Նախագահ. «Արևմտյան Ադրբեջան վերադարձի հայեցակարգի» մշակումը մոտենում է ավարտին
Այս մասին ասել է՝ Արեւմտյան Ադրբեջանի Համայնքի վարչության նախագահ Ազիզ Ալեքպերլին, փոխանցում է Caliber.Az-ը։
Նրա խոսքով, աշխատանքի ընթացքում հանրությունից ստացվել են մեծ թվով արժեքավոր առաջարկներ, մասնավորապես՝ ընդհանուր միջազգային իրավունքի, մարդասիրական իրավունքի, մարդու իրավունքների, հետկոնֆլիկտային վերականգնման և վերաինտեգրման, փախստականների իրավունքների բնագավառներում մասնագիտացած փորձագետներից։
Նախագահն ասել է, որ ստացված առաջարկները վերլուծվել են, համակարգվել ըստ հիմնական թեմաների և պատրաստվել է փաստաթղթի նախագիծ.
«Փաստաթղթի նախագիծը հիմնված է հայրենադարձության ոլորտում միջազգայնորեն ճանաչված առաջադեմ մոտեցումների և սկզբունքների վրա և արտացոլում է Համայնքի հայեցակարգային դիրքորոշումը՝ վերադարձի գործընթացի իրավական, գործնական, սոցիալ-տնտեսական և այլ ասպեկտների վերաբերյալ: Հայեցակարգը հիմնված է՝ միջազգային իրավունքի, համապատասխան ներքին օրենսդրության, պատմական փաստերի, արդարության վրա և ծառայելու է խաղաղության հաստատմանը»։

Председатель: Разработка «Концепции возвращения в Западный Азербайджан» близится к завершению
Как сообщает Report, об этом сказал председатель Правления Общины Западного Азербайджана Азиз Алекперли.
По его словам, в процессе работы большое количество ценных предложений поступило от общественности, в частности от экспертов, специализирующихся на международном общем праве, гуманитарном праве, правах человека, постконфликтной реабилитации и реинтеграции, правах беженцев.
Председатель сообщил, что поступившие предложения были проанализированы, систематизированы по основным темам и подготовлен проект документа:
«Проект документа основан на международно признанных прогрессивных подходах и принципах в области репатриации и отражает концептуальную позицию Общины по правовым, практическим, социально-экономическим и другим аспектам процесса возвращения. Концепция основана на международном праве, соответствующем внутреннем законодательстве, исторических фактах, справедливости и будет служить установлению мира».
Алекперли подчеркнул, что после обсуждений в основных органах Общины, Правление завершит работу над проектом документа и представит его Наблюдательному совету для официального утверждения в соответствии с процедурой.