19 Մայիսի 2024 15:28
Մենք, իհարկե, եղբայրական, հարևան ու բարեկամ երկրներ ենք։ Իրանի հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ ավելին են, քան բարիդրացիական հարաբերությունները: Սա ազգակցական հարաբերություններ է:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է Իրանի նախագահ Սեյեդ Իբրահիմ Ռաիսին Արազ գետի վրա կառուցված «Խուդաֆերին» հիդրոհանգույցի շահագործման հանձնման արարողության և «Գըզ Գալասը» հիդրոհանգույցի բացման արարողության ժամանակ։
Նա նշել է, որ սա շատ ամուր, շատ խորը կապ է, որը հիմնված է երկու երկրների պատմական, մշակութային, կրոնական խորը հարաբերությունների վրա:

Мы, конечно, братские, соседние и дружественные страны. Отношения Ирана с Азербайджаном это больше чем добрососедские отношения. Это родственные отношения.
Как сообщает Caliber.Az, об этом сказал Президент Ирана Сейед Ибрахим Раиси во время выступления на церемонии сдачи в эксплуатацию гидроузла «Худаферин» и открытия гидроузла «Гыз Галасы», построенных на реке Араз.
Он отметил, что это очень сильная, очень глубокая связь, которая зиждется на глубоких исторических, культурных и религиозных отношениях двух стран.