06 Փետրվարի 2023 15:54
Փետրվարի 6-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը զանգահարել է՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանին։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Իլհամ Ալիևը նշել է, որ Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով բազմաթիվ մարդկային զոհերի և ավերածությունների մասին լուրերը մեծապես ցնցել և վշտացրել են ողջ Ադրբեջանին։ Իլհամ Ալիևը իր անունից և ադրբեջանական ժողովրդի անունից ցավակցություն է հայտնել Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանին և Թուրքիայի ժողովրդին՝ մարդկանց զոհվելու կապակցությամբ, ինչպես նաև շուտափույթ ապաքինում է մաղթել տուժածներին։ Նա ասել է, որ սա մեծ ողբերգություն է, և մեր երկիրը կիսում է Թուրքիայի ցավը։ Պետության ղեկավարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան միշտ միմյանց կողքին են։
Իլհամ Ալիևն ընդգծել է, որ նրա հանձնարարությամբ արդեն եղբայրական երկիր է մեկնել 420 փրկարար, և նրանք դեպքի վայր հասնելուն պես անմիջապես կսկսեն աշխատել թուրք գործընկերների հետ։ Նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդգծել է, որ մոտ ժամանակում օգնություն կուղարկվի Թուրքիա՝ ներառելով բոլոր անհրաժեշտ պարագաներն ու նյութերը։
Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը խորին երախտագիտություն է հայտնել հեռախոսազանգի և ցավակցության համար։
Թուրքիայի նախագահը երախտագիտություն է հայտնել մեր պետության ղեկավարին և Ադրբեջանի ժողովրդին եղբայրական աջակցության համար։

Алиев – Эрдогану: Азербайджан и Турция всегда рядом друг с другом
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 6 февраля позвонил президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану.
В ходе телефонного разговора Ильхам Алиев отметил, что известие о многочисленных человеческих жертвах и разрушениях в результате землетрясения в Турции сильно потрясло и огорчило весь Азербайджан. Ильхам Алиев выразил от своего имени и имени азербайджанского народа соболезнования Реджепу Тайипу Эрдогану и народу Турции в связи с гибелью людей, а также пожелал скорейшего выздоровления пострадавшим. Он заявил, что это большая трагедия, и наша страна разделяет боль Турции. Глава нашего государства подчеркнул, что Азербайджан и Турция всегда рядом друг с другом.
Реджеп Тайип Эрдоган выразил глубокую благодарность за звонок и соболезнования.
Ильхам Алиев подчеркнул, что по его поручению в братскую страну уже отправились 420 спасателей, и как только они прибудут на место происшествия, то немедленно приступят к работе вместе со своими турецкими коллегами. Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что в ближайшее время в Турцию будет направлена помощь, включающая все необходимые принадлежности и материалы.
Президент Турции выразил благодарность главе нашего государства и азербайджанскому народу за братскую поддержку.