Իլհամ Ալիև. Ադրբեջանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների պահանջարկն աճում է
Մենք շատ ջանասիրաբար աշխատել ենք, որպեսզի այն միջոցները, որոնք կուտակել ենք էներգառեսուրսների վաճառքի արդյունքում, այսինքն՝ նավթի ու գազի եկամուտները, ուղղվեն տրանսպորտային ենթակառուցվածքներին։ Այս աշխատանքը գրեթե ավարտված է: Սա կրկին ձեռք բերվեց այն կանխատեսումների հիման վրա, որոնք մենք ունեինք, և որոնք մեր ենթակառուցվածքն ամբողջությամբ ապահովում էր։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ԱՀ նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է՝ մարտի 13-ին Բեռլինում գերմանական առաջատար ընկերությունների ղեկավարների հետ հանդիպմանը։
Նշելով, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմի արդյունքում Ադրբեջանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների նկատմամբ պահանջարկն աճում է, պետության ղեկավարն ընդգծել է. «Անցյալ տարի ապրանքների տարանցումն աճել է ավելի քան 75 տոկոսով։ Իսկ մեր առևտրային ծովային համեմատաբար նոր նավատորմում, որն ունի 15 միլիոն տոննա բեռնափոխադրման հզորություն, նույնիսկ դիտարկվել է նավերի խցանում: Այնպես որ, մենք շատ քրտնաջան աշխատում ենք: Մենք լրացուցիչ միջոցներ ենք հատկացնում մեր ծովային նավահանգիստների և երկաթուղային ենթակառուցվածքների թողունակությունը ընդլայնելու համար։ Մենք անում ենք այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է այս ուղղությամբ։ Եվ, իհարկե, հույս ունենք, որ գերմանական ընկերությունները կլինեն մեր գործընկերներն այս ոլորտում»։

Ильхам Алиев: Спрос на транспортную инфраструктуру Азербайджана растет
Мы очень много работали над тем, чтобы средства, которые мы аккумулировали в результате продажи энергоносителей, то есть доходы от нефти и газа направить на транспортную инфраструктуру. Эта работа почти уже сделана. Это было достигнуто опять же на основе тех прогнозов, которые у нас имелись и которые наша инфраструктура полностью обеспечивала.
Отметив, что в результате русско-украинской войны спрос на транспортную инфраструктуру Азербайджана растет, глава государства подчеркнул: «В прошлом году транзит товаров увеличился более чем на 75 процентов. И на нашем относительно новом морском торговом флоте, перевалочная способность которого составляет 15 миллионов тонн, даже наблюдался затор судов. Так что мы работаем очень усердно. Мы выделяем дополнительные средства на расширение пропускной способности наших морских портов и железнодорожной инфраструктуры. Делаем все необходимое в этом направлении. И, конечно, мы надеемся, что нашими партнерами в этой области будут германские компании».