Կամ հումանիտար աղետ հայկական ձևով
Caliber.Az-ի խմբագրությունը՝ «Ղարաբաղում հումանիտար աղետի մասշտաբների» վերաբերյալ հետաքրքրաշարժ տեղեկատվություն է ստացել գաղտնի աղբյուրներից։
Ահա արդեն 25-րդ օրն է, ինչ Լաչինի ճանապարհին շարունակվում է ադրբեջանցի ակտիվիստների քաղաքացիական ակցիան, և գրեթե նույնքան ժամանակ չեն դադարում «Արցախի 120 000» բնակիչների համար «մարդասիրական աղետի» մասին հայկական կողմի հառաչանքները։ Ասում են «կյանքի ճանապարհը» փակել են, ուտելու բան չկա, հիվանդներին հնարավոր չէ դուրս տանել, մի խոսքով «ցեղասպանություն» է։
Նորից առկա է հասկացություններով խարդախ շահարկումը։ Եվ եթե ցեղասպանություն բառը վաղուց յուրացվել ու սեփականաշնորհվել է հայկական քարոզչամեքենայի կողմից, ապա Լենինգրադի բլոկադայի «կյանքի ճանապարհի» հետ համեմատությունը հանդիսանում է հիմնականում ռուսալեզու լսարանի վրա հաշվարկված մանիպուլյացիայի նոր սրբապիղծ գործիք։ Երեւակայական սովի թշվառ ֆարսը համեմատել հարյուր հազարավոր մարդկանց իրական ողբերգության հետ կարող է իրեն թույլ տար միայն հայկական քարոզչամեքենան։ Այնուամենայնիվ, այս մեթոդը բուռն կերպով աշխատում է պարբերաբար հակաադրբեջանական բովանդակությամբ նյութեր հրապարակող՝ «Դոժդ» հեռուստաալիքի նման տարրական ամոթը կորցրած ռուսական լիբերալ լրատվամիջոցների հետ։
Ոչ պակաս հիստերիա է՝ Արևմուտքում։ Ատլանտյան օվկիանոսի երկու կողմերից խորհրդարանականները պոռթկում են՝ «ազատ ժողովրդի բարբարոս շրջափակումը» դադարեցնելու կոչերով զայրացած թվիթներ: Այս արշավի հուզական գագաթնակետ է դարձել ի պաշտպան «արցախի» ժողովրդին երկու հարյուր ֆրանսիացի «մտավորականների» նամակը (այստեղ չեմ կարող ինձ պահել հասարակ հեգնանքից՝ եթե կատակերգուներ Ժան Ռենոն և Կարոլ Բուկեն մտավորականներ են, ապա այս հոդվածի հեղինակը ունենալով բնական համեստություն, առանց աննշան խղճի խայթի կարող է իրեն անվանել Արիստոտելի ժամանակակից վերամարմնավորում):
Եվ վերջապես, «վայրի» Ադրբեջանի դեմ իր հինգ սանտիմետրը դրեց եվրոպական առաջադեմ մտքի ծաղրանկարային դրոշակակիր «Charlie Hebdo»-ն։ Ինչպես ասվում է մորուքավոր անեկդոտում. այ հիմա հաստատ «վերջ» ...
Սակայն հմուտ «սուսերամարտիկների» այս բոլոր «ծակող-կտրող» հարձակումները իրենցից ներկայացնում են ոչ այլ ինչ, քան զայրացնող աղմուկ քաղաքական ու իրավական հարթությունում ինչ-որ բան ձեռնարկելու անկարողության ֆոնին։ Ոչ մի երկիր դեռ պաշտոնապես չի դատապարտել (այո և չի կարող դատապարտել) Ադրբեջանի գործողությունները։ Որովհետև նրանք հասկանում են, որ եթե որևէ մեկը կարող է և բողոքել, ապա միայն ադրբեջանցիները՝ չէ որ այդ մեզ են խոչընդոտներ ստեղծում մեր ինքնիշխան տարածք այցելելու մտադրության մեջ։
Ինչ վերաբերում է «մարդասիրական աղետին», ապա ադրբեջանական կողմը բազմիցս ցուցադրել է Լաչինի ճանապարհով ՌԽՔ-ի եւ ԿԽՄԿ-ի մեքենաների անխոչընդոտ անցումը վկայող լուսանկարներ ու տեսանյութեր
։ Դե, հիմա եկեք ավելի կոնկրետ հարց տանք՝ իսկ ի՞նչ է պատահել սննդի հետ։ Ենթադրենք, որ ՌԽՔ-ի մեքենաները հիմնականում սնունդ են տեղափոխում խաղաղապահների համար։ Իհարկե, ադրբեջանական կողմը կթողներ սննդամթերքով ցանկացած բեռնատար (իհարկե, մանրակրկիտ ստուգումից հետո)։ Մինչդեռ հայտարարված աղետին համարժեք սննդի շարասյուն ճանապարհին չեն նկատվել։ Մնում է եզրակացնել, որ Ղարաբաղում ՌԽՔ-ի ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում բավարար քանակությամբ պարենամթերք կա, և չկա լրացուցիչ մատակարարումների անհրաժեշտություն։
Մինչդեռ սոցցանցերի հայկական հատվածը լցված է ղարաբաղցի հայերի օգտատերերի Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան սեղանների լուսանկարներով, ինչպես տանը, այնպես էլ ռեստորաններում։ Այս կադրերի մանրակրկիտ ուսումնասիրությունից հետո փափուկ եվրասիրտ ունեցող նուրբ դիտորդը կարող է տեղի ունեցողի երկու հնարավոր վարկածների գալ. վարկած առաջին՝ոչ մի մարդասիրական աղետ չկա, հայերը տափակ ստում են; վարկած երկրորդ՝ «արցախի» հպարտ բնակիչները որոշել են զանգվածային ինքնասպանություն գործել՝ կերուխում ստեղծելով վերջին պարենային պաշարներից։ Գրեթե ինչպես «Մեծ խժռում» ֆիլմում։ Ֆրանկո-իտալական այդ համատեղ ֆիլմը պատմում է կյանքից հղփացած մի խումբ հարուստների մասին, ովքեր որոշում են չափից շատ ուտելու ճանապարհով վերջ տալ իրենց կյանքին: Ուղերձները, իհարկե, տարբեր են. այնտեղ հղփություն է, այստեղ՝ անարդարություն, բայց սյուժեի կենտրոնում՝ այդ նուն խժռումն է։ Պատկերացնու՞մ եք, թե ինչպիսի ռեզոնանս կունենար, ի՞նչպիսի վերնագրերով կխայտաբղեին արեւմտյան ԶԼՄ-ները։ «Հայերն ասում են կյանք՝ այո... և մեռնում են», «Ժենգյալով հացը և խորովածը օրհնում են արցախցիներին վերջին ճանապարհը» և այլն և այլն:
Այսպիսով, եվրոպական նուրբ հոգին հաջորդ օրը սպասում է ռեստորանի սրահներով սփռված և պարային դիրքերում սառած դիակներով սրտաճմլիկ լուսանկարչական նյութերի։ Բայց նա, ինչ է տեսնում նա դրա փոխարեն՝ նորից համեղ կերակրով այդ նույն կադրերը: Եվ այսպես և երրորդ օրը, և չորրորդ... Փարիզից մեր սրտացավ գործընկերը հասկանում է, որ հայերը հիմարորեն ստում են։ Խժռանքը լի է, և կհերիքի դեռ մի քանի «շրջափակումների» համար...
Եթե անկեղծ լինենք՝ մի փոքր չափազանցրեցինք։ Նա ոչինչ չի հասկանում։ Ոչ մի հանցանշան հայերի դեմ չի գործի, քանի որ «Արևելքը Արևելք է, իսկ Արևմուտքը Արևմուտք, և նրանք չեն կարող միավորվել»։ Եվրոպայում արխետիպային կապանքներից ազատ սպիտակ մարդիկ շատ քիչ են։ Տարօրինակ է, բայց հենց բրիտանացիներն են, որոնց սառը հանճարը առաջ է քաշել այս թեզը (շատերը բառացիորեն հասկացել են), որոնք ավելի ինտեգրացիոն մոտեցում են ցուցաբերում ինչպես Արևելքի, այնպես էլ մասնավորապես իսլամական աշխարհի նկատմամբ:
Դե, այդ ամենը շեղումներ են: Եկեք վերադառնանք մեր ոչխարներին, այսինքն՝ ուտելիքին։
Եվ ահա այստեղ, ի դեպ շատ տեղին է հասել հետաքրքիր տեղեկատվություն, որի մասին մենք հիշեցրել ենք հոդվածի սկզբում։ Ադրբեջանում ՄԱԿ-ի ստորաբաժանումներից մեկի ներկայացուցիչը Caliber.Az-ի հետ ոչ պաշտոնական շփման ժամանակ բացահայտ խոստովանել է, որ ՄԱԿ-ի գնահատումներով, Ղարաբաղում ոչ մի հումանիտար ճգնաժամ չի նկատվում, իսկ բոլոր անհրաժեշտ ապրանքները հայերի մոտ առատորեն կան։ Բանը նրանում է, որ Ղարաբաղում նույնիսկ
մինչև 2020 թվականը պարենային հսկայական պաշարներ են կուտակվել, որը հաշվարկված է 70 հազարանոց օկուպացիոն կոնտինգենտին մեկ տարվա համար ինքնավար ապահովման վրա։ Մոտավորապես այդքան են եղել հայ զինվորականները նախքան 44-օրյա պատերազմի սկիզբը։ Հիմա Ղարաբաղում ապրում է ամենաշատը 30 000 հայազգի բնակիչ։ Այսպիսով, ամենայն տրամաբանությամբ, պարենամթերքը նրանց կբավարարի բավական երկար ժամանակ։
Խոսքի համար, արմնեթում արդեն տեսանելի են կոչեր՝ չդնել հանրային ցուցադրությանը այն «ինչ Աստված ուղարկել է», որովհետև ամոթ է... Ընդհանրապես, այս ամբողջ պատմությունը սննդի լուսանկարներով մի փոքր ավելին է, քան հասարակ հիմարությունը։ Դա վկայում է մի շատ խորը երեւույթի, ինչպես ասում են հոգեբանները՝ հայ գիտակցության կոգնիտիվ դիսոնանսի մասին։ Հայերի մոտ կա հստակ հակասություն հայտարարված իդեալների և կենցաղային պահվածքի միջև։ Կարծես թե ղարաբաղցի հայերը պետք է կռահեին, որ էլեկտրոնային ռեսուրսերում չպետք է տեղադրեն սննունդը։ Սա չէ որ խորամանկ գործ չէ: Չեն կռահել: Որովհետև հայերին իրենց սրտում ոչ մի «Մեծ Հայաստան» պետք չէ։ Հոգու խորքում նրանք լիովին բուրժուական փոքրիկ ժողովուրդ են։ Նրանց իրականում անհրաժեշտ է միայն գումար վաստակել, ուտել, խմել, ուրախանալ և ընկերություն անել հարևանների հետ: Սակայն ազգային բացառիկության հրեշավոր գաղափարախոսությունը, որը մշակվել է ինչպես «ազգի հայրերի» բորբոքված գիտակցության, այնպես էլ, ոչ պակաս չափով, արտասահմանյան «քաղտեխնոլոգների» կողմից, այնքան է ուռճացրել հայկական ազգային էգոն, որ նրանց թույլ չի տալիս հաշտվել իրենց ճշմարիտ էության հետ: Մեղքերս ինչ թաքցնենք, մենք ինքներս երկար ժամանակ մեր գլուխն էինք մտցնում հայերի որոշակի գերկազմակերպության մասին առասպելը։ Այժմ պարզ է դառնում, որ նման տպավորություն է ստեղծվել ոչ թե նրանց հզորության, այլ «միացումի» եռուզեռի դարաշրջանում մեր թուլության ու անպատրաստության պատճառով։ Հենց որ Ադրբեջանը գրագետ կերպով «Երկաթե բռունցքի» մեջ հավաքեց մտավոր, նյութական, դիվանագիտական և ռազմական ռեսուրսները՝ հայկական տխրահռչակ միասնությունից հետք էլ չմնաց...
Սակայն, մենք միշտ ասում ենք, կասենք այս անգամ էլ՝ չի կարելի թուլանալ։ Այս հրեշը, չնայած ստացած նոկաուտին, դեռ երկար կշարունակի սնվել թուրքական աշխարհի թշնամիներով և վտանգավոր մանևրներ ցույց կտա։ Այն փաստը, որ այս քիմեռը աճեցվել է հենց մեր կողքին, ավելի շուտ խոսում է այն աշխարհաքաղաքական հզորության մասին, որը մենք՝ ադրբեջանցիներս մեզանից ներկայացնում ենք կամ կարող ենք ներկայացնել։ Այդ մեզ է հարկավոր լինել գերկազմակերպված, որպեսզի դիմակայենք հայություն անվան ներքո այս հրեշավոր էքսպերեմենտին։ Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմը, ինչպես նաև դրա երկար նախապատրաստությունը և հետագա գործողությունները ցույց են տալիս, որ մենք ճիշտ ուղու վրա ենք։ Հետևաբար, «կայֆ ենք բռնում…» - ինտելեկտուալ: Բայց նաև ամենօրյա հացի մասին չենք մոռանում։

Или гуманитарная катастрофа по-армянски
В редакцию Caliber.Аz из конфиденциальных источников поступила любопытная информация относительно «масштабов гуманитарной катастрофы в Карабахе». Но, обо всем по порядку.
Вот уже 25-й день продолжается гражданская акция азербайджанских активистов на лачинской дороге, и почти столько же времени не прекращаются стенания армянской стороны по поводу «гуманитарной катастрофы» для «120 000» жителей «арцаха». Мол, «дорогу жизни» закрыли, есть нечего, больных невозможно вывезти, одним словом, «геноцид».
Налицо снова жульническое оперирование понятиями. И если слово геноцид уже давно присвоено и приватизировано армянской пропагандистской машиной, то сравнение с ленинградской блокадной «дорогой жизни» является новым кощунственным инструментом манипуляции, рассчитанной в основном, на русскоязычную аудиторию. Сравнить жалкий фарс мнимого голода с реальной трагедией сотен тысяч людей мог себе позволить только армянский агитпроп.  Тем не менее, этот метод работает на ура с потерявшими элементарный стыд либеральными российским СМИ, вроде телеканала «Дождь», регулярно публикующего материалы антиазербайджанского содержания.
Не меньшая истерика – на Западе. Парламентарии с обоих берегов Атлантики разражаются гневными твитами с призывами остановить «варварскую блокаду свободного народа». Эмоциональным апогеем этой кампании стало письмо двухсот французских «интеллектуалов» в поддержку народа «арцаха» (здесь не удержусь от незатейливого сарказма - если комедианты Жан Рено и Кароль Буке – интеллектуалы, то автор этой статьи, обладая от природы большой скромностью, без малейших зазрений совести может назвать себя современной реинкарнацией Аристотеля).
И наконец, свои пять сантимов против «дикого» Азербайджана вставил карикатурный флагман европейской прогрессивной мысли «Шарли Эбдо». Как говорится в бородатом анекдоте: вот теперь - точно «капец»...
Однако, все эти «колющие и режущие» выпады искусных «учителей фехтования» являют собой не более чем раздражающий шум на фоне бессилия предпринять что-либо в политико-правовой плоскости. Ни одна страна еще официально не осудила (да и не может осудить) действия Азербайджана. Потому как понимают, что если кто и может жаловаться, то только азербайджанцы – это ведь нам чинят препятствия в намерении посетить нашу суверенную территорию.
Что касается «гуманитарной катастрофы», то азербайджанская сторона неоднократно демонстрировала фото и видеоматериалы, свидетельствующие о беспрепятственном проезде по лачинской дороге автомобилей РМК и МККК. Ну а теперь давайте зададимся более конкретным вопросом – что с едой то? Допустим, что машины РМК большей частью перевозят продукты для миротворцев. Разумеется, азербайджанская сторона пропустила бы любые грузовики с продуктами (после тщательного досмотра, конечно). Между тем, каких-либо караванов с продовольствием, соразмерных заявленной катастрофе, на дороге замечено не было. Остается сделать вывод, что продуктов в зоне временной ответственности РМК в Карабахе достаточно, и необходимости в дополнительном снабжении нет.
Тем временем, армянский сегмент соцсетей изобилует фотографиями новогодних и рождественских столов пользователей из числа карабахских армян, как домашних, так и ресторанных. При внимательном рассмотрении этих кадров тонкий наблюдатель с мягким евро-сердцем может прийти к двум возможным версиям происходящего: версия первая – никакой гуманитарной катастрофы нет, армяне банально врут; версия вторая – гордые жители «арцаха» решили совершить массовый суицид, устроив напоследок пир из последних запасов еды. Почти как в фильме «Большая жратва». Этот совместно франко-итальянский фильм повествует о группе пресыщенных жизнью богачей, которые решают свести счеты с жизнью путем переедания. Посылы, конечно, разные; там пресыщенность, здесь - несправедливость, но в центре сюжета – вся та же жратва. Представляете, какой бы это был резонанс, какими заголовками пестрели бы западные СМИ?  «Армяне говорят жизни – да...и умирают», «Женгялов Хац и хоровац благословляют арцахцев в последний путь» и т.д. и т.п.
Итак, тонкая европейская душа ждет на следующий день душераздирающих фотоматериалов с рассеянными по залам ресторана и застывшими в танцевальных позах трупами. Но что она видит вместо этого – снова те же самые кадры с яствами. И так и на третий день, и на четвертый...Наш сердобольный коллега из Парижа понимает – армяне тупо врут. Жратвы полно, и хватит еще на несколько «блокад»...
Если честно, мы немного преувеличили.  Ничего он не понимает.  Ни одна улика не будет работать против армян, потому что «Восток есть Восток, а Запад есть Запад и вместе им не сойтись». Людей, свободных от архетипичных оков белого человека, в Европе очень мало. Парадоксально, но именно англичане, чей холодный гений и выдвинул этот тезис (понимаемый многими слишком буквально), демонстрируют более интеграционный подход как к Востоку вообще, так и к исламскому миру, в частности.
Ну, это все отступления. Давайте вернемся к нашим баранам, то есть, к еде.
И вот тут очень кстати подоспела любопытная информация, о которой мы упомянули в начале статьи. Представитель одного из подразделений ООН в Азербайджане в ходе неформального общения с Caliber.Аz открыто признал, что, по оценкам ООН, никакого гуманитарного кризиса в Карабахе не наблюдается, а все необходимые продукты у армян присутствуют в изобилии. Дело в том, что в Карабахе еще до 2020 г были накоплены огромные продовольственные резервы, рассчитанные примерно на год автономного обеспечения 70-ти тысячного оккупационного контингента. Примерно столько было армянских военных до начала 44 дневной войны. Сейчас же в Карабахе проживает от силы 30 000 жителей армянского происхождения. Таким образом, по всей логике, продовольствия им хватит еще на достаточно долгое время.
К слову, в армнете уже видны призывы не выставлять «чем Бог послал» на всеобщее обозрение, ибо позор...Вообще, вся эта история с фотографиями еды – чуть больше, чем простая глупость. Она свидетельствует об очень глубоком феномене, как говорят психологи - когнитивном диссонансе армянского сознания. У армян явный конфликт между заявленными идеалами и бытовым поведением. Казалось бы, что стоило карабахским армянам догадаться не постить еду? Дело ведь нехитрое. Не догадались. Потому что в душе армянам не нужна никакая «Великая Армения». В душе они вполне буржуазный маленький народ. Все, что им нужно на самом деле, это зарабатывать деньги, есть, пить, веселиться и дружить с соседями. Однако чудовищная идеология национальной исключительности, развитая как воспаленным сознанием «отцов нации», так и не в меньшей степени заморскими «политтехнологами», настолько раздули национальное армянское эго, что не позволяет им смириться со своей истинной природой.  Чего греха таить - мы сами долгое время вдалбливали себе миф о некой сверхорганизованности армян. Теперь становится ясно, что такое впечатление сложилось не в силу их мощи, а в силу нашей слабости и неподготовленности в эпоху разгара «миацума». Стоило Азербайджану грамотно собрать в «Железный кулак» интеллектуальные, материальные, дипломатические и военные ресурсы, как от пресловутого армянского единства не осталось и следа...
Однако, мы всегда говорим, скажем и на сей раз – нельзя расслабляться. Этот монстр, несмотря на полученный нокаут, еще долго будет подпитываться врагами тюркского мира и демонстрировать опасные маневры. Тот факт, что эта химера взращена прямо у нас под боком, говорит скорее о той геополитической мощи, которую представляем, или можем представлять собой мы, азербайджанцы. Это нам нужно быть сверхорганизованными, чтобы противостоять этому чудовищному эксперименту под названием армянство. Вторая Карабахская война, как, впрочем, и долгая к ней подготовка, и последующие действия, показывают, что мы на верном пути. Поэтому, «кайфуем...» - интеллектуально. Но и о хлебе насущном не забываем.