Փախուստ։ Կռահու՞մ։ Երեսապաշտությու՜ն։
Պատմությունը՝ ծիծաղկոտ տիկին է: Սիրում է ծիծաղել, սիրում է կատակել: Բայց ավելի հաճախ ստիպում է լաց լինել: Նման բան տեղի է ունենում ավելի հաճախ, քան մենք կցանկանայինք:
Տես հիմա էլ, Վարդանյանի փախուստից հետո, լսվում են բարձր լաց, հեծկլտում և սպառնալիքներ։ Հարևանիկները հնչեցնում են տարբեր վարկածներ՝ «նա ոչ մի տեղ չի գնացել»-ից մինչև «դուք դրա հետ ինչ գործ ունեք»-ը և «ձեր այդ բնապաշտպանությունը հասցրին մարդուն և նրան պահանջվեց հոսպիտալացում»։ Դե, նախ, նա այնուամենայնիվ գնացել է, ընդ որում այնպես, որ դա ոչ մեկին չես ցանկանա։ Ոչ թե անձնական մեքենայով։ Եվ նույնիսկ ոչ բեռնատարի խցիկում: Թափքում, հին շորերի կույտի տակ։ Ոչ, իհարկե, նա իրեն կարդարացնի և՛հովանավորների, և՛ միջազգային հանրության առաջ, բայց վերջիվերջո՝ ստիպված կլինի խոստովանել։ Այդպես բոլորի համար լավ կլինի: Բոլորի համար լավ կլինի, բայց ոմանց համար դա կարող է ամոթ լինել:
Երկրորդը՝ սա մեր ամենաանմիջական գործն է, որովհետև դա մեր հողն է՝ մեր կանոնները, իսկ երրորդը՝ մեր բնապահպանները ոչ մեկին ոչ մի բանի չեն հասցրել։ Նրանք նույնիսկ չեն էլ սկսել, եթե լրիվ անկեղծ լինենք։
Ինչ վերաբերում է Վարդանյանին եւ ընդհանրապես պատմության մեջ նրա դերին ու նշանակությանը։ Նրա նման մարդիկ ուղղակի սպասարկում են ուրիշների շահերը։ Նրանց տալիս են պտտել ուրիշի փողերը։ Մի որոշ ժամանակ։ Հիշու՞մ եք զիցնախագահ Ֆունտին: Մարդիկ կարգի են բերում իրենց գործերը, իսկ աչքի առաջ միայն զիցնախագահն է: Եթե հանկարծ մի բան՝, նա է պատասխան տալու, իսկ իրական տերերը մնում են ստվերում, նրանք չեն երևում: Եվ երբ պետք է, նրանք մողեսի նման՝ պարզապես գցում են իրենց պոչը, ասելով «մենք այնտեղ չենք եղել» և «դուք ինչպես կարող եք մտածել»: Բալաստը նետում են, որպեսզի օդապարիկը կարողանա ավելի հեռու թռչել: Սեփականատերերը ոչ մի բանից տեղյակ չէին։
Պատմության մեջ դրա օրինակները շատ են։ Օրինակ՝ Գոցկովսկին։ Որպեսզի ընկերների համար հասկանալի լինի... Գոցկովսկի ... հմմ .. Գոցկովսկի .... Ասենք միայն, որ հետխորհրդային տարածքի բոլոր (միանշանակ բոլոր) օլիգարխները Գոցկովսկու համեմատությամբ՝ շատ ու շատ համեստ միջոցների տեր մարդիկ են։ Աղքատության մեջ չեն ապրում, իհարկե, բայց այնուամենայնիվ։ Մի փոքր նրբագիծ. երբ նա իրեն սնանկ հայտարարեց (իրականում խնդիրը նրա մեջ չէր, նա ընդամենը Ֆրիդրիխ Մեծի հոֆ գործոնն էր, բայց Ֆրիդրիխին պետք էր իր ֆինանսական խնդիրները բարդացնել ինչ-որ մեկի վրա, թագավորը չէ որ իր փողերը չէր տա ինչ-որ մեկին, նրա նկարների հավաքածուի մի մասը գնել է Եկատերինա Երկրորդը։ Այժմ դրանից է բաղկացած Էրմիտաժի ոսկու ֆոնդի կեսից ավելին։ Բայց դա անհրաժեշտ դարձավ, և Գոցկովսկուն հեռացրին: Կարծում եմ, Վարդանյանի հետ էլ նույն պատմությունն է։ Նա չարդարացրեց իր հանդեպ վստահությունը, չկարողացավ կազմակերպել բնական պաշարների դուրս բերումը։ Ստիպված եղան նստեցնել թափքի մեջ։ Անձնական գործի մեջ գրառումով:
Եվս մեկ լուր։ Հայաստանը ցավակցություն է հայտնել Թուրքիային երկրաշարժի կապակցությամբ։ Ինչ կա մտածելու՝ իսկապես չգիտեմ: Կցանկանայի կարծել, որ սա բարի կամքի ժեստ է և եթե ոչ բարիդրացիական, ապա գոնե սովորական հարևանական հարաբերություններ հաստատելու պատրաստակամության ազդանշան։ Հասկանալի է, որ ինչպես սփյուռքում, այնպես էլ բուն Հայաստանում Փաշինյանը ունի մեծ թվով հակառակորդներ, շովինիստները կատաղած են... Հայաստանում առողջ ուժերը պետք է ուշադիր նայեն շուրջը և ճիշտ եզրակացություններ անեն։ Ինչպես այդ հին խորհրդային անեկդոտում։ Ընթանում է ԽՄԿԿ հաջորդ համագումարի ողջույնի փորձը։ Ելույթ են ունենում ամենափոքրերը։
- Իսկ այսօր մեր կատուն երեկ ձագ է ծնել: Ձագերը մի փոքր մեծացել են, և բոլոր երեքը ցանկանում է միանալ կուսակցությանը:
Դիտող հանձնաժողովը հուզմունքի մեջ է։ Բայց ահա՝ գլխավոր փորձը։
- Իսկ այսօր մեր կատուն երեկ ձագ է ծնել: Ձագերը մի փոքր մեծացել են, և երկուսը ցանկանում են միանալ կուսակցությանը:
- Սպասի, սպասի, սպասի՜։ Նախորդ անգամ երեք ձագ ունեիք: Երրորդի հետ ի՞նչ պատահեց: Միթե...
-Չէ, բոլորը ողջ են, քեռի՛: Միայն թե երրորդի աչքերը բացվել են։
Այնուամենայնիվ… Հայաստանի իշխող կուսակցության պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանը արտահայտվել է «որ սա ոչ այլ ինչ է, քան դիվանագիտություն» ոգով, իսկ հետո հավելել է, որ «նա ստեղծվել է նրա համար, որպեսզի սպանել թուրքին, քանի որ լավ թուրքը մեռած թուրքն է»։ Իսկ մեկ այլ պատգամավոր ընդհանրապես ուղիղ հայտարարում է. «Ես երջանիկ կլինեմ, եթե թուրքական պետությունը կործանվի»։ Դե ինչ, թանկագին տղաներ և հարգելի չափահաս ընկերներ, ըստ երևույթին, մահակը ձեռքից չպետք է թողնել: Որովհետև ոչ բոլորի աչքերն են բացվել։ Այնպես որ, ինչպես Հայաստանի խորհրդարանի պարոն պատգամավորները, այնպես էլ նրանց ընտրողները ունեն հերթական անգամ իրենց գլխին անախորժություններ բերելու բոլոր շանսերը։ Մինչև Նանսենի անձնագիրը։ Ուզում եք խաղա՞լ։ Լավ։

Бегство. Прозрение? Лицемерие! «Неудобная правда» Самита Алиева
История - дама смешливая. Любит смеяться, любит и пошутить. Но чаще всего она заставляет плакать. Такое случается чаще, чем хотелось бы.
Вот и сейчас, после бегства Варданяна, слышен громкий плач, всхлипы и угрозы. Соседушки озвучивают разные версии, от «никуда он не уезжал» до «какое вам до этого дело» и «это ваши экологи довели человека и ему потребовалась госпитализация». Ну, во-первых, он все-таки уехал, причем так, что никому не пожелаешь. Не на личном автомобиле. И даже не в кабине грузовика. В кузове, под кучей старой одежды. Нет, конечно, будет оправдываться и перед покровителями, и перед международной общественностью, но в конце концов – придется признаться. Так для всех будет лучше. Для всех лучше – а кому-то, может быть стыдно.
Во-вторых, дело нам до этого самое прямое, потому что наша земля – наши правила, а в-третьих, никого наши экологи не доводили. Они даже не начинали, если уж совсем начистоту.
Что до Варданяна и его роли и значимости в истории вообще. Люди вроде него просто обслуживают чужие интересы. Им дают повертеть чужие деньги. Некоторое время.  Помните зиц-председателя Фунта? Люди обделывают свои дела, а на виду – только зиц-председатель. В случае чего – ему и отдуваться, а настоящие хозяева остаются в тени, их не видно. И когда надо – они как ящерица – просто отбрасывают хвост со словами «нас там не было» и «как вы могли подумать». Балласт сбрасывают, чтобы воздушный шар мог лететь дальше. Хозяева ничего не знали.
В истории тому есть масса примеров. Например, Гоцковский. Чтобы товарищам было понятно.. Гоцковский… хм.. Гоцковский…. Скажем так, все (решительно все) олигархи с постсоветского пространства в сравнении с Гоцковским – это люди очень и очень скромного достатка. Не бедствуют, конечно, но все же. Маленький штришок: когда он объявил себя банкротом (на самом деле проблема была не в нем, он был всего лишь гоф-фактором Фридриха Великого, но Фридриху нужно было свалить на кого-то свои финансовые проблемы, не будет же король отдавать кому-то свои деньги), часть его коллекции живописи скупила Екатерина Вторая. Сейчас из этого состоит большая половина золотого фонда Эрмитажа. Но стало надо – и Гоцковского слили. Думаю, с Варданяном та же самая история. Не оправдал возложенного доверия, не смог организовать вывоз природных ресурсов из Карабаха. Пришлось посадить в кузов. С занесением в личное дело.
Еще одна новость. Армения выразила соболезнования Турции в связи с землетрясением. Что тут думать – я на самом деле не знаю. Хотелось бы думать, что это жест доброй воли и сигнал о готовности наладить если и не добрососедские, то хотя бы просто обычные соседские взаимоотношения. Понятно, что как в диаспоре, так и в самой Армении у Пашиняна большое количество противников, шовинисты в бешенстве… Здоровые силы в Армении должны внимательно посмотреть по сторонам и сделать правильные выводы. Как в том старом советском анекдоте. Идет репетиция приветствий очередному съезду КПСС. Выступают самые маленькие.
- А у нас сегодня кошка ладила вчела котят. Котята вылосли немножко и все тли в партию хотят!
Просмотровая комиссия в умилении. Но вот – генеральная репетиция.
- А у нас сегодня кошка ладила вчела котят. Котята вылосли немножко и двое в партию хотят!
- Стоп, стоп, стоп! Прошлый раз у вас котят было трое. Что случилось с третьим? Неужели…
- Нет, все живы, дяденька! Только у тлетьего глазки плолезались!
Тем не менее… депутат от правящей партии Армении Акоп Асланян высказался в духе «что это не более, чем дипломатия», а после добавил, что «он создан для того, чтобы убить турка, потому что хороший турок – это мертвый турок». А другой депутат вообще прямо заявляет: «Я буду счастлив, если турецкое государство будет разрушено». Что ж, дорогие ребята и уважаемые товарищи взрослые, видимо, палку из рук выпускать нельзя. Потому что глазки прорезались далеко не у всех. Так что, как господа депутаты армянского парламента, так и их избиратели имеют все шансы в очередной раз допрыгаться. До нансенского паспорта. Поиграть хотите? Ладно.