորդ տարվա բյուջեն ձեր հարևանների (նկատի չունեմ նույնիսկ ոչ թե Թուրքիան և Իրանը) նմանակեերպ ռեսուրսների հետ և նորից մտածեք՝ արժե արդյո՞ք լսել միոտանի մարդուն (ես կանխատեսում եմ աննրբանկատության մեղադրանքներ՝ բայց դա ոչինչ, քանի որ կեցցե ոչ այնքան նա, ով կորցրել է ոտքը պատերազմում, որքան նա, ով կարողացել է այդ ոտքը պոկել նրանից): Փրկիր Տեր աստված վշտից, բայց միոտանին ձեզ էլ հաշմանդամ կդարձնի, եթե դուք նրան հավատաք ու չմոռանաք ռևանշի մասին։
Կհամարձակվեմ ձեզ մի խորհուրդ տալ։ Ընդունեք ոչ ի վնաս և ոչ վիշտ, ինչպես ասում են։ Ֆանտազիաները, հարեւաններ, այդպես չեն մարմնավորում: Գլխով, գլխով պետք է մտածել, այլ ոչ թե հյուծված կրծքով։ Սա ձեզ համար Սոչիի օլիմպիադան չէ, որտեղ կարելի է ձեզ որպես իտալացի ներկայացնել, մեր վայրերում ամեն ինչ խիստ է, և բոլորը միմյանց մասին ամեն ինչ գիտեն։ Մի անգամ ձեզ ասել են. «Դուք կարող եք ամեն ինչ անել, որովհետև ձեզ ամեն ինչ կարելի է»: Բայց ձեզ հերթական անգամ խաբել են, քանի որ դասեր չքաղեցիք ձեր սեփական անցյալից: 19-րդ դարի վերջին, իսկ հետո՝ 1915-ին, ձեզ նույն բանն ասացին և ավելի շատ բան խոստացան։ Դա լավ ավարտ չունեցավ։ Հղի եք ռեւանշի մասին մտքո՞վ: Մենք դա գիտենք և պատրաստ ենք։ Իսկ հիմա, հարեւաններ, ինքներդ ձեզ մի հարց տվեք, որին պետք չէ մեզ պատասխանել, մենք առանց ձեզ էլ գիտենք պատասխանը։ Հարցրեք ինքներդ ձեզ և պատասխանեք ինքներդ ձեզ՝ «վիրավոր մեջքը ուղղելու» լույսի ներքո։ Այսպիսով, ո՞րն է ավելի ուժեղ՝ «İti qovan»-ը, թե՞ «միացում»-ը: Անձամբ ես խաղադրույք եմ կատարում «İti qovan»-ի վրա, որի օպերատորների առողջության ու ուժի համար Նոր տարվա գիշերը կխմի մեր ողջ բազմազգ Ադրբեջանը։ Շնորհավոր գալիք նոր տարվա առթիվ, ընկերներ: Խաղաղություն և բարություն ձեզ։

Посещение и размышления
В преддверии Нового года депутаты фракции «Армения» по пяти направлениям посетили армянских военнослужащих, несущих боевое дежурство на приграничной передовой линии Армении. «Я вновь настаиваю на том, что армия – это та структура, которая первой и самой быстрой сумеет выпрямить израненную спину и восстановить свою славу победителя и авторитет. Мы глубоко убеждены, что армянская армия с ее традиционным боевым духом, непоколебимой решимостью продолжать борьбу еще одержит новые победы», — отметил Сейран Оганян.
Мощно. Очень понравилось насчет «сумеет выпрямить израненную спину». Не стану ерничать «а спина ли это», просто вспомнил историю о том, как Дракула после сражения награждал тех из своих солдат, которые были ранены в грудь, а тех, кто был ранен в спину – приказывал казнить за трусость. В общем, проговорился. Мог бы и прямо сказать, обращаясь к солдатам: «Я знаю, что, если бы эти азербайджанцы вас догнали – вы бы им всем показали бы». Уже показали, а мы увидели. Национальное, да и не только национальное чванство и самодовольство — это не просто тупиковый путь. Это путь к трагедии. К очередной трагедии в вашей истории. Вы постоянно апеллируете к своей древности и мудрости. Бог с ним, с вашим мнением, в конце концов, вы имеете на него право, но невзирая на ваш декларируемый возраст, у вас так и не вырос «зуб мудрости». Порой нам вас даже жаль, чисто по-человечески, ну да, враги, но все же соседи, но, когда читаешь заявления Оганяна волей-неволей закрадывается мысль: а нужен ли нам с вами мир?
Вообще-то, это ваша вина, вы столько лет уверяли нас в том, что мы генетически несовместимы, что мы начинаем в это верить. А после пассажа насчет «армянская армия еще одержит новые победы» - исчезают последние сомнения. Как и чем вы собираетесь, нет, даже не побеждать, а просто воевать? С оружием у вас проблемы. С демографией – тоже. Да и с деньгами не густо. «Человеческие волны на пулеметы» - тоже не вариант, потому что опять же - демография.
Самое же интересное заключается в том, что стоит нам пересечься за пределами региона – в той же России или в Европе – мы не просто прекрасно ладим. Мы даже дружим, и лично я знаю массу тому примеров. Почему? Понятия не имею, наверное, всё это из-за генетической несовместимости. Вы снова хотите войны? Господи, как же вы нам надоели, неугомонные наши. Учишь вас, учишь, а все равно одни «двойки». Хотя бы посмотрите на карту, и просто задумайтесь: где вы, и где ваше «завтра». Где и с кем. Просто отбросьте ненависть к окружающим и включите логику. Сравните ресурсы Армении, количество населения и бюджет на следующий год с аналогичными показателями ваших соседей (я имею ввиду даже не Турцию с Ираном) и еще раз хорошо подумайте, стоит ли слушать одноногого человека (предвижу упреки в бестактности – но это ничего, потому что молодец не столько тот, кто потерял на войне ногу, сколько тот, кто ту ногу ему оторвать сумел). Упаси Аллах от горя, но одноногий и вас искалечит, если вы ему поверите и не забудете о реванше.
Осмелюсь дать вам один совет. Примите не в ущерб и не в скорбь, что называется. Фантазии, соседи, воплощают не так. Головой, головой надо думать, а не отощавшим выменем. Это вам не олимпиада в Сочи, где можно себя за итальянцев выдавать, в наших краях все строго и все всё друг про друга знают. Когда-то вам сказали: «Вы можете все, потому вам все можно». Но вас в очередной раз обманули, потому что вы не извлекли уроков из своего же прошлого. В конце 19-го века, а потом, в 1915-м вам говорили то же самое, а обещали еще больше. Это закончилось не очень хорошо. Вынашиваете мысли о реванше? Мы это знаем, и мы готовы. А теперь, соседи, задайте самим себе вопрос, на который не надо нам отвечать, ответ мы и без вас знаем. Себе задайте и себе же ответьте, в свете «выпрямления израненной спины». Итак, что же сильнее: «İti qovan» или «миацум»? Лично я ставлю на «İti qovan», за здоровье и силу операторов которого в новогоднюю ночь выпьет весь наш многонациональный Азербайджан. С наступающим, товарищи! Мира и добра!