03 Փետրվարի 2023 09:47
Մենք ձեզ հետ հանդիպեցինք Բուխարեստում, և ես ուրախ եմ, որ մեկ ամիս անց դուք պաշտոնական այցով ժամանել եք Ադրբեջան։ Սա խոսում է այն մասին, որ մեր երկրների միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը շատ ակտիվ է, և քննարկված հարցերը բխում են երկու երկրների շահերից։
Այս մասին, ըստ Ազերաջի, Ռումինիայի նախագահ Կլաուս Յոհանիսի հետ ընդլայնված կազմով հանդիպումից հետո մամուլի համար հայտարարության մեջ ասել է՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Պետության ղեկավարն ասել է. «Ռումինիան և Ադրբեջանը երկար տարիներ զարգացնում են իրենց կապերը ռազմավարական գործընկերության հիման վրա։ Ստորագրվել է ռազմավարական գործընկերության մասին երկու փաստաթուղթ։ Այն հարցերը, որոնք մենք այսօր քննարկել և որոշել ենք, իսկապես ռազմավարական նշանակություն ունեն։ Մեր քաղաքական կապերը շատ բարձր մակարդակի վրա են, և փոխայցելությունները ևս մեկ անգամ ցույց են տալիս դա»։

ХРОНИКА  02 Февраля 2023 - 20:44
Mы встречались с Вами (Президентом Румынии Клаусом Йоханнисом – ред.) в Бухаресте, и я рад, что спустя месяц Вы прибыли в Азербайджан с официальным визитом. Это говорит о том, что политический диалог на высоком уровне между нашими странами идет весьма активно, а обсуждаемые вопросы отвечают интересам обеих стран.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев в заявлении для прессы после встречи с Президентом Румынии Клаусом Йоханнисом в расширенном составе.
Глава государства сказал: «Румыния и Азербайджан на протяжении многих лет развивают свои связи на основе стратегического партнерства. Подписаны два документа о стратегическом партнерстве. Вопросы, которые мы сегодня обсудили и решили, действительно имеют стратегическое значение. Наши политические связи находятся на очень высоком уровне, и взаимные визиты еще раз демонстрируют это».