Azərenerji. մեկնարկել է «Զանգեզուր» գծի շինարարությունը ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Մեկնարկել է «Զանգեզուր» գծի շինարարությունը, որի նպատակն է Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետությունը միացնել Ադրբեջանի հիմնական էլեկտրացանցին և ձևավորել Ադրբեջան-Թուրքիա-Եվրոպա միջազգային էներգետիկ միջանցք:
Azərenerji ԲԲԸ-ից Trend-ին հայտնել են, որ պետության ղեկավարի հանձնարարությամբ ընկերությունը կառուցում է 74 կիլոմետրանոց, 330 կիլովոլտանոց, 1000 մեգավատտ հզորությամբ երկշղթա բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գիծ Ջաբրայիլից մինչև Աղբենդ։ Զուգահեռաբար շինարարական աշխատանքներ են տարվում Նախչըվանից մինչև Օրդուբադի սահման ձգվող 105 կիլոմետրանոց գծի վրա։
Գիծը անցնում է Արազ գետի երկայնքով, իսկ որոշ հատվածներում՝ լեռնային և ժայռոտ տարածքներով։ Աշխատանքներն իրականացվում են չափազանց դժվար տեղանքում և խիստ կլիմայական պայմաններում։
Նախագծի հաջորդ փուլում ծրագրվում է կառուցել Զանգեզուրի միջանցքով լրացուցիչ 44 կիլոմետրանոց էլեկտրահաղորդման գիծ։ Այն հետագայում կմիացվի Աղբենդի և Օրդուբադի ուղղությամբ գծերին։
Նախչըվան քաղաքում կկառուցվի նաև նոր 330 կիլովոլտանոց ենթակայան։ Այս նպատակով արդեն հատկացվել է 49 հեկտար հողատարածք, և սկսվել են մոբիլիզացման աշխատանքները։
Ադրբեջան-Թուրքիա-Եվրոպա էներգետիկ միջանցքի նախագծի շարունակության շրջանակներում նախատեսվում է ևս մեկ ռազմավարական փուլ՝ Նախչըվանից դեպի Թուրքիա ձգվող 230 կիլոմետրանոց 400 կիլովոլտանոց էլեկտրահաղորդման գծի կառուցումը: