Մյունխեն-2023. օրվա տարեգրություն
Caliber.Az-ի անգլերեն խմբագրությունում հրապարակվել է՝ Մյունխենի 2023 թվականի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պանելային բանավեճերին նվիրված հոդված։ Caliber.Az-ի ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում այս նյութի թարգմանությունը։
Փետրվարի 18-ին Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում կայացած Հարավային Կովկասի բոլոր երեք պետությունների ղեկավարների պատմական հանդիպումը դիտորդներին թույլ է տվել ստանալ պատկերացում այն մասին, թե ինչպիսի տեսք կարող էր ունենալ մի քանի ժամ առաջ կայցած՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի միջնորդությամբ՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը։
Օրվա երկու հիմնական իրադարձություններից կարելի է եզրակացություն անել այն մասին, որ բանակցությունները ընթանում են դանդաղ, թեև վերջերս իրենց դինամիկայի մեջ մտցված որոշակի նոր տեմպերով, բայց վճռականորեն՝ Բաքվի կողմից թելադրանքների շրջանակներում։ Կարելի է նաև ենթադրել, որ բեկման մոտակա հեռանկարը, որը կհանգեցնի խաղաղության պայմանագրի շուտափույթ կնքման՝ չափազանց դժվար հասանելի է։
Ադրբեջանը, ըստ երևույթին, դրսևորում է հայկական փոխադարձության մունջ հույսով համակերպված ռազմավարական համբերություն: Այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ Երևանը փակ դռների հետևում ինչ-որ պարտավորություններ է ստանձնել և դեռ համարձակություն չի հավաքել, որպեսզի դրանց մասին բացահայտ պատմել՝ իմանալու հնարավոր ներքին և արտաքին հետևանքների մասին։ Հենց Ադրբեջանի ղեկավարը բացահայտեց Հայաստանի վարչապետի ներկայությամբ ձեռք բերված ընդհանուր պայմանավորվածությունների բնույթը, իսկ վերջինս լռելյալ հաստատեց՝ գերադասելով գլխավորի մասին մտածելու փոխարեն վիճել կողմնակի բաների վերաբերյալ։
Կոնկրետ ասած՝ մյունխենյան բանավեճի հիմնական արդյունքները կարելի է պայմանականորեն բաժանել հինգ մասի։
Առաջինը, հաստատվել է, որ խաղաղ գործընթացի բաժանումը երկու ուղղությունների՝ առանց Ղարաբաղի հիշատակման՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ Բաքվի և Երևանի միջև միջպետական հարցերը, և ներադրբեջանական ոլորտում Բաքու-Խանքենդի երկխոսությունը՝ հանդիսանում է ներկա քննարկումների կարևոր բաղադրիչը։
Երկրորը, վերջին տարրը պահանջում է նաև ռուս խամաճիկ Ռուբեն Վարդանյանի անհապաղ հեռանալը Ղարաբաղից, քանի որ նրա ավերիչ ներկայությունն այնտեղ համակերպվելու ամենաչնչին հնարավորություն անգամ չկա։
Երրորդը, միջպետական սահմանի երկայնքով անցակետեր տեղադրելու Բաքվի առաջարկը հանդիսանում է անհրաժեշտ պայման հաղորդակցական կապերը բացելու, ինչպես նաև Զանգեզուրի միջանցքի նախագծի իրականացման ճանապարհին ծագող բոլոր խոչընդոտները վերացնելու համար։
Չորրորդը, Բրյուսելի և Վաշինգտոնի հարթակների միաժամանակյա գործարկումը պետք է իրականացվի սերտ համագործակցությամբ, ընդ որում երկու ձևաչափերը պետք է իրենից ներկայացնեն եռակողմ կառույց։ Ալիևը կրկին ընդգծել է Ֆրանսիայի որևէ մասնակցության անհնարինությունը՝ հայտարարելով, որ թեև ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն այլևս գոյություն չունի, նախկին համանախագահների մոտ դեռևս կան իրավիճակի վրա ազդելու որոշակի լծակներ՝ դրանով հանդերձ, պաշտոնական Փարիզի հայանպաստ դիրքորոշումը հանդիսանում է բացառություն։
Հինգերորը, չպետք է տեսադաշտից դուրս թողնել, որ, չնայած Լաչին-Խանքենդի ճանապարհի շուրջ ստեղծված բարդ իրավիճակի պատճառով բանակցություններից խուսափելու Հայաստանի բուռն ցանկությանը՝ Երևանը փաստորեն ստիպված եղավ վերսկսել բանակցությունները՝ զիջելով Բաքվին նրանում, ինչը նախապես հայտարարում էր որպես սկզբունքայն կետ, որով նա զիջումների չի գնա։
Փետրվարի 18-ին նախորդած իրադարձություններ
Կան իրադարձությունների զարգացման մի քանի տարբերակներ, որոնք վերջնական հաշվով ավելի շատ են հիասթափեցնում, քան առողջ հոռետեսության միջավայրում անիրագործելի հույսերը: Ընդհուպ մինչև Մյունխենի անվտանգության համաժողովի մեկնարկի օրը բացարձակ վստահություն չկար, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարները կհանդիպեն։ Թեև նման հնարավորությունը երբեք չէր բացառվել, նրա հավանականությունը, որ նման երկխոսությունը կհանգեցնի որևէ էական զարգացումների՝ մեծ չի եղել: Ալիևի հետ առերես հանդիպելու Փաշինյանի ակնհայտ վախը ևս մեկ պատճառ էր, որ հանդիպումը քիչ հավանական էր։
Երբ փետրվարի 17-ի ուշ երեկոյան Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը կհանդիպի նախագահ Իլհամ Ալիևի և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ օդում գրեթե ակնթարթային իրարանցում ծագեց։ «Նոր ուղենիշ», «խթան» և նման բնույթի շատ այլ կլիշեցված ժարգոններ՝ կարծես թե նոր հրատապություն ստացան հաջորդ օրվա իրադարձությունների հետ կապված, որը ներառում էր պանելային քննարկում հարավկովկասյան երեք պետությունների ղեկավարների մասնակցությամբ։
Ասել, որ վստահության դարպասները լայն բացվել են աննախադեպ մասշտաբով, կլիներ կոպիտ չափազանցություն։ Ճիշտ է միայն այն, որ այդ ակնկալիքը եղել է ողջամտության սահմաններում, այլ ոչ թե հակված կարծրատիպային դատողությունների: Հիմնական հարցերը կայանում էին նրանում, թե կողմերը որքանով կարող են, կամ կկարողանան մոտենալ դեպի խաղաղ պայմանագիր առաջ շարժվելու համար ընդհանուր փոխըմբռնման, և որ հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման ընթացքում ձեռք բերված նոր թափի հետ զուգորդված՝ Վաշինգտոնի ջանքերի ավելացումը իր ետևից փոփոխություններ կբերի Բաքու-Երևան դինամիկայում։
Բաքուն կառավարում է գործընթացը, Երեւանը լուռ համաձայնվում է
Մտքերի փոխանակության ժամանակ Փաշինյանի պահվածքում զգացվում էր թաքնված վրդովմունք նրանով, որ իրեն ստիպում են պարտավորությունների, որոնց մասին ինքը չի ցանկանում խոսել։ Խուսափելով «ընդհանուր պայմանավորվածություններին» բացեիբաց միանալուց, որոնց մասին խոսում էր Ալիևը՝ նա գործնականում ոչինչ չասաց խաղաղ բանակցությունների մասին՝ փոխարենը կենտրոնանալով Լաչին-Խանքենդի ճանապարհի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վրա՝ զուգորդված խորհրդային տարիներին մզկիթների ավերման վերաբերյալ պատմական ռեվիզիոնիզմի հետ, որը եղել է ժամանակի սահմանափակ քննարկումների ընթացքում թանկարժեք րոպեների վատնում:
Մյուս կողմից, Ալիևի ելույթները բխում էին հակառակ իրողություններից. դրանք ծեփված ու չարխված էին փաստացի բանակցություններից։ Հատկապես Ադրբեջանի ղեկավարն է հնչեցրել բանակցությունների ներկա փուլին վերաբերող ամենակարևոր տարրը՝ Բաքու-Երևան միջպետական հատվածի անջատումը Բաքու-Խանքենդիի հայ համայնքի ներքին երկխոսությունից։ Ալիևի դիտողությանը այն մասին, որ հարցերի նման բաժանումը հանդիսանում է համաձայնեցված պատվիրագիր՝ Փաշինյանը հակադարձ մեկնաբանություն չունեցավ։
Հատուկ ուշադրության է արժանի նաև Բլինքենի կողմից կազմակերպած հանդիպումից հետո Ալիևի տված հարցազրույցը, որտեղ նա հնչեցրել է, որպես հաղորդակցական կապերի անհրաժեշտ նախապայման ադրբեջանա-հայկական սահմանին, այդ թվում նաև Լաչինի շրջանում սահմանային անցակետեր տեղադրելու Ադրբեջանի առաջարկը։ Զանգեզուրի միջանցքի համար պոտենցիալ հետևանքներ ունեցող այս կառուցողական քայլը, կկարողանար մեղմացնել Երևանի մտահոգությունները արտերկրայնության առնչությամբ փոխադարձ փոխզիջումների վերաբերյալ։
Եթե Փաշինյանը մի խումբ դպրոցականների ահաբեկչության մասին հորինված պատմության միջոցով փորձում էր սրել իբր պաշարված ղարաբաղահայության վիճակը, ապա Ալիևը մատնանշեց իրական չարիքի աղբյուրը՝ ռուս օլիգարխ Ռուբեն Վարդանյանին, որը «մաքսանենգ ճանապարհով» բերվել է Ղարաբաղ, ով իրենից ներկայացնում է խոչընդոտ դեպի այն, ինչը պետք է դառնա երկվեկտոր կառուցվածքի երկրորդ տարրը:
Լաչին-Խանքենդի ճանապարհի «շրջափակման» թեման, ինչպես և սպասվում էր, ի հայտ եկավ, մինչդեռ Ալիևը այդ պնդումը հերքեց Փաշինյանի կողմից անպատասխան մնացած երկու ծանրակշիռ փաստարկներով։ Նախ, Ռուբեն Վարդանյանի՝ Խանքենդիի, Երևանի և Մոսկվայի միջև տեղաշարժի հեշտությունը հանդիսանում է շրջափակման գաղափարի անհիմն լինելու հստակ նշաններից մեկը։ Երկրորդը, ճանապարհով անցած ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտին և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին պատկանող բեռնատարների թիվը նույնպես վկայում է շարժման անագելք բնույթի մասին։
Կոնֆերանսի ժամանակ շատ նկատելի էին հակակրեմլյան տրամադրությունները, դրանք արտացոլվեցին նաև քննարկումների ժամանակ։ Առայժմ մենք անհամբեր սպասում ենք նրան, թե ինչ կարող է հաջորդել երեկվա իրադարձություններին։ Ավելի քան հավանական է, որ Ռուսաստանը կգործարկի սպոյլերի մեխանիզմը, որպեսզի միջամտի, եթե տեղի ունենա գոնե ինչ-որ «անբարենպաստ» իրադարձություն: Մոսկվայի ղարաբաղյան դասագրքում կա երկու կանոն. տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա հիմնված խաղաղության պայմանագրի բացակայություն, և նրա հովանավորությունից դուրս հարցերում որևէ առաջընթացի անթուլատրելիություն։

Мюнхен-2023: хроника дня Принцип «двухвекторности» и пограничные КПП
В английской редакции Caliber.Az опубликована статья Орхана Амашова, посвященная панельной дискуссии президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна в рамках Мюнхенской конференции по безопасности 2023 года. Предлагаем вниманию читателей Caliber.Az перевод данного материала.
Историческая встреча всех трех лидеров южнокавказских государств, состоявшаяся 18 февраля в рамках Мюнхенской конференции по безопасности, позволила наблюдателям получить представление о том, как могла бы выглядеть встреча президента Ильхама Алиева и премьер-министра Никола Пашиняна при посредничестве госсекретаря США Энтони Блинкена, состоявшаяся несколькими часами ранее.
Из двух главных событий дня можно сделать вывод о том, что переговоры продвигаются медленно, хотя и с некоторым новым темпом, привнесенным в их динамику в последнее время, но решительно в рамках, диктуемых Баку. Можно также предположить, что ближайшая перспектива прорыва, который приведет к быстрому заключению мирного договора, весьма труднодостижима.
Азербайджан, похоже, проявляет стратегическое терпение в сочетании со сдержанной надеждой на армянскую взаимность. Складывается такое впечатление, что Ереван был принужден к некоторым обязательствам за закрытыми дверями и еще не набрался смелости, чтобы откровенно рассказать о них, зная о возможных внутренних и внешних последствиях. Именно азербайджанский лидер раскрыл характер общих договоренностей, достигнутых в присутствии армянского премьера, а последний выдал молчаливое подтверждение, предпочитая спорить о посторонних вещах, а не размышлять о главном.
Конкретно говоря, основные итоги мюнхенских дебатов можно условно разделить на пять частей.
Во-первых, было подтверждено, что разделение мирного процесса на два трека - межгосударственные вопросы между Баку и Ереваном вокруг мирного договора без упоминания Карабаха, и диалог Баку-Ханкенди во внутренней азербайджанской сфере - является важным компонентом текущих обсуждений.
Во-вторых, последний элемент также требует немедленного ухода российской марионетки Рубена Варданяна из Карабаха, поскольку нет даже малейшей возможности мириться с его деструктивным присутствием там.
В-третьих, предложение Баку об установке контрольно-пропускных пунктов вдоль межгосударственной границы является необходимым условием для открытия коммуникационных связей, а также для устранения всех препятствий, возникающих на пути к реализации проекта Зангезурского коридора.
В-четвертых, одновременное функционирование брюссельской и вашингтонской платформ должно осуществляться в тесном сотрудничестве, причем оба формата должны представлять собой трехстороннюю конструкцию. Алиев вновь подчеркнул невозможность какого-либо участия Франции, заявив, что, хотя Минская группа ОБСЕ больше не существует, у бывших сопредседателей все еще есть некоторые рычаги влияния на ситуацию, при этом проармянская позиция официального Парижа является исключением.
В-пятых, не следует упускать из виду, что, несмотря на сильное желание Армении избежать переговоров из-за непростой ситуации вокруг дороги Лачин-Ханкенди, Ереван был фактически вынужден возобновить переговоры, уступив Баку в том, что он ранее объявил принципиальным моментом, по которому он не пойдет на компромисс.
События, предшествовавшие 18 февраля
Есть несколько вариантов развития событий, которые в конечном итоге разочаровывают больше, чем несбыточные надежды среди здравого пессимизма. Вплоть до дня начала Мюнхенской конференции по безопасности не было абсолютной уверенности в том, что лидеры Азербайджана и Армении встретятся. Хотя такая возможность никогда не исключалась, ввероятность того, что такой диалог приведет к каким-либо значительным сдвигам, была невелика. Очевидный страх Пашиняна встретиться с Алиевым лицом к лицу был еще одной причиной маловероятности встречи.
Когда поздно вечером 17 февраля стало известно, что госсекретарь США Энтони Блинкен встретится с президентом Ильхамом Алиевым и премьер-министром Николом Пашиняном в рамках конференции по безопасности в Мюнхене, в воздухе почти мгновенно возникло волнение. «Новая веха», «импульс» и многие другие клишированные жаргонизмы подобного рода, казалось, обрели новую актуальность в связи с событиями последующего дня, включавшими панельную дискуссию с участием лидеров трех южнокавказских государств.
Сказать, что врата доверия распахнулись в беспрецедентном масштабе, было бы грубым преувеличением. Верно лишь то, что это ожидание было в рамках разумного, а не склонного к шаблонным рассуждениям. Главные вопросы заключались в том, насколько близко стороны могут или смогут прийти к общему взаимопониманию для продвижения к заключению мирного соглашения, и что более активные усилия Вашингтона в сочетании с новым импульсом, полученным в ходе турецко-армянской нормализации, повлекут за собой изменения в динамике Баку-Ереван.
Баку управляет процессом, Ереван молча соглашается
В поведении Пашиняна во время обмена мнениями чувствовалось скрытое возмущение тем, что его принуждают к обязательствам, о которых он не хочет говорить. Уклоняясь от открытого присоединения к «общим договоренностям», о которых говорил Алиев, он практически ничего не сказал о мирных переговорах, вместо этого сосредоточившись на ситуации вокруг дороги Лачин-Ханкенди в сочетании с историческим ревизионизмом относительно разрушения мечетей в советское время, что было пустой тратой драгоценных минут в ходе ограниченного по времени обсуждения.
Выступления Алиева, с другой стороны, вытекали из противоположных реалий: они были вылеплены и выточены из фактических переговоров. Именно азербайджанский лидер озвучил наиболее важный элемент, касающийся текущей стадии переговоров - отделение межгосударственного сегмента Баку-Ереван от внутреннего диалога Баку-армянская община Ханкенди. На замечание Алиева о том, что такое разделение вопросов является согласованным предписанием, у Пашиняна не было встречного комментария.
Особого внимания заслуживает также интервью Алиева после встречи, организованной Блинкеном, в котором он озвучил предложение Азербайджана установить пограничные КПП на азербайджано-армянской границе, в том числе в Лачинском районе, в качестве необходимого предварительного условия для возобновления коммуникационных связей. Этот конструктивный шаг, имеющий потенциальные последствия для Зангезурского коридора, мог бы умерить опасения Еревана по поводу экстерриториальности путем взаимного компромисса.
Если Пашинян стремился усугубить положение якобы осажденных карабахских армян с помощью придуманной истории о терроре группы школьников, то Алиев указал на источник подлинного зла - российского олигарха Рубена Варданяна, ввезенного в Карабах «контрабандным путем», что представляет собой препятствие на пути к тому, что должно стать вторым элементом двухвекторной структуры.
Тема «блокады» дороги Лачин-Ханкенди всплыла, как и ожидалось, причем Алиев опроверг это утверждение двумя весомыми аргументами, оставленными Пашиняном без ответа. Во-первых, легкость, с которой Рубен Варданян перемещается между Ханкенди, Ереваном и Москвой, является одним из явных признаков необоснованности идеи о блокаде. Во-вторых, количество грузовиков, принадлежащих российскому миротворческому контингенту и Международному комитету Красного Креста, проехавших по дороге, также свидетельствует о беспрепятственном характере движения.
Антикремлевские настроения были очень заметны во время конференции, они также отразились на дискуссиях. Пока мы с нетерпением ожидаем того, что может последовать за вчерашними событиями. Более чем вероятно, что Россия задействует механизм спойлера, чтобы вмешаться в случае, если произойдут хоть какие-либо «неблагоприятные» события. В карабахском учебнике Москвы есть два правила: отсутствие мирного договора, основанного на взаимном признании территориальной целостности, и недопущение какого-либо прогресса по вопросам, находящимся вне ее эгиды.