Խաղաղություն հաղթողի կանոններով
Այս օրերին Երեւանում՝ «Ինչպես Արցախը պահապանել հայկական» թեմայով քննարկումներ են անցկացվել։ Միջոցառմանը փորձագետները ուրվագծել են, թե ինչպես են տեսնում Հայաստանի, «արցախի» և, համապատասխանաբար, ողջ Հարավային Կովկասի մոտ ապագան։ Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը բոլորին հորդորել է «պատրաստվել պատերազմի, բայց ոչ թե պաշտպանողական, այլ կորցրած հողերի վերադարձնելու»։
«Որքան էլ ասենք, որ խաղաղությունը պատերազմից լավ է, իրականությունը չի փոխվի։Իսկ դա այդպիսին է, և դրա ընդունումից ենր կախված մեր հետագա քայլերը. ուզենք ենք մենք դա, թե ոչ, բայց Հայաստանը և Ղարաբաղը կանգնած են ամենավճռական, ամենամեծ պատերազմի առաջ»,- հայտարարել է քաղաքական վերլուծաբան Արման Աբովյանը։
«Միջազգային և տարածաշրջանային բոլոր ինդիկատորները ցույց են տալիս, որ այսպես կոչված «Հայկական խաչմերուկը», Սյունիքը, դառնալու է լուրջ բանակցությունների և պատերազմի առարկա»,- նախորդ հռետորներից հետ չի մնացել նաև «Genesis Armenia» վերլուծական կենտրոնի գլխավոր տնօրեն, քաղաքական գիտությունների թեկնածու Աբրահամ Գասպարյանը։
Իսկ Ամերիկյան հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն, քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը նշել է. «Երբ խոսքը վերաբերում է Հայաստանի, կամ Ղարաբաղի անվտանգությանը, ապա մեր դիվանագետները հայտարարում են, որ նրանց առաջնահերթությունը հանդիսանում է «խաղաղության դարաշրջանի» բացումը։ Այսինքն, արտաքին քաղաքական օրակարգը ամբողջությամբ փոխվել է եւ պտտվում է այդ գաղափարի շուրջ, եւ այդ գաղափարը միակողմանի է»։
Այսինքն, տարբեր մարդիկ և տարբեր կարծիքներ։ Բայց նրանք, մեծ հաշվով, հանգում են մի բանում՝«լավ կլիներ ևս մեկ անգամ սկսել և հաղթել... բայց այստեղ կա Հայաստանը ամբողջությամբ կորցնելու վտանգ»: Ահա, վերջապես։ Ատամների կրճտոցի հետևում լսվում է բանականության ձայնը։ Ինչ-որ չափով վախեցած, բայց այնուամենայնիվ լսելի: Խոսքս «հայկական խաչմերուկի» մասին է, եթե ինչ։ Աստիճանաբար հարեւանների մոտ գալիս է՝ ընթացիկ քաղաքական պահի և տարածաշրջանային սննդի շղթայում իր տեղի ճիշտ ընկալումը։
Նվաստացնել պարտված հակառակորդին պետք չէ։ Բայց հերթական անգամ կավելացնեմ, որ մեր հասարակությունում ավելի ու ավելի շատ մարդիկ են համարում, որ արդարադատությունը պետք է գործի երկու ուղղությամբ։ Եվ եթե Հայաստանում ադրբեջանցիներ չկան՝ ինչի համար են պետք հայերը Ադրբեջանում։ Ճիշտ է, պետք չեն, որովհետեւ արդարությունը՝ դա երբ գոհ են ոչ միայն հայերը, այլ նաև ադրբեջանցիները։ Այնպես որ…
Առավել ևս, ես նկատում եմ, որ մեզ մոտ մարդիկ մեծ մասամբ դանդաղորեն գալիս են այն եզրակացության, որ մեր և Թուրքիայի հանդեպ ատելության վրա մոլեգնող հարևանը՝ նորմալ է։ Բացարձակապես նորմալ է և օրգանական տեսք ունի: Ճիշտ արձագանքներով՝ փրփուր շուրթերին, ճիչեր քոչվորների մասին և համաշխարհային հանրության նկատմամբ մեզ բոլորիս Ալթայ տեղափոխելու պահանջներ: Բայց տեսեք, եթե հարեւանը սկսում է խոսել բարեկամության, կամ գոնե խաղաղ գոյակցության մասին, ապա այստեղ հենց ժամանակն է զգուշանալ: Խորամանկում է։ Եվ գործը ամենևին էլ մեր անվստահության և «բարու հանդեպ հավատի բացակայության» մեջ չէ։ Մեզ համոզել են։ Մեզ դրանում համոզել են ավելի քան երեսուն տարի։ Կեցցեն, նրանց մոտ ստացվեց: Ուստի և մեր ազգայնականությունը պետք է տարբերվի նրանց ազգայնականությունից։ Դա պետք է լինի սեփական շահերի պարզ հետապնդում, առանց պարելու և ոռնալու, որովհետև պարելով և ոռնալով դա արդեն շովինիզմ է, իսկ շովինիզմը՝ զգացմունքային է, ընդ որում փակուղային հուզական, շովինիզմը՝ ոչ այնքան սեր է յուրայինների հանդեպ, որքան ատելություն օտարների նկատմամբ: Իսկ զգացմունքները միայն վնասում են գործին: Տարածաշրջանում կայուն և հուսալի խաղաղություն հաստատելու աստվածահաճո և բարի գործին։ Խաղաղություն հաղթողի կանոններով։ Որովհետև հատկապես այդպես է կառուցված աշխարհը՝ թանկագին երեխաներ և հարգելի մեծահասակ ընկերներ։

Мир по правилам победителя Соглашайтесь или мы сами
На днях в Ереване состоялось обсуждение темы «Как сохранить Арцах армянским». На мероприятии эксперты обрисовали, каким видят ближайшее будущее Армении, «арцаха» и, соответственно, всего Южного Кавказа. Политолог Грант Мелик-Шахназарян призвал всех «готовиться к войне, но не к оборонительной, а за возвращение утраченных земель».
«Сколько бы мы ни говорили, что мир лучше войны, реальность не изменится. А она такова, и от ее принятия зависят наши дальнейшие шаги: хотим мы того или нет, но Армения и Карабах стоят перед лицом самой решающей, самой крупной войны», - заявил политаналитик Арман Абовян.
«Все международные и региональные индикаторы показывают, что так называемый «Армянский перекресток», Сюник, станет предметом серьезных переговоров и войны», - не отстал от предыдущих ораторов генеральный директор мозгового центра Genesis Armenia, кандидат политических наук Абраам Гаспарян.
А директор армянского Центра американских исследований политолог Сурен Саркисян отметил: «Когда речь заходит о вопросах безопасности Армении или Карабаха, то наши дипломаты заявляют, что их приоритетом является открытие «эпохи мира». То есть внешнеполитическая повестка полностью изменилась и крутится вокруг этой идеи, и идея эта односторонняя».
То есть разные люди и разные мнения. Но сходятся они, по большому счету, в одном - «было бы неплохо начать еще раз, и победить… но тут есть риск потерять Армению целиком». Вот, наконец-то. За зубовным скрежетом слышен голос разума. Несколько испуганный, но всё же слышен. Я насчет «армянского перекрестка», если что. Постепенно к соседям приходит правильное понимание текущего политического момента и своего места в региональной пищевой цепочке.
Унижать побежденного противника не следует. Но в очередной раз добавлю, что в нашем обществе все больше людей считают, что справедливость должна работать в обе стороны. И если нет азербайджанцев в Армении – зачем нужны армяне в Азербайджане? Правильно, не нужны, потому что справедливость – это когда довольны не только армяне, но и азербайджанцы. Так что…
Более того, замечаю, что у нас люди в большинстве своем потихоньку приходят к мнению, что соседушка, который беснуется на почве ненависти к нам и Турции, – нормальный. Абсолютно нормальный и смотрится органично. С правильными реакциями – пена на губах, вопли о кочевниках и требования к мировому сообществу всех нас переселить на Алтай. А вот если соседушка начинает говорить о дружбе или хотя бы о мирном сосуществовании – тут самое время насторожиться. Хитрит. И дело совершенно не в нашей недоверчивости и «отсутствии веры в добро». Нас убедили. Нас убеждали в этом тридцать с лишним лет. Молодцы, у них получилось. А потому наш национализм должен отличаться от их национализма. Это должно быть простое следование своим интересам, без плясок и завываний, потому что с плясками и завываниями – это уже шовинизм, а шовинизм – эмоционален, причем тупиково эмоционален, шовинизм — это не столько любовь к своим, сколько ненависть к чужим. А эмоции только вредят делу. Богоугодному и доброму делу установления прочного и надежного мира в регионе. Мира по правилам победителя. Потому что именно так устроен свет, дорогие ребята и уважаемые товарищи взрослые.