Ադրբեջանի ռուսական համայնքը դատապարտել է Եկատերինբուրգում ուժայինների գործողությունները
Ադրբեջանի ռուսական համայնքը խստորեն դատապարտել է Եկատերինբուրգում ռուսական ուժայինների դաժանությունը, որի հետևանքով զոհվել է երկու մարդ, ևս մի քանիսը՝ վիրավորվել։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասվում է համայնքի հայտարարության մեջ։
«Ադրբեջանի ռուսական համայնքը խորը ցավակցություն է հայտնում զոհերի ընտանիքներին և լուրջ մտահոգություն է հայտնում տեղի ունեցածի կապակցությամբ։ Մենք խստորեն դատապարտում ենք պաշտոնատար անձանց կողմից ցանկացած անօրինական և անհամաչափ գործողություն, հատկապես, եթե դրանք հանգեցրել են մարդկանց մահվան։ Հանցագործության դեմ պայքարը կարևոր գործ է, բայց այն պետք է իրականացվի խստորեն օրենքի շրջանակներում՝ հարգելով բոլորի իրավունքներն ու արժանապատվությունը։ Մարդկային զոհերի հանգեցնող ուժի կիրառումը անընդունելի է իրավական պետությունում։ Եկատերինբուրգում տեղի ունեցած իրադարձությունների ֆոնին հատկապես մտահոգիչ է, որ առանձին պետական պաշտոնյաների անպատասխանատու գործողությունների պատճառով տուժում են դաշնակցային և բարեկամական կապերով կապված պետությունների միջև հարաբերությունները», - նշված է համայնքի հայտարարության մեջ։