Երեւանը պետք է լավ լսի Ալիեւի մյունխենյան հայտարարությունները
«Ի գիտություն Ձեզ, «Լեռնային Ղարաբաղ» արտահայտությունն այլևս անիրական է։ Ադրբեջանում Լեռնային Ղարաբաղ վարչական միավոր գոյություն չունի։ Հետևաբար, իհարկե, ես կցանկանայի մեր գործընկերներին խնդրել հարգանք դրսևորել Ադրբեջանի ինքնիշխանության և Սահմանադրության նկատմամբ։ Գոյություն ունի Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջան, որտեղ կա հայ բնակչություն»։
Սրանք Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի խոսքերն են։ Հարևանների ու նրանց հովանավորների փոխարեն ես ոչ թե դրանք պարզապես լավ կլսեի, այլ կտպեի, օրը մի քանի անգամ կկարդայի և կսովորեի, ինչպես ասում են, կարդալ ու հասկանալ կարդացածը։ Դուք կարող եք հարգանքով խոնարհվել տպագրության վրա, ինչպես հին եգիպտացի գրագիրը վերադաս իշխանության հրամանագրի վրա: Եվ ավելի շատ հարգանք, մեզ շատ է դուր գալիս հետևել դրան: Հակառակ դեպքում,- կարող եք խփել ձեր ճակատին: Խոնարհումը ուղեկցելով «մենք՝ որբերս ու թշվառ երեխաներս, ամբողջովին խեղճացել ենք չարգելափակված հաղորդակցությունից, խնդրում ենք ներողամտություն և ընդհանուր պայմաններ, հիմա ամեն ինչում համաձայն ենք, դուք մեր ողորմածներն եք»։ Կարելի է մի քանի լեզուներով, որպեսզի ձեր հովանավորների համար նույնպես հասկանալի լինի: Մենք բարի ենք, կհասկանանք և կներենք: Բայց ոչինչ չենք մոռանա։
Իսկ Հայաստանի վարչապետը կրկին աչքի ընկավ։ Երբ խոսակցությունը վերաբերվեց Ղարաբաղի ավերված մզկիթներին, Հայաստանի ղեկավարը չգտավ ավելի լավ բան, քան այդ ավերածությունները վերագրել խորհրդային ժամանակաշրջանին, երբ հազարավոր մզկիթներ և եկեղեցիներ են ավերվել Ադրբեջանում և Հայաստանում։ «Ղարաբաղի հայերը պատասխանատու չեն այս ավերածությունների համար»։ Մի խոսքով, ձեռքերը հասան արյունոտ Ստալինին, պարզվում է, փառք Աստծո, կա մեղավոր։ Խորամանկորեն, իհարկե, բայց տգեղ: Զզվելի տգեղ։ Ընդհանրապես խիղճ կա՞։
Սեփականատերերն այսպես չեն վարվում, սա ամբարտավան, բայց վախկոտ ծառաների վարքագծային օրինաչափություն է, որը պարզապես գոտին արձակել են ժամանակավոր անպատժելիությունից: Հենց որ տերը հայտնվում է դռան շեմին, նրանք անմիջապես սողում են պլինթուսի տակ։
Առավել ևս, Մյունխենում «շրջափակման» մեջ Ադրբեջանի բոլոր անհիմն մեղադրանքները մերժվեցին։ Մեր դիրքորոշումը հստակ արտահայտված է. քանի դեռ չենք հասել մեր բնական ռեսուրսների ապօրինի շահագործման դադարեցմանը՝ մեր հասարակական ակտիվիստները «կշարունակեն՝ չ առանց նայելու դեմքերին ու աղաղակներին»։ Եվ շուտով կլինեն անցակետեր։ Ինչպես Զանգեզուրի միջանցքի երկու ծայրերում, այնպես էլ Լաչինի շրջանի և Հայաստանի միջև սահմանին։ Դա կլինի կամ հարեւանների համաձայնությամբ, կամ առանց նրանց համաձայնության։ Թեկուզ այն պատճառով, որ հանդիպմանը հստակ հայտարարվել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի պայմանագիրը՝ Հայաստանի փաստացի կապիտուլյացիան է։ Կամա, թե ակամա, ստիպված կլինեք համաձայնվել, այլ ճանապարհ պարզապես չկա։
Ինչ-որ մի ժամանակ Տեր-Պետրոսյանը, իրոք, ոչ աշխարհի ամենահիմար մարդը, փորձեց իր վերնախավին հասցնել Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի անհրաժեշտությունը։ Դա եղել է ոչ թե նրա խաղաղասիրության պատճառով, դա եղել է դրա հասկացողությունը, թե ինչպես և կոնկրետ ում օգտին կփոխվի իրավիճակը։ «Այն, ինչ այսօր առաջարկում է Ադրբեջանը՝ նա վաղը չի առաջարկի, վաղը մենք ռիսկի ենք դիմում ընդհանրապես ոչինչ չստանալ»։ Եվ հետևաբար՝ այսպես թե այնպես, հարեւանները ստիպված կլինեն կատարել ստորագրվածը։

Ереван обязан вслушаться в мюнхенские заявления Алиева
«К Вашему сведению, выражение «Нагорный Карабах» больше недействительно. В Азербайджане не существует такой административной единицы, как Нагорный Карабах. Поэтому, конечно, я хотел бы попросить наших партнеров проявлять уважение к суверенитету и Конституции Азербайджана. Существует Карабахский регион Азербайджана, где есть армянское население».
Это слова президента Азербайджана Ильхама Алиева. На месте соседей и их покровителей я бы не просто к ним прислушался, а распечатывал, читал бы по несколько раз в день, и учился бы, что называется, читать и понимать прочитанное. Можете почтительно склониться над распечаткой, как древнеегипетский писец над указом вышестоящего начальства. И побольше почтения, нам очень нравится за этим наблюдать. В случае чего – можете челом бить. Сопровождая поклоны словами в духе «мы, детинишки сирые и убогие, от неразблокированных коммуникаций оскудели вконец, просим пардону и женерозных условий, теперь мы на все согласны, милостивцы вы наши». Можно на нескольких языках, чтобы вашим покровителям тоже было понятно. Мы добрые, поймем и простим. Но ничего не забудем.
А премьер Армении снова отличился. Когда разговор коснулся разрушенных мечетей Карабаха, армянский лидер не нашел ничего лучше как отнести эти разрушения к советскому периоду, когда тысячи мечетей и церквей были разрушены как в Азербайджане, так и в Армении. «Армяне Карабаха не несут ответственности за эти разрушения». В общем, дотянулся кровавый Сталин, оказывается, слава Богу, есть на кого свалить. Хитренько, конечно, но некрасиво. До омерзения некрасиво. Совесть вообще есть?
Хозяева так себя не ведут, это поведенческий паттерн наглых, но трусоватых холуев, которые просто распоясались от временной безнаказанности. Как только в дверном проеме показывается хозяин, они сразу залезают под плинтус.
Более того, в Мюнхене все необоснованные обвинения Азербайджана в «блокаде» были отвергнуты. Наша позиция высказана четко: пока мы не добьёмся прекращения незаконной эксплуатации наших природных ресурсов – наши общественные активисты «будут продолжать, невзирая на лица и вопли». И скоро будут КПП. Как на обоих концах Зангезурского коридора, так и на границе между Лачинским районом и Арменией. Это будет или с согласия соседей, или без их согласия. Хотя бы потому, что на встрече было ясно заявлено, что соглашение от 10 ноября 2020 года - это фактическая капитуляция Армении. Воленс-ноленс, придется согласиться, другого просто не дано.
Когда-то Тер-Петросян, право, не самый глупый человек на свете, пытался донести до своей элиты необходимость мирного соглашения с Азербайджаном. Это было не по причине его миролюбия, это было понимание того, как именно и в чью пользу будет меняться ситуация. «То, что Азербайджан предлагает сегодня – он не станет предлагать завтра, завтра мы рискуем вообще ничего не получить». А потому – так или иначе соседям придется выполнять подписанное.