Ադրբեջանի արժութային պահուստները 2022 թվականին հասել են 62,5 միլիարդ դոլարի և մեկ տարվա ընթացքում աճել են 5,3 միլիարդ դոլարով (9,3 տոկոսով), ասել է վարչապետ Ալի Ասադովը, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը։
«Ադրբեջանի արժութային պահուստները 2022 թվականին հասել են 62,5 միլիարդ դոլարի և մեկ տարվա ընթացքում աճել են 5,3 միլիարդ դոլարով», - ուրբաթ օրը ասել է Ասադովը՝ կառավարության 2022 թվականի զեկույցի խորհրդարանական քննարկման ժամանակ։
Վարչապետն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի արժութային պահուստները 8 անգամ գերազանցում են երկրի արտաքին պարտքը։
Ասադովը հավելել է, որ 2022 թվականին երկրի արտաքին պարտքը նվազել է մինչև 6,7 միլիարդ դոլար կամ 9,5 տոկոսով և կազմում է ՀՆԱ-ի 8,5 տոկոսը։
Վարչապետն ընդգծել է, որ 2022 թվականին Ադրբեջանի ՀՆԱ-ի անվանական ծավալը կազմել է 133,8 մլրդ մանաթ, իրական աճը՝ 4,6 տոկոս։

Асадов: Валютные резервы Азербайджана достигли 62,5 млрд долларов
Валютные резервы Азербайджана в 2022 году достигли $62,5 млрд и за год увеличились на $5,3 млрд (на 9,3%), заявил премьер-министр Али Асадов, сообщает «Интерфакс».
«Валютные резервы Азербайджана в 2022 году достигли $62,5 млрд и за год увеличились на $5,3 млрд», - сказал Асадов в пятницу при обсуждении парламентом отчета правительства за 2022 год.
Премьер подчеркнул, что валютные резервы Азербайджана превышают внешний долг страны в 8 раз.
Асадов добавил, что в 2022 году внешний долг страны сократился до $6,7 млрд или на 9,5% и составляет 8,5% ВВП.
Премьер подчеркнул, что номинальный объем ВВП Азербайджана по итогам 2022 года составил 133,8 млрд манатов, реальный рост - на 4,6%.
При этом он отметил, что Азербайджан достиг показателей роста экономики несмотря на сложную геополитическую ситуацию в мире и экономических изменений в связи с российско-украинской войной.