Մոսկվային հարմար է տարածաշրջանում հարցերը լուծել ոչ թե Երեւանի, այլ Բաքվի հետ
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի ներկայիս երկօրյա այցը Ադրբեջան, թեև այն զուգադիպվել էր մեր երկրների միջև Դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագրի ստորագրման տարեդարձի հետ (2022 թ. փետրվարի 22), ցույց տվեց նաև այն, որ ներկա ժամանակ Մոսկվան տարածաշրջանային համագործակցության հարցերում նախընտրություն է տալիս Բաքվին, այլ ոչ թե Երեւանին։
Այդ մասին է ասում նաեւ այն, որ ոչ նախքան Բաքու, և ոչ Բաքվից հետո Լավրովը չի այցելել Երեւան, ինչպես դա ավանդաբար եղել է Հարավային Կովկաս կատարած նրա նախորդ այցերի ժամանակ։ Իսկ ամեն ինչի պատճառը Երևանի՝ գնալով ավելի բացահայտ արևմտամետ քաղաքականությունն է, որը հատկապես բացահայտ դրսևորվեց եվրոպական առաքելության վերջերս Հայաստան ժամանելու ֆոնին։ Բնականաբար, հայ-ռուսական ամենևին ոչ հասարակ հարաբերությունները առաջացրել են պաշտոնական Մոսկվայի՝ առաջվա պես ոչ այդքան բարենպաստ արձագանքը։
Միանգամայն ակնհայտ է, որ Երևանի քաղաքականությունից Կրեմլի դժգոհությանը նպաստում է նաև այն, որ Հայաստանը ձգտում է դուրս գալ Ռուսաստանի միջնորդությամբ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման եռակողմ ձևաչափից և նախապատվություն է տալիս բանակցությունների եվրոպական ուղուն, առավելապես Ֆրանսիայի մասնակցությամբ։ Մոսկվան չի պատրաստվում դիմանալ՝ նախորդ տարվա դեկտեմբերին նախատեսված եռակողմ բանակցությունների նախօրեին Երեւանի դեմարշով իրեն, որպես դաշնակցի ու միջնորդի կողմից հասցված վիրավորանքին։ Այդ ժամանակ Հայաստանը ցուցադրաբար հրաժարվեց մոսկովյան հանդիպումից՝ այս անգամ պատճառաբանելով հերթական հնարանքը՝ այս անգամ «Ադրբեջանի կողմից Լաչինի ճանապարհի շրջափակման» պատճառով մտացածին «Ղարաբաղի 120 հազար հայերի» վրա փլված մարդասիրական աղետի մասին։ Իսկ իրականում Երևանը ցույց տվեց, որ չի ցանկանում կառուցողական բանակցություններ, առավել ևս Ռուսաստանի մոդերատորության ներքո, ինչպես նաև խուսափում է եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած իր պարտավորությունների կատարումից, ինչը շարունակում են պնդել և՛ Բաքվում, և՛ Մոսկվայում։ Արդյունքում դեկտեմբերին մոսկովյան բանակցությունները անցկացվեցին Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի և նրա ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի մասնակցությամբ՝ առանց Միրզոյանի։ Այնուամենայնիվ, կողմերը պայմանավորվեցին՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի, ինչպես նաև 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ի եռակողմ հայտարարությունների իրականացման աշխատանքի դինամիկայի մասին։
Ստեղծված իրավիճակում ինքնաբերաբար ծագում է երկու եզրակացություն. եթե նախկինում Ռուսաստանը Հայաստանին և Ադրբեջանին հավասարապես կոչ էր անում նորմալացնել հարաբերությունները, ապա այժմ, իր առջև դրված նպատակներին հասնելու և խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար Մոսկվան՝ Երևանի վրա ճնշում գործադնելու ծանրակշիռ հիմնավորումներ՝ օգտագործելով ազդեցության սեփական լծակներ ունի։
Եվ ըստ էության, Մոսկվան արդեն հաստատակամորեն ընդունել է հօգուտ Բաքվի հիմնական քաղաքական փաստարկ՝ 2020 թվականին Ղարաբաղում պատերազմի արդյունքներով Ադրբեջանը վերադարձրել է այն տարածքները, որոնք պատկանում են իրեն։ Սա «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Սերգեյ Լավրովի վերջին հայտարարության գլխավոր ուղերձներից մեկն է։
«Ադրբեջանի տարածքները օկուպացվել էին Հայաստանի կողմից, Ադրբեջանը վերադարձրել է իր հողերը»,- ընդգծել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը՝ այս ուղերձը հասցեագրելով առաջին հերթին Երևանին և միաժամանակ նրան հիշեցնելով, որ Հայաստանը ինքն է ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։
Այսպիսով, Ռուսաստանը, հստակորեն բարձրաձայնելով և՛ իր, և՛ Բաքվի համար սկզբունքային կարևորություն ներկայացնող հարցերը, Երևանին հասկացրել է, որ հետկոնֆլիկտային շրջանում կշարունակի տարածաշրջանային օրակարգի հարցերում հավատարիմ մնալ օբյեկտիվությանը։ Մոսկվայի այդ նույն քաղաքականությունը կարելի է տեսնել տարածաշրջանի տրանսպորտային կարևորագույն զարկերակների, մասնավորապես Զանգեզուրի միջանցքի բացման հարցերում, որին ամեն կերպ խոչընդոտում է Հայաստանը։
Ընդհանրապես, կասկած չկա, որ հայկական կողմը Ադրբեջանի հետ խաղաղության այլընտրանքը տեսնում է բանակցությունների տորպեդահարման, տարածաշրջան ավերիչ ուժեր մտցնելու, ռեւանշիստական տրամադրություններ սերմանելու և նոր պատերազմի մեջ։ Այն ամենը, ինչ այսօր ձեռնարկում է Երևանը՝ հակասում է Մոսկվայի շահերին, որին ակնհայտորեն պետք չէ Հայաստանում մի ամբողջ երկու տարով օտարերկրյա էմիսարների ներկայությունը։ Մոսկվային առավել քան երբևէ պետք է խաղաղության պայմանագիր կնքել Բաքվի և Երևանի միջև բացառապես իր մոդերատորության ներքո և ցանկալի է մոտ ժամանակահատվածում: Դա նրան թույլ կտա պահպանել իր ազդեցությունը ռազմավարական կարևոր տարածաշրջանում և միևնույն ժամանակ մեծացնել որպես խաղարարի իր քաղաքական նշանակությունը, ինչը հատկապես անհրաժեշտ է այժմ, երբ նա մինչև ականջները խրված է Ուկրաինայի հետ պատերազմում:
Դրա հետ մեկտեղ, հաշվի առնելով խաղաղությանը Բաքվի հավատարմությունը, եռակողմ հայտարարությունների իրականացումը, ռուս-ադրբեջանական համագործակցության ամրապնդումը բարենպաստ հեռանկար է խոստանում ողջ տարածաշրջանի համար, ինչպես անվտանգության, այնպես էլ առևտրատնտեսական հարաբերությունների տեսակետից, իսկ Դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագիրը՝ նաև խաղաղ հեռանկարները իրականացնելու ուղղությամբ քայլերը համաձայնեցնելու հնարավորություն է։
Նման համատեքստում լիովին տեղավորվում է նաև Սերգեյ Լավրովի Բաքվում հնչեցրած հայտարարությունները. տարածաշրջանային անվտանգությունը շարունակում է մնալ ամենահրատապ թեման Ադրբեջանի և Ռուսաստանի Դաշնության միջև հարաբերություններում, ոչ միայն երկկողմ, այլև բազմակողմ պլանով; միայն Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև դաշնակցային համագործակցության խորացումը դրական խթան կհաղորդի ողջ տարածաշրջանին։
Այս կապակցությամբ Ադրբեջանի նախագահը Լավրովի հետ հանդիպմանը մատնանշել է այն հատուկ դերը, որը Մոսկվան խաղում է հայ-ադրբեջանական կարգավորման մեջ՝ նշելով, որ Բաքուն մտադրված է դրական և կառուցողական աշխատել և՛ հայկական, և՛ ռուսական կողմի հետ, որպեսզի արագ շրջի թշնամանքի էջը և խաղաղություն վերադարձնի Հարավային Կովկասում։ Սակայն, ինչպես ցույց է տալիս Երեւանի ապակառուցողական քաղաքականությունը, Հայաստանի իշխանությունները բնավ պատրաստ չեն տարածաշրջանի խաղաղ ապագայի նմանատիպ իրողություններին։
Մոսկվայի համար Բաքվի ներկայիս դիրքորոշման առաջնահերթությունը Caliber.Az-ի հետ զրույցում հաստատել է՝ Հարավային Կովկասի և Մերձավոր Արևելքի հարցերով ռուսաստանցի փորձագետ, հասարակական գործիչ և հրապարակախոս Դմիտրի Վերխոտուրովը, ով հատուկ նշել է, որ Բաքուն, ի տարբերություն Երևանի, կատարում է ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և համաձայնությունները, ինչի շնորհիվ առաջընթացի է հասնում իր արտաքին քաղաքականության մեջ։
«Իսկ տեսեք, Երեւանի հաշվով Մոսկվան նման վստահություն չունի։ Հետևաբար Լավրովին հարմար է՝ Կովկասի, Կասպից ծովի հետ կապված մի շարք հարցերը լուծել Բաքվի գծով, ինչը նա, սկզբունքորեն, և անում է։ Ուստի, կասկածից վեր է, որ ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունները այնուհետև նույնպես մի շարք հարցերով շարունակելու են դինամիկ զարգանալ։ Իսկ դատելով Կովկասի բոլոր երկրների հետ «երեք գումարած երեք» ռեժիմի ձևաչափով բանակցություններ վարելու Լավրովի ցանկությունից, ըստ երևույթին, ՌԴ ԱԳՆ-ն ադրբեջանական գիծը դիտարկում է որպես այս տարածաշրջանում իրավիճակի ընդհանուր բարելավման միջոց»,- ասել է Վերխոտուրովը՝ հավելելով, որ որոշակի պայմաններով Բաքուն կարող է դառնալ Մոսկվայի համար այդ ցանկալի քաղաքական գործընթացի մոդերատոր։

Москве удобно решать вопросы в регионе не с Ереваном, а с Баку
Нынешний двухдневный визит министра иностранных дел России Сергея Лаврова в Азербайджан, хотя и был приурочен к годовщине подписания между нашими странами Декларации о союзническом взаимодействии (22 февраля 2022 года), показал и то, что в вопросах регионального сотрудничества в настоящее время Москва отдает предпочтение Баку, а не Еревану.
Говорит об этом и то, что ни до, ни после Баку Лавров не посетил Ереван, как это традиционно происходило в рамках прежних его визитов на Южный Кавказ. А причиной всему все более откровенно прозападная политика Еревана, особенно наглядно проявившаяся на фоне недавнего прибытия в Армению европейской миссии. Естественно, отнюдь не простые армяно-российские отношения вызвали далеко не столь благоприятную, как прежде, реакцию официальной Москвы.
Совершенно очевидно, что недовольству Кремля политикой Еревана способствует и то, что Армения стремится выбиться из трехстороннего формата урегулирования отношений с Азербайджаном при посредничестве РФ и отдает предпочтение переговорам на европейском треке, преимущественно с участием Франции. В Москве не собираются сносить оскорбление как союзника и посредника, нанесенным ей демаршем Еревана накануне намеченных на декабрь прошлого года трехсторонних переговоров. Тогда Армения демонстративно отказалась от московской встречи, сославшись на очередные небылицы – на этот раз о «блокаде Азербайджаном лачинской дороги» и обрушившейся из-за этого на мифических «120 тысяч армян Карабаха гуманитарной катастрофе». На самом же деле Ереван показал, что не желает конструктивных переговоров, тем более под модераторством именно России, как, впрочем, избегает и выполнения своих обязательств по трехсторонним заявлениям, на чем продолжают настаивать и в Баку, и в Москве. В итоге московские переговоры в декабре прошли с участием главы российского МИД Сергея Лаврова и его азербайджанского коллеги Джейхуна Байрамова при отсутствующем Мирзояне. Тем не менее стороны договорились о динамике работы по реализации трехсторонних заявлений лидеров России, Азербайджана и Армении от 10 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года, а также 31 октября 2022 г.
В сложившейся ситуации напрашиваются два вывода: если ранее Россия в одинаковой мере призывала Армению и Азербайджан к нормализации отношений, то сейчас для достижения поставленных целей и заключения мирного договора у Москвы есть веские основания оказать давление на Ереван, используя собственные рычаги воздействия.
И по сути, Москва уже твердо взяла на вооружение главный политический аргумент в пользу Баку - Азербайджан по итогам войны в Карабахе 2020 года вернул территории, которые ему принадлежат. Это один из главных посылов недавнего заявления Сергея Лаврова в интервью телеканалу «Россия- 24».
«Территории Азербайджана были оккупированы Арменией, Азербайджан вернул свои земли», - подчеркнул глава МИД РФ, адресовав этот месседж в первую очередь Еревану и заодно напомнив ему, что Армения и сама признала территориальную целостность Азербайджана.
Таким образом, Россия, четко озвучив вопросы, представляющие принципиальную важность и для нее, и для Баку, дала понять Еревану, что будет и дальше придерживаться объективности в вопросах региональной повестки в постконфликтный период. Эта же политика Москвы просматривается в вопросах открытия важнейших транспортных артерий в регионе, в частности Зангезурского коридора, чему всячески препятствует Армения.
Сомневаться в том, что армянская сторона видит альтернативу миру с Азербайджаном в торпедировании переговоров, внедрении деструктивных сил в регион, культивированию реваншистских настроений и новой войне, в общем-то не приходится. Все, что предпринимает сегодня Ереван идет вразрез с интересами Москвы, которой явно не нужно присутствие в Армении на целых два года иностранных эмиссаров. Москве как никогда необходимо достижение мирного договора между Баку и Ереваном исключительно под собственным модераторством и желательно в ближайшие сроки. Это позволит ей сохранить свое влияние в стратегически значимом регионе и в то же время увеличит ее политическую значимость как миротворца, что особенно необходимо сейчас, когда она по уши погрязла в войне с Украиной.
Вместе с тем, учитывая приверженность Баку миру, выполнению трехсторонних заявлений, усиление российско-азербайджанского сотрудничества сулит благоприятную перспективу для всего региона как с точки зрения его безопасности, так и торгово-экономических отношений, а Декларация о союзническом взаимодействии - это еще и возможность согласовывать шаги по реализации мирной перспективы.
В такой контекст полностью укладываются и заявления Сергея Лаврова, озвученные им в Баку: региональная безопасность остается самой актуальной темой в отношениях АР и РФ не только в двустороннем плане, но и в многостороннем; только углубление союзнического сотрудничества между Азербайджаном и Россией придаст позитивный импульс всему региону.
В этой связи президент Азербайджана на встрече с Лавровым указал на особую роль, которую играет Москва в армяно-азербайджанском урегулировании, отметив, что в Баку настроены позитивно и конструктивно работать и с армянской стороной, и с российской, чтобы поскорее перевернуть страницу вражды и вернуть на Южный Кавказ мир. Однако, как показывает деструктивная политика Еревана, армянские власти отнюдь не готовы к аналогичным реалиям мирного будущего региона.
Нынешнюю приоритетную для Москвы позицию Баку подтвердил в беседе с Caliber.Az и российский эксперт по вопросам Южного Кавказа и Ближнего Востока, общественный деятель и публицист Дмитрий Верхотуров, который особо отметил, что Баку, в отличие от Еревана, выполняет достигнутые договоренности и соглашения, благодаря чему добивается прогресса в своей внешней политике.
«А вот насчет Еревана у Москвы нет такой уверенности. Поэтому Лаврову удобно разрешать ряд вопросов, связанных с Кавказом, Каспием, через бакинскую линию, что он, в принципе, и делает. Поэтому нет сомнений, что российско-азербайджанские отношения будут и дальше динамично развиваться по целому ряду вопросов. А судя по желанию Лаврова вести переговоры в формате режима «три плюс три» со всеми странами Кавказа, по всей видимости, МИД РФ рассматривает азербайджанскую линию как средство для общего улучшения обстановки в этом регионе», - сказал Верхотуров, добавив, что на определенных условиях Баку может стать модератором этого желательного для Москвы политического процесса.