«Ղարաբաղում նոր պատերազմը կտևի 24 ժամ, և դրանով ամեն ինչ կավարտվի»
Սոցցանցերում հրապարակվել է հայ բլոգեր Ռոման Բաղդասարյանի հերթական տեսանյութը, որտեղ նա քննադատության է ենթարկել Ղարաբաղի տարածաշրջանի էթնիկ հայ բնակչության ադրբեջանցիների հետ նոր պատերազմի հրահրող՝ Ռուսաստանին, Ռուբեն Վարդանյանին, «ղարաբաղյան կլանին» և դաշնակներին։ Բլոգերի համոզմունքով, «ղարաբաղյան կլանը» և այսպես կոչված «ղարաբաղյան իշխանությունները» պարտվել են 44-օրյա պատերազմում, բայց, այնուամենայնիվ, նրանք ցանկանում են, որ հայերը հավերժ կռվեն ադրբեջանցիների հետ։
«Նրանք ոչ միայն պարտվեցին 44-օրյա պատերազմում, այլեւ բոլորիս ապացուցեցին, որ իզուր է, որ 34 տարի հավատացել ենք այդ մարդկանց, այդքան փող ենք ներդրել նրանց համար։ Սա ի՞նչ է նշանակում։ Որ ժամանակն է հանդարտվել ու լուռ ու մունջ նստել կեղտոտ հետույքիդ վրա, ուրախանալ նրանով, որ քեզ դեռ թույլ են տալիս շնչել ու մի քիչ ջուր խմել նրանից հետո, ինչ արել են նրանք։ Այժմ չափազանց կարեւոր է խոսել ու շփվել և՛ Ալիեւի, և՛ Էրդողանի հետ։ Հիմա չափազանց կարևոր է հասկանալ, որ այս մոլորակի վրա հայ ժողովուրդը գոյություն ունի ոչ նրա համար, որպեսզի վիճի Ադրբեջանի, Թուրքիայի հետ։ Մենք այն ժողովուրդը չենք, որ պարտավոր է մեկի հետ հավերժ վիճել։ Այս դերը մեզ համար ընտրել է Ռուսաստանի իշխանությունը, Ռուսաստանը ցանկանում է, որ հայ ժողովուրդը հավերժ պայքարի, հավերժ վիճի։ Ռուսաստանը ոչինչ չի անում նրա համար, որպեսզի խաղաղություն լինի։ Ռուսաստանը հայկական պետականության առաջին թշնամին է, Ռուսաստանը 1988 թվականից սկսած իրար հետ գժտել է հայերին և ադրբեջանցիներին։ Իսկ այսօր Ռուսաստանը օգտագործում է Ռուբեն Վարդանյանին, իսկ մինչ այդ՝ Քոչարյանին, որպեսզի թուլացնի հայկական պետությունը, մեզ գժտի թուրքերի ու ադրբեջանցիների հետ։ Բուն Ղարաբաղում չեն կարողանում հասկանալ, որ միակ ճանապարհը՝ թուրքերի, ադրբեջանցիների, իրանցիների հետ աշխատելն ու տարածաշրջանում խաղաղ ապրելն է։ Ցանկացած ղարաբաղցի, ով հավատում է Ռուբեն Վարդանյանին ու դաշնակցականներին, որ, իբր, նրանք ինչ-որ բան կշահեն, կվերադարձնեն, ուրեմն այսպես՝ նրան միայն արյուն ու դագաղ է սպասում։ Եվ ոչ ավելին։ Եվ այսօր միակ մարդը, ով ղարաբաղցիներին բարիք է ցանկանում, դա Նիկոլ Փաշինյանն է և նրա իշխանությունը։ Ձեր Ռուբեն Վարդանյանը Եվրոպայում ոչ մեկին պետք չէ։ Այսօր լսեցի Արայիկ Հարությունյանի հայտարարությունը։ Նա ստում է, երբ ասում է, որ շնորհակալություն է հայտնում Վարդանյանին նրա համար, որ նա միջազգային հարթակում բարձրացրել է Ղարաբաղի հարցը։ Ինչու՞ ես ստում, Արայիկ։ Միջազգային հարթակում ոչ մեկին չի հետաքրքրում քո Ռուբեն Վարդանյանը։ Ցանկացած ղարաբաղցի, ով լսում է Վարդանյանին, դաշնակներին, Արա Աբրահամյանին, ի դեմս հին գվարդիայի՝ Քոչարյանին՝ ձեզ մահ է սպասում։ Դուք ուզու՞մ եք դա։ Իսկ ձեզանից նրանք, ովքեր հայոյում են Փաշինյանին՝ միթե չե՞ք հասկանում, որ վերջ՝ ոչ մի պատերազմ, ոչ մի պայքար։ Անհրաժեշտ է անել ամեն հնարավորը, որպեսզի զենքերը տեղափոխվեն հեռու պահեստներ։ Միթե չե՞ք հասկանում, որ Հայաստանն իր վզի վրա քարշ է տալիս և՛ողջ Ղարաբաղը, և՛ բոլոր զոհվածների ու վիրավորների ընտանիքներին։ Ինչո՞ւ եք հայոյում Փաշինյանին.
Դուք ուզու՞մ եք իմանալ ճշմարտությունը։ Եթե Ղարաբաղում նոր պատերազմ սկսվի, ես սա ասում եմ բացահայտ, ապա ռազմական գործողությունները կտևեն ուղիղ 24 ժամ։ 24 ժամից հետո ոչ մի կենդանի տղա չի մնա, Ղարաբաղի բոլոր կանայք կմնան առանց իրենց տների ու բնակարանների. Դուք դա եք ուզու՞մ։ Արայիկ Հարությունյանը պետք է խոսի Ադրբեջանի հետ։ Ձեր կողքին 10 միլիոն ադրբեջանցի է ապրում։ Դուք ինչ է, ուզու՞մ եք 100-200 տարի էլ վիճել նրանց հետ։ Առավել ևս, որ Քոչարյանի որդիները չեն պատրաստվում պայքարել Ղարաբաղի համար։ Իսկ դուք ի՞նչ եք ուզում, որպեսզի Հայաստանից երեխաները կռվե՞ն Ղարաբաղի համար։ Քոչարյանի որդիներն ու Սարգսյանի եղբոր որդիները չեն ուզում կռվել Ղարաբաղի համար, ձեր Պարգևը Լոս Անջելեսում քրեական հեղինակությունների հետ նստած համբուրգեր է խժռում։ Թող երգչուհի Մարիամ Մերաբովան իր որդուն ուղարկի Ղարաբաղ մարտական դիրք։ Շուշայում հայկական անձնագրերով դավաճանների ամբոխ էր նստած։ Հիմա Ադրբեջանը գիտի Ղարաբաղում ամեն մի միլիմետր, թե ինչը և որտեղ է գտնվում։ Ղարաբաղում ամեն շաբաթ դավաճաններ եեն բռնում։ Ինչպե՞ս եք կռվելու։ Ինչի՞ համար։ Ո՞րն է նպատակը։ Դաշնակները ասում են, որ պետք է կռվել։ Բայց նրանք ի՞նչ են առաջարկում, ի՞նչ սխեմա։ Սպանե՞լ Ղարաբաղում մնացած հայ տղաներին։ Սա՞ են նրանք առաջարկում։ Իսկ ինչո՞ւ այդ դեպքում դաշնակները չեն ուզում տեղափոխվել Ղարաբաղ։ Նրանք երջանիկ ապրում են Ֆրանսիայում, Ամերիկայում։ Ինչո՞ւ այս երկու տարվա ընթացքում նրանք չտեղափոխվեցին Ղարաբաղ»,- ասել է Ռ. Բաղդասարյանը։

«Новая война в Карабахе продлится 24 часа, и на этом все будет кончено» Предупреждение Романа Багдасаряна
24 Февраля 2023 10:50
В социальных сетях опубликовано очередное видео армянского блогера Романа Багдасаряна, в котором он подверг критике Россию, Рубена Варданяна, «карабахский клан» и дашнаков, подталкивающих этническое армянское население Карабахского региона к новой войне с азербайджанцами. По убеждению блогера, «карабахский клан» и так называемая «карабахская власть» проиграли 44-дневную войну, но, тем не менее, они хотят, чтобы армяне вечно воевали с азербайджанцами.
«Они проиграли не только 44-дневную войну, но и доказали всем нам, что зря мы все эти 34 года верили этим людям, вбухали столько денег в них. Что это означает? Что пора успокоиться и сидеть на своей грязной заднице тихо-молча, радоваться тому, что тебе еще позволяют дышать и пить водичку после всего того, что они натворили. Сейчас крайне важно разговаривать и общаться и с Алиевым, и с Эрдоганом. Сейчас крайне важно понять, что армянский народ существует на этой планете не для того, чтобы ругаться с Азербайджаном, Турцией. Мы – не народ, который обязан вечно с кем-то ругаться. Эту роль для нас выбрала российская власть, Россия хочет, чтобы армянский народ вечно воевал, вечно ругался. Россия ничего не делает для того, чтобы был мир. Россия – первый враг армянской государственности, Россия с 1988 года рассорила армян и азербайджанцев. И сегодня Россия использует Рубена Варданяна, а до этого – Кочаряна для того, чтобы ослабить армянское государство, ссорить нас с турками и азербайджанцами. В самом Карабахе не могут понять, что единственный путь – это работать и с турками, и с азербайджанцами, и с иранцами, и мирно жить в регионе.  Любого жителя Карабаха, который верит Рубену Варданяну и дашнакам, что, мол, они что-то завоюют, вернут, так вот, ждут только кровь и гробы. И больше ничего. И сегодня единственный человек, который желает добра карабахцам – это Никол Пашинян и его правительство. Ваш Рубен Варданян никому не нужен в Европе. Сегодня я слушал заявление Араика Арутюняна. Он врет, когда говорит, что благодарит Варданяна за то, что тот на международной площадке поднял вопрос Карабаха. Зачем ты врешь, Араик? На международной площадке всем безразлично на твоего Рубена Варданяна. Любого карабахца, кто слушает Варданяна, дашнаков, Ару Абрамяна, старую гвардию в лице Кочаряна, ждет смерть. Вы этого хотите? И те из вас, кто ругает Пашиняна, неужели вы не понимаете, что все - никаких войн, никаких сражений. Необходимо сделать все возможное, чтобы убрать оружие далеко на склады. Неужели вы не понимаете, что Армения тащит на своей шее и весь Карабах, и все семьи погибших и раненых. Вы зачем ругаете Пашиняна?
Вы хотите знать правду? Если начнется новая война в Карабахе, я говорю это открыто, то боевые действия будут длиться ровно 24 часа. Через 24 часа ни одного живого парня не останется, все женщины в Карабахе останутся без своих домов и квартир. Вы этого хотите? Араик Арутюнян должен разговаривать с Азербайджаном. У вас рядом 10 миллионов азербайджанцев живут. Вы что, хотите еще 100-200 лет ругаться с ними? Тем более, что сыновья Кочаряна воевать за Карабах не собираются. А что вы хотите, чтобы дети из Армении воевали за Карабах? Сыновья Кочаряна и племянники Саргсяна не хотят воевать за Карабах, ваш Паргев сидит с криминальными авторитетами в Лос-Анджелесе и жрет гамбургеры. Пусть певица Мариам Мерабова отправит своего сына на боевой пост в Карабахе. В Шуше сидели толпы предателей с армянскими паспортами. Сейчас Азербайджан знает каждый миллиметр в Карабахе, что и где находится. Каждую неделю в Карабахе ловят предателей. Вы как будете воевать? За что? Цель какая? Дашнаки говорят, что надо воевать. Но что они предлагают, какую схему? Убить оставшихся в Карабахе армянских парней? Это они предлагают?  А почему же дашнаки не хотят тогда переезжать в Карабах? Они припеваючи живут во Франции, в Америке. Что же они за эти два года не переехали в Карабах?», - сказал Р. Багдасарян.