08 Փետրվարի 2023 15:32
Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը կարգադրություն է ստորագրել՝ «Կրոնական կազմակերպություններին ֆինանսական օգնություն տրամադրելու մասին»։
Փաստաթղթի համաձայն՝ 2023 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված նախագահի պահուստային ֆոնդից՝ Կովկասի մահմեդականների գրասենյակին կհատկացվի 1 մլն մանաթ, 350 հազար մանաթ կհատկացվի Ռուս ուղղափառ եկեղեցու Բաքվի և Ադրբեջանի թեմին, Բաքվի լեռնային հրեաների կրոնական համայնքին՝ 350,000 մանաթ, Եվրոպայի հրեաների Բաքվի կրոնական համայնքին՝ 350 հազար մանաթ, Ադրբեջանում Կաթոլիկ եկեղեցու առաքելական պրեֆեկտուրային՝ 350 հազար մանաթ, ալբանա-ուդի քրիստոնեական կրոնական համայնքին՝ 350 հազար մանաթ։
Բացի այդ, այլ ոչ իսլամական կրոնական համայնքներին նյութական աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով՝ նախագահը կարգադրել է 350 հազար մանաթ հատկացնել ԱՀ կրոնական կազմակերպությունների հետ աշխատանքի պետական կոմիտեին կից՝ Հոգևոր արժեքների քարոզչության հիմնադրամին:

Ильхам Алиев выделил финпомощь религиозным организациям
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал распоряжение «Об оказании финансовой помощи религиозным организациям».
Согласно документу, из Резервного фонда президента, предусмотренного в госбюджете на 2023 год, Управлению мусульман Кавказа будет выделен 1 млн манатов, Бакинская и Азербайджанская епархия Русской православной церкви получит 350 тыс манатов, религиозная община горских евреев Баку - 350 тыс манатов, бакинская религиозная община евреев Европы - 350 тыс манатов, Апостольская префектура Католической церкви в Азербайджане - 350 тыс манатов, Албано-удинская христианская религиозная община - 350 тыс манатов.
Кроме того, в целях материальной поддержки других неисламских религиозных общин президент распорядился выделить 350 тыс манатов в Фонд пропаганды духовных ценностей при Государственном комитете Азербайджанской Республики по работе с религиозными структурами.