Գուրբան Եթիրմիշլի. Ադրբեջանում առաջիկա օրերին աղետալի երկրաշարժի հավանականություն չկա
«Ադրբեջանը գտնվում է Ալպիա-Հիմալայան սեյսմիկ գոտում։ Չկա այնպիսի օր, որ Ադրբեջանում 25-30, երբեմն նույնիսկ 50-60 երկրաշարժ տեղի չունենա»։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է՝ ԱԳԱԱ Սեյսմոլոգիական ծառայության հանրապետական կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Գուրբան Եթիրմիշլին։
Նրա խոսքով՝ մի քանի օր առաջ մեկ ժամվա ընթացքում 20 փոքր ցնցումներ են տեղի ունեցել մի տարածքում. «Բայց ոչ ոք դա չի զգացել։ Սեյսմոգեն տարածաշրջանի համար նման երկրաշարժերի առկայությունը անխուսափելի է։ Ադրբեջանում առաջիկա օրերին աղետալի, ավերիչ երկրաշարժի հավանականություն չկա. Կարող է տեղի ունենալ՝ 5 բալ կամ 4 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժ, բայց անհանգստանալու բան չկա»։

Гурбан Етирмишли: Вероятности катастрофического землетрясения в Азербайджане в ближайшие дни нет
«Азербайджан расположен в Альпийско-Гималайском сейсмическом поясе. Нет такого дня, чтобы в Азербайджане не происходило бы 25-30, порой и 50-60 землетрясений».
Как передает АПА, об этом сказал генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы НАНА Гурбан Етирмишли.
По его словам, несколько дней назад на одной территории в течение часа произошло 20 небольших толчков: «Но это никто не почувствовал. Для сейсмогенного региона наличие таких землетрясений неизбежно. Вероятности катастрофического, разрушительного землетрясения в Азербайджане в ближайшие дни нет. Может произойти ощущаемое землетрясение, 5-балльное, так и 4-балльное, но в этом нет ничего страшного».