24 Հունվարի 2023 17:57
Ղարաբաղում ավազակախմբերի մնացորդների «պետնախարար» Ռուբեն Վարդանյանը հարցազրույց է տվել՝ «BBC»-ի «Hard Talk» հաղորդման հաղորդավար Սթիվեն Սաքուրին, ով հայտնի է իր կոշտ հարցերով և դրանք տալու ոչ պակաս կոշտ վարվելաձևով։
Հարկավոր է, ըստ երեւույթին, անմիջապես ուրվագծել համատեքստը։ «BBC»-ն հանդիսանում է բրիտանական իսթեբլիշմենթի խոսափող, որը բավական անհաշտելի հակամարտում է Կրեմլի հետ: Եվ Սաքուրի հարցերն առաջին հերթին նպատակ են հետապնդել բացահայտել Կրեմլի հովանավորյալին և Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի խաղը։ Պատահական չէ, որ բրիտանացի հեռուստալրագրողը զրույցը նախաբանել է՝ կայսրությունը վերստեղծելու Ռուսաստանի ցանկության մասին դիտողությամբ։
Եվ այստեղ պետք է վերապահում անել, որ մենք չենք հերքելու Վարդանյանի տնաբույծ հարձակումները, մեր առջեւ թշնամի է, իսկ թշնամին, բնականաբար, ամեն ինչ ներկայացնելու է իր համար ձեռնտու լույսի ներքո։ Մեր խնդիրն է ձգտել, ինչպես բժիշկներ, կամ նույնիսկ պաթոլոգներ՝ գնահատել պացիենտի կամ, համապատասխանաբար, դիակի վիճակը, այն, ինչը փաստորեն սպասել նրանից՝ հիվանդության ժամանակավոր թուլացում թե, գուցե, հարություն։ Փակագծերի հետևում թողնենք նաև գործերի իրական վիճակը ոչ միշտ արտացոլող բրիտանացի լրագրողի տերմինաբանությունը։
Հարցազրույցի հետ նույնիսկ թռուցիկ ծանոթացումը բացահայտում է տրամաբանական մտածողության, ռազմավարական տեսլականի իսպառ բացակայություն, փոխարենը կա քաղաքական իմպոտենտություն, պացիենտի, այսինքն հարցվողի անօգնականություն և վախ։
Առաջին ռազմավարական սխալ հաշվարկը կայանում է հենց այս հրապարակային հարցազրույցին համաձայնվելու մեջ։ Ակնհայտ է, որ Վարդանյանը մտահան է արել 2020 թվականի օգոստոսին այս հաղորդման մեջ Փաշինյանի խայտառակության մասին և, հետևաբար, ձեռնամուխ եղավ օգտվել «BBC»-ի նման հեղինակավոր հարթակից, որպեսզի ավելորդ անգամ «աշխարհին հասցնի ղարաբաղցի հայերի տառապանքների մասին ճշմարտությունը», բոլորովին մոռանալով այն մասին, որ հեռուստաալիքը, ինչպես արդեն նշվել է, հանդիսանում է բրիտանական քարոզչության խոսափող, որն, ըստ սահմանման, այս պատմական շրջանում հակառուսական դիրք է գրավում։ Թե՞ նա լրջորեն հաշվարկում էր, որ ռուսական քաղաքացիությունից ցուցադրական հրաժարումը նրան ինքնաբերաբար անկախ մարդ կդարձնի մեդիա շնաձկների աչքում։ Նույն շարքի սխալ:
Դե նաև ավելի մանրամասն բանավեճի մասին, որպեսզի հաստատել կազմված կարծիքը։
Սաքուրը սկսեց լավ ողջույնով, հյուրին անվանելով «պետական նախարար» և մեկ երկու հարց տալով «շրջափակման» մասին, ինչը ուրախություն առաջացրեց օլիգարխի աչքերում։ Վարդանյանը սկսեց բարբաջել, թե որքան դժվար է իրենց համար կյանքը, քանի դեռ ադրբեջանցիները վերահսկում են ճանապարհը։ Որ բացի ՌԽՔ-ի ու ԿԽՄԿ-ի միջոցով ոչինչ չեն կարող ստանալ։ Նրանց մոտ (Ղարաբաղի հայաբնակ տարածքում) կա «30 000 երեխա, և դրանով հանդերձ չկա էլեկտրականություն և գազ»։ Այնուհետև Վարդանյանը փայլատակեց մի դիտարկումով, որն, ըստ երևույթին, պահել էր իր պաշարում. «արցախ» անունը հիշատակվում է 80-ական թվականների Ադրբեջանի պատմության դասագրքերում։ Անհեթեթություն, բայց սպասելի։ Հետաքրքիր ոչ մի բան, և առայժմ դեռ ոչինչ չի նախագուշակում փոթորիկը:
Քաղաքավարի, որպես հայկական էկզոտիկ նախուտեստ կուլ տալով այս հռհռոցները՝ բրտանացին սկսեց երեկոյի գլխավոր ճաշատեսակի, այսինքն Ռուսաստանի նկատմամբ դանակն ու պատառաքաղը կիրառելու հմտությունը։ «Ինչո՞ւ ռուսները չեն կարողանում բացել ճանապարհը»:
Եվ այստեղ տխուր հաստափորը առանց որևէ ակնհայտ պատճառի, բացահայտում է իսկական արյունարբություն: Նա դժգոհում է, որ 2000 խաղաղապահները՝ դա քիչ են, որ ճանապարհը «շրջափակած» մարդիկ ֆորմալ հանդիսանում են քաղաքացիական ակտիվիստներ, ուստի նրանց հետ ոչինչ անել չի կարելի։ Եվ, ուշադրություն, - խաղաղապահները կրակ բացելու իրավունք չունեն։
Այնուամենայնիվ, թողնենք էմոցիաները և անկիրք նշենք ախտորոշումը. այս արյունարբության հետևում թաքնված է անօգնականություն, քաղաքական անզորություն, խորքային ցանկություն, որպեսզի ամեն ինչ «արագ ավարտվի»։
Դե, իսկ Սաքուրը չհապաղեց պատասխանել Վարդանյանի հավակնություններին։ Պուտինը, ասել է նա, չի կարող միջամտել, քանի որ զբաղված է Ուկրաինայի հետ պատերազմով։ Բայց Վարդանյանը կրկին փորձեց ներս խցկել Հայաստանի օրակարգի մի կետ. «Ես դրա մասին չգիտեմ։ Խնդիրը նրանում է, որ Ադրբեջանը խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի հայտարարությունը…»։ Աչքի առաջ է հարցի կոնկրետ մերկությունից թափանցիկ ոլորտ փախչելու փորձ։ Մասնավորապես, բացահայտվում է խնդրի աշխարհաքաղաքական համատեքստի մասին խոսելու դժկամություն։ Պահում ենք մտքում և առաջ ենք գնում։
Իհարկե, Սաքուրին նման տնածին հնարքներով չես վհատեցնի։ «Հայ քաղաքական գործիչները՝ Փաշինյանի գլխավորությամբ, քննադատում են Ռուսաստանին, իբր, նրանք չեն կատարում իրենց պարտավորությունները։ Ինչո՞ւ եք այդքան քիչ քննադատում Ռուսաստանին»,- հայտնում է նա, և Վարդանյանին սկսում ես մարդկայնորեն խղճալ։ Մի կողմից՝ Ռուսաստանին վիրավորելու չցանկանալը, մյուս կողմից՝ շատ կոնկրետ հարցին պատասխանելու անհրաժեշտությունը։ Եվ նա ավելի լավ բան չի գտնում, քան սկսում է պտտվել, ինչպես թավայի մեջ. «Մենք մեծ բանակով մեծ երկրի շրջապատման մեջ ենք (նկատի ունի Ադրբեջանը)։ Մեզ հսկում են 2000 ռուս զինվորներ։ Դուք նրանց հետ խաղաղություն չէի՞ք ցանկանա»։
Բառացիորեն զգալով, որ հաճախորդը սկսել է լող տալ, և նաև, ըստ երևույթին, վրդովվելով հանդիպակագ հարցերով լկտիության պատճառով, Սաքուրը կարճ ժամանակով շեղվում է Ռուսաստանից և սեղմօղակ է նետում հարց տվողի վզին. «Ես այստեղ Լոնդոնում եմ… Իսկ դուք Ղարաբաղում։ Ձեզ համար դժվար է, սա ձեր իրականությունն է, բայց կարծես թե ձեզ ոչ միայն ռուսները չեն օգնում, այլև վատ հարաբերություններ ունեք Երևանում կառավարության հետ»։ Իսկ օլիգարխը շարունակում է խուսափել հարցերից. «Ես չգիտեմ, թե որտեղից են նման տեղեկությունները։ Այստեղ գլխավորը՝ նախագահն է (նկատի ունի Արայիկ Հարությունյանին), նա հիանալի հարաբերություններ ունի Փաշինյանի հետ…»:
Այսինքն, ցանկացած դպրոցական տողերի արանքում կկարդա. այո, ես վատ հարաբերություններ ունեմ Երեւանում կառավարության հետ։
Եվ այստեղ Սաքուրը անցնում է բացահայտ հարձակման և մեկ երկու հարց է տալիս այն մասին, թե Վարդանյանի կապիտալները կապ ունեն արդյոք Պուտինի հետ նրա սերտ հարաբերությունների հետ, ինչպես նաև այն մասին, թե ինչու է օլիգարխի անունը հայտնվել Նավալնիի հակակոռուպցիոն հետաքննության մեջ։
«Ղարաբաղյան գերու» պատասխանները շշմեցնում են զրուցակցի ինտելեկտի կատարյալ անտեսմամբ. «... Մենք Ռուսաստան բերեցինք լավ ներդրողներ և գումարներ (պարտավորու՜մ)։ Բիզնես ունեմ ԱՄՆ-ում և Մեծ Բրիտանիայում... Ես 30 երկրում վարչության անդամ եմ... Պուտինի հետ իմ մտերմությունը՝ ճիշտ չէ։ Ինձ ոչ ոք դատի չի տվել... Այդ դեպքում ինչ ասել Կարլ թագավորի, Ջորջ Քլունիի, Լի Կվանգ Յուի դեմ ուղղված մեղադրանքներին։ Ինձ մեղադրելը՝ նշանակում է կասկածի տակ դնել իմ հաճախորդներին, օրինակ «JP Morgan»-ը կամ «City Bank»-ը: Սա շահարկում է, և դուք դա օգտագործում եք»:
Իսկ իրականում էլ հենց Վարդանյանն է շատ պարզունակ կերպով փորձում շահարկել փաստերը։ Իր տեղը պատասխանելու փոխարեն, նա աճպարություն է անում մեծ անուններով, հույս ունենալով, որ նրանց ապարդյուն հիշատակելը կխլի հետագա նման կարգի հարցեր տալու ցանկությունը։ Սակայն Սաքուրը հասկացավ, թե ում հետ գործ ունի ու կարծես ուղղակի թափահարեց ձեռքը՝ պատրաստվելով հաջորդ ապտակին։
Այսպիսով, բրիտանացին հարցնում է. «Ադրբեջանցիներն ասում են, որ դուք Մոսկվայի մարդ եք և ուզում եք Ղարաբաղում ամեն ինչ հսկողության տակ վերցնել…»:
Պատասխանը, ավելի ճիշտ՝ դրա նախաբանը շշմեցուցիչ է. «Ես կարծում էի, որ կխոսենք հումանիտար հարցերի մասին...»։
Սարսափելի անօգնական տեսք ունի այս դիտողությունը։ Ակնհայտ է, որ Վարդանյանը սովոր է հարցազրույցներ տալ ռուսական պետական և ֆրանսիական մամուլին, որտեղ առաջին դեպքում բոլոր հարցերը նախապես համաձայնեցված են, իսկ երկրորդում միջազգային լրագրողի մասնագիտությունը կայանում է թուրքաֆոբ խրատականների ագահ որսի ու հեռարձակման մեջ։ Բախվելով ավելի բարձր կարգի լրագրության հետ, ինչպիսին հանդիսանում է «BBC»-ն՝ հայ գործամոլը ցույց է տալիս իր անզորության ողջ տեսափունջը։ Խոստովանել նրանում, որ պատրաստ չէ հարցերին՝ բացահայտ խղճալի տեսք ունի:
Մինչդեռ Սաքուրը, տեսնելով իր ակնհայտ գերազանցությունը, որոշում է որոշ չափով երկարացնել հաճույքը՝ հայկական կաղնուն մի շարք չափավոր ցավոտ հարվածներ հասցնելով և նրա ուղորդելով երկու կոճղերի արանքում. «...Կարծում եմ դուք կամ պետք է ապրեք Ադրբեջանում, կամ լքեք նրա տարածքը... Նույնիսկ եթե շրջափակումը վերանա։ Երեւանն ինքն է ասում, որ դա իրավունքի, այլ ոչ թե տարածքի խնդիր է։ Դա նշանակում է, որ դուք վաղ թե ուշ լինելու եք Ադրբեջանի մի մասը…»:
Վարդանյանը, ի պատասխան, տալիս է գիտակցության սովորական հոսքը. «Նախ՝ Երևանը ասել է, որ կընդունի ղարաբաղցիների ցանկացած որոշումը։ Երկրորդը՝ մենք ազդանշաններ ենք ստանում Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից և Ռուսաստանից, որ հարցը փակված չէ... Միջազգային հանրությունը... Ի դեպ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում վերջին քննարկումները այդ մասին են վկայում... Մենք մեր ճակատագիրը որոշելու իրավունք ունենք։ ՄԱԿ-ի կանոնադրությունում ասվում է էթնիկ զտումների դեմ… Չնայած Ադրբեջանի բոլոր ենթադրություններին, հարցը փակված չէ»։ Եվ այսպես շարունակ։
Ուշադրություն դարձրեք հռետորաբանությանը։ «Անկախ պետության» «պետական նախարարի» ողջ ռազմավարությունը «մարդասիրական աղետի» պայմաններում հանգում է որոշակի «ազդանշաններ» արձանագրությանը։ Սա արդյո՞ք անզորություն չէ։ Ի դեպ, այն մասին, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Ֆրանսիայի նախաձեռնությունը չարաչար ձախողվեց՝ «պետնախարարը» գերադասել է լռել այդ մասին։
Ընդդիմախոսին թողնելով շնչել Ղարաբաղի օդը՝ Սաքուրը վերադառնում է ցավալի կետին. «Դուք հենվում եք Ռուսաստանի վրա։ Իսկ դատապարտում եք արդյո՞ք նրա ագրեսիան Ուկրաինայի դեմ»։
Վարդանյանը պատասխանում է, որ որպես «պետնախարար» ամեն ինչ անելու է «արցախի» համար։ Միաժամանակ ճշտելով, որ Ռուսաստանը, ինչպես նաև Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ը, հանդիսանում է շահագրգիռ տերություն, որի կարծիքը նա պետք է հաշվի առնի, և եթե հանուն «արցախի» ժողովրդի նա պետք է լռի, ապա նա դա անելու է։
Նորից անզորություն ու անօգնականություն։ Եվ նրա կուրատորի հարկադիր տեղադրումը: Այսինքն, այո, ես դիմում եմ իմ խղճի հետ գործարքի, «բայց ամեն ինչ հանուն ժողովրդի»։ Եվ այո, դարձյալ «արտասահմանը մեզ կօգնի» անատամ թեզը։
«Դուք հեռու եք երևանցի հայերից, որոնք մտահոգված են ռուսական քաղաքականությունից: Նրանք ասում են այն մասին, որ Պուտինը ցանկանում է բռնակցել Հայաստանը։ Դուք դա ուզու՞մ եք»,- նենգորեն հարցնում է Սաքուրը։
«Ես չեմ ուզում խոսել Հայաստանի մասին։ Մենք առանձին երկիր ունենք։ Ես խոսում եմ «արցախի» անունից։ Նա չի ուզում լինել Ադրբեջանի մաս»,- իբր հակադարձում է Վարդանյանը։
Նշենք, որ նա արդեն երկրորդ, եթե ոչ երրորդ անգամն է, որ հրաժարվում է խոսել խնդրի արտաքին քաղաքական ենթատեքստի մասին։ Դրանով իսկ, Վարդանյանը հակասում է «արցախի անկախության» տրամաբանությանը։ Այդ ի՞նչ «միջազգային իրավունքի սուբյեկտ է» (ինչպես Վարդանյանի և մի խումբը համարում են Ղարաբաղում ՌԽՔ-ի պատասխանատվության գոտում գտնվող տարածքները), որի ղեկավարությանը իրենց ցանկապատի սահմանից այն կողմ ոչինչ չի հետաքրքրում։
Այս տեղի վրա Սաքուրը դադարում է զգալ ամենափոքր խղճահարություն և պատառաքաղով հարվածում է ծնոտին։
Լրագրող. «Դուք գո՞հ եք Պուտինից ձեր երկարաժամկետ կախվածությունից»։
«Պետնախարար». «Դուք ինչը՞ նկատի ունեք»։
Լրագրող. «Դուք հեռանում եք Հայաստանից, այսինքն ձեր անվտանգության միակ երաշխավորը, այն որ ողջ եք մնալու՝ դա Պուտի՞նն է»։
Ուղիղ ակնարկ նրա վրա, որ ոչ Երևանին, ոչ Բաքվին Վարդանյանը պետք չէ, վերջինիս համար նա ընդհանրապես լեգիտիմ թիրախ է։ Այս դաժան հարցին ի պատասխան՝ Վարդանյանը նորից ինչ-որ բան փնթփնթաց Մակրոնի ու Վաշինգտոնի մասին։ Այստեղ Վարդանյանի համար տխրալից կարելի է արձանագրել, որ նա նույնիսկ ոչ թե ծղոտից է բռնում, այլ առատորեն յուղած ծղոտից։
Այնուհետև Սաքուրը էլ ավելի է սեղմում գունատ խեղճ մարդու վզին հանգույցը, պնդելով, որ և Ղարաբաղում էլ իրեն առանձնապես չեն սիրում և ընկալում են, որպես վերջին դժբախտությունների պատճառ, որին հետևեց տխուր միլիարդատիրոջ երկար ճառը այն մասին, թե որքան շատ բան է նա արել Ղարաբաղի համար։
Նա ավարտեց գաղափարական արժեքավոր դիտողությամբ այն ոգով, որ «արցախի ժողովուրդը կարևոր է ոչ միայն իր, այլև մյուսների համար» (ամբողջ աշխարհի՞ համար): «Արցախը» ողջ հայության բանալին է»,- այս քննարկումն ամփոփեց «մեծ բիզնես ստրատեգը»։
Ընդհանրապես, իրեն հարազատ օջախը պաշտպանելու համար հարմարավետ կյանքը լքածի մի տեսակ ինքնավստահի դերում դիրքավորելը չի դիմանում ոչ մի քննադատության։ Չէ որ բոլորի համար պարզ է, որ ռուսական իսթեբլիշմենթի հովանավորության շնորհիվ միլիարդավոր դոլարների կարողություն վաստակած գործարարին այլ ընտրություն չեն թողել։ Միշտ գալիս է հաշիվները վճարելու ժամանակը...
Ի դեպ, ակամա միտք է ծագում, լավ, թող լինի ոչ թե քաղաքական գործիչ, բայց չէ որ գործարար է։ Գործարար աշխարհի նման խոշոր ներկայացուցիչը չէ որ պետք է ունենա որոշակի ռազմավարական մտածողություն, ճգնաժամեր կառավարելու կարողություն։ Ինչու՞ նա չի դրսևորում դրանք: Պատասխանը, հավանաբար, կայանում է նրանում, որ Վարդանյանն իր հարստությունը ձեռք է բերել օգտագործելով բոլորովին այլ որակներ, քան բիզնես ռազմավարության գիտելիքները, այն է՝ միջնորդությամբ, պայմանավորվելու, ճիշտ ժամանակին ճիշտ տեղում գտնվելու կարողությամբ։ Մի խոսքով, խարդախ գործարարի հատկանիշներ։ Հավանաբար, նրան Ղարաբաղ են ուղարկել պայմանավորվելու նպատակով։ Սակայն օլիգարխին հայ համայնքի կողմից որպես բանակցող կողմ տեսնելու Ադրբեջանի ղեկավարության միանշանակ չցանկանալը ավելորդ դարձրեց վերոհիշյալ որակները, նրան դրեց իր համար բոլորովին նոր՝ուժայինի մոտ ճգնաժամի պայմաններում։ Նա չի տիրապետում նման ճգնաժամեր լուծելու այդպիսի հատկությունների։ Ինչպես հիմա մոդայիկ է ասել՝ «բոլորովին» բառից։
Այսպիսով, մեր առջև կանգնած է մինչև մահը վախեցած քաղաքական կիսադիակը, որը անզգայուն տիեզերքում կորած աստղագետի պես՝ «արցախի» և իր միակ փրկությունը տեսնում է Մոսկվայից, Փարիզից ու Բրյուսելից «ստացվող ազդանշանների մեջ»։
Միևնույն ժամանակ նրա սեփական կարդիոգրաֆիայի ազդանշանները անողոք ձգտում են հարթ գծի։ Անհուսալի դեպք։ Բուժման ենթակա չէ։ Բայց և ոչ մի վտանգ չի ներկայացնում։
Եվ Սթիվեն Սաքուրը վերջում որոշում է իրեն դեսերտով հյուրասիրել։
«Ամփոփելու համար։ Դուք այստեղից չե՞ք հեռանա»։
«Ես կմնամ իմ ժողովրդի հետ։ Ես նրա հետ կդիմավորեմ այն, ինչ կդիմավորի նա»,- հպարտորեն հռչակել է «պետնախարարը»։

Чисто английское убийство В прямом эфире BBC
«Госминистр» остатков бандформирований в Карабахе Рубен Варданян дал интервью ведущему передачи BBC Hard Talk Стивену Сакуру, известному своими жесткими вопросами и не менее жесткой манерой их задавать.
Следует, видимо, сразу очертить контекст. BBC является рупором британского истеблишмента, который достаточно непримиримо конфликтует с Кремлем. И вопросы Сакура в первую очередь имели цель разоблачить кремлевского ставленника и игру России на Южном Кавказе. Не случайно британский тележурналист предварил беседу ремаркой о стремлении России воссоздать империю.
И тут надо оговориться, что мы не будем парировать доморощенные выпады Варданяна - перед нами враг, а враг, естественно, будет представлять все в выгодном для него свете. Наша задача постараться - как врачам или даже патологоанатомам - оценить состояние пациента или, соответственно, трупа, что от него, собственно, ждать - ремиссии болезни или, может, воскрешения. Оставим также за скобками терминологию британского журналиста, не всегда отражающую реальное положение дел.
Даже беглое ознакомление с интервью обнаруживает полное отсутствие логического мышления, стратегического видения, зато налицо политическая импотенция, беспомощность и страх пациента, то есть интервьюируемого.
Первый стратегический просчет заключался в самом согласии на этот публичный допрос. Очевидно, Варданян запамятовал о позоре Пашиняна в этой передаче в августе 2020 года, а потому вознамерился использовать такую авторитетную площадку, как BBC, дабы лишний раз «донести миру правду о страданиях карабахских армян», начисто забыв о том, что канал, как уже отмечалось, является рупором британской пропаганды, по определению, на данном историческом отрезке занимающей антироссийскую позицию. Или он всерьез рассчитывал, что демонстративное отречение от российского гражданства автоматически делает его независимой личностью в глазах медийных акул? Ошибка того же ряда.
Ну и подробнее о дискуссии, дабы подтвердить составленное мнение.
Сакур начал за здравие, назвав гостя «государственным министром» и задав пару вопросов о «блокаде», чем вызвал радость в глазах олигарха. Варданян пустился в россказни, как им тяжело живется, пока азербайджанцы контролируют дорогу. Что они не могут ничего получить, кроме как через РМК и МККК. У них (на территории Карабаха, населенной армянами) «30 000 детей и при этом нет света и газа». Далее Варданян блеснул наблюдением, которое, очевидно, попридержал в своих запасниках: название «арцах» упоминается в азербайджанских учебниках по истории 80-х годов. Ахинея, но ожидаемая. Ничего интересного, и пока еще ничто не предвещает бури.
Вежливо проглотив эти разглагольствования в качестве экзотической армянской закуски, британец принялся со знанием дела примерять нож и вилку к главному блюду вечера, то есть к России: «Почему русские не могут открыть дорогу?».
И тут грустный толстяк без всяких видимых причин обнаруживает истовую кровожадность. Он сетует на то, что 2000 миротворцев - это мало, что люди, «заблокировавшие» дорогу, формально являются гражданскими активистами, а потому поделать с ними ничего нельзя. И, внимание, - у миротворцев нет права открывать огонь.
Впрочем, оставим эмоции и бесстрастно укажем диагноз: за этой кровожадностью кроется беспомощность, политическое бессилие, подспудное желание, чтобы всё «побыстрее закончилось».
Ну а Сакур не замедлил дать ответ на претензии Варданяна: Путин, сказал он, не может вмешаться, так как отвлечен на войну с Украиной. Но Варданян снова попытался впихнуть пункт армянской повестки: «Не знаю об этом. Проблема в том, что Азербайджан нарушает заявление от 10 ноября 2020 г…». Налицо прозрачная попытка уйти от конкретной наготы вопроса в эмоциональную сферу. В частности, обнаруживается нежелание говорить о геополитическом контексте проблемы. Держим в уме и идем дальше.
Разумеется, Сакура такими доморощенными приемами не обескуражить. «Армянские политики во главе с Пашиняном критикуют Россию, мол, они не выполняют свои обязательства. Почему вы мало критикуете Россию?», - выдает он и Варданяна становится по-человечески жалко. С одной стороны - нежелание обидеть Россию, с другой – необходимость ответить на очень конкретный вопрос. И он не находит ничего лучше, как начать вертеться, как уж на сковороде: «Мы в окружении большой страны с большой армией (имеет в виду Азербайджан). Нас охраняют 2000 русских солдат. Вы не хотели бы мира с ними?».
Словно почувствовав, что клиент поплыл, а также, видимо, негодуя из-за его нахальства со встречными вопросами, Сакур ненадолго отвлекается от России и забрасывает удавку на шею вопрошаемого: «Я здесь, в Лондоне… А вы в Карабахе. Вам тяжело, это ваша реальность, но, кажется, не только русские вам не помогают, у вас плохие отношения и с правительством в Ереване». А олигарх все продолжает отлынивать от вопросов: «Не знаю, откуда такая информация. Главный здесь - президент (имеется в виду Араик Арутюнян), у него прекрасные отношения с Пашиняном…».
То есть любой школьник между строк прочтет: да, у меня плохие отношения с правительством в Ереване.
И тогда Сакур переходит в открытую атаку и задает парочку вопросов о том, имеют ли отношения капиталы Варданяна к его тесным связям с Путиным, а также о том, почему имя олигарха фигурировало в антикоррупционных расследованиях Навального.
Ответы «карабахского пленника» поражают полным игнорированием интеллекта собеседника: «…Мы привели в Россию хороших инвесторов и деньги (одолжение!). В США и Великобритании имею бизнес… Состою в членах правления в 30 странах… Моя близость с Путиным - неправда. Никто не подавал на меня в суд… Тогда что сказать об обвинениях против короля Карла, Джорджа Клуни, Ли Кван Ю? Обвинять меня - значит ставить под сомнение моих клиентов, например, JP Morgan или City Bank. Это манипуляция, и вы ее используете».
На самом же деле именно Варданян весьма примитивно пытается манипулировать фактами. Вместо того, чтобы отвечать за себя, он жонглирует громкими именами в надежде, что упоминание их всуе отобьет охоту к дальнейшим вопросам такого порядка. Впрочем, Сакур понял, с кем имеет дело и, кажется, просто махнул рукой, готовясь к следующей оплеухе.
Итак, британец вопрошает: «Азербайджанцы говорят, что вы человек Москвы и хотите взять все под контроль в Карабахе…»
Ответ, точнее, предисловие к нему, поразительно: «Я думал, мы будем говорить о гуманитарных вопросах…».
Страшно беспомощно выглядит эта ремарка. Очевидно, Варданян привык давать интервью российским государственным и французским медиа, где, в первом случае, все вопросы заранее оговорены, а во втором, профессия журналиста-международника заключается в жадной ловле и транслировании тюркофобских сентенций. Столкнувшись с журналистикой более высокого класса, коей является BBC, армянский делец проявляет всю гамму своего бессилия. Признание в том, что ты не готов к вопросам выглядит откровенно жалким.
Тем временем Сакур, видя свое явное превосходство, решает несколько продлить удовольствие, нанеся серию средне-болезненных ударов по армянскому дубу и целясь аккурат между двумя его стволами: «…Думаю, вы либо должны жить в Азербайджане, либо покинуть его территорию… Даже если блокада будет снята. Сам Ереван говорит, что это вопрос прав, а не территории. Это означает, что рано или поздно вы будете частью Азербайджана…».
Варданян в ответ выдает привычный поток сознания: «Во-первых, Ереван сказал, что примет любое решение карабахцев. Во-вторых, мы получаем сигналы от Франции, США и России о том, что вопрос не закрыт… Международная общественность… Кстати, недавние обсуждения в СБ ООН об этом свидетельствуют…У нас есть право определять свою судьбу. Против этнических чисток говорится в Уставе ООН…Несмотря на все предположения Азербайджана вопрос не закрыт». И так далее.
Обратите внимание на риторику. Вся стратегия «госминистра» «независимого государства» в условиях «гуманитарной катастрофы» сводится к констатации неких «сигналов». Не беспомощность ли это? Кстати, о том, что инициатива Франции в СБ ООН с треском провалилась, «госминистр» предпочел умолчать.
Дав оппоненту подышать карабахским воздухом, Сакур возвращается к болевой точке: «Вы опираетесь на Россию. А осуждаете ли вы ее агрессию против Украины?»
Варданян отвечает, что как «госминистр» сделает все для «арцаха». Уточнив при этом, что Россия, так же как Франция и США, является заинтересованной державой, мнение которой он должен учитывать, и если ради народа «арцаха» ему придется молчать, то он это сделает.
Снова бессилие и беспомощность. И вынужденная подстава своего куратора. То есть да, я иду на сделку с совестью, «но все ради народа». И да, снова беззубый тезис «заграница нам поможет».
«Вы в стороне от ереванских армян, которые встревожены российской политикой. Те говорят о том, что Путин хочет присоединить Армению. Вы этого хотите?», - коварно вопрошает Сакур.
«Я не хочу говорить об Армении. У нас отдельная страна. Я говорю от имени «арцаха». Он не хочет быть частью Азербайджана», - якобы парирует Варданян.
Заметьте, он уже во второй, если не в третий раз отказывается говорить о внешнеполитическом контексте проблемы. Тем самым Варданян противоречит логике «независимости арцаха». Что это за «субъект международного права» (коим Варданян и Ко мнят территории в Карабахе, находящиеся в зоне ответственности РМК), руководство которого не интересует ничего за периметром своего забора?
На этом месте Сакур перестает испытывать малейшую жалость и бьет вилкой в челюсть.
Журналист: «Вы довольны многолетней зависимостью от Путина?»
«Госминистр»: «Что вы имеете в виду?»
Журналист: «Вы дистанцируетесь от Армении, то есть единственный гарант вашей безопасности, того, что вы останетесь живым - это Путин?».
Прямой намек на то, что ни Еревану, ни Баку Варданян не нужен, для последнего он вообще является легитимной целью. В ответ на этот жестокий вопрос Варданян вновь промямлил что-то про Макрона и Вашингтон. Здесь можно с грустью для Варданяна констатировать, что он хватается не за соломинку даже, а за соломинку, обильно смазанную жиром.
Далее Сакур еще более стягивает удавку на шее побледневшего бедолаги, утверждая, что и в Карабахе его не особенно-то любят и видят причиной последних бед, на что последовала длинная тирада печального миллиардера о том, как много он сделал для Карабаха.
Закончил он ценной мировоззренческой ремаркой в том духе, что «арцахцы важны не только сами по себе, но и для других» (для всего мира?). «арцах» - это ключ всех армян», - подвел итог этой дискуссии «великий бизнес-стратег».
Вообще, позиционирование в себя в роли этакого брутала, бросившего комфортную жизнь ради защиты родного очага, не выдерживает никакой критики. Всем ведь ясно, что заработавшему миллиардное состояние благодаря протекции российского истеблишмента бизнесмену не оставили другого выбора. Всегда приходит время платить по счетам…
Кстати, невольно возникает мысль, ну пускай не политик, но ведь бизнесмен. Должен же такой крупный представитель делового мира обладать неким стратегическим мышлением, способностью к управлению кризисами. Почему он их не обнаруживает? Ответ, вероятно, заключается в том, что Варданян заработал свое состояние, используя совсем иные качества, нежели знание бизнес-стратегии, а именно, посредничеством, способностью договариваться, оказаться в нужное время в нужном месте. Одним словом, качества пронырливого дельца. Вероятно, он и был заслан в Карабах с целью договориться. Однако однозначное нежелание азербайджанского руководства видеть олигарха в качестве стороны переговоров со стороны армянской общины, сделало вышеуказанные качества ненужными, поставили его в совершенно новые для него условия кризиса, близкого к силовому. Свойствами для решения подобных кризисов он не обладает. Как сейчас модно говорить, от слова «совсем».
Итак, перед нами запуганный до смерти политический полутруп, который, словно затерянный в бесчувственном космосе астронавт, единственное спасение «арцаха» и себя видит в «получаемых сигналах» из Москвы, Парижа и Брюсселя.
Тем временем сигналы его собственной кардиограммы неумолимо стремятся к ровной линии. Случай безнадежный. Лечению не подлежит. Но и опасности не представляет.
А Стивен Сакур напоследок решает угостить себя десертом:
«Чтобы подытожить. Вы отсюда не уйдете?»
«Я останусь со своим народом. Я встречу с ним то, что встретит он», - гордо провозгласил «госминистр».