Հիփոթեքային հիմնադրամ. 2025 թվականին Ադրբեջանում ավելի քան 4300 ընտանիք հիփոթեքային վարկ է ստացել
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է՝ Ադրբեջանի հիփոթեքային և վարկային երաշխիքային հիմնադրամը (ԱՀՎԵՀ):
«Անցած տարվա ընթացքում լիազորված բանկերը Հիմնադրամի միջոցներով տրամադրել են 4309 հիփոթեքային վարկ՝ ընդհանուր 442.8 միլիոն մանաթի չափով, այդ թվում՝ 3153 սովորական հիփոթեքային վարկ՝ ընդհանուր 347.2 միլիոն մանաթի չափով և 1156 արտոնյալ հիփոթեքային վարկ՝ ընդհանուր 95.6 միլիոն մանաթի չափով», - նշվում է տեղեկատվությունում։
ԱՀՎԵՀ-ի տվյալներով՝ 2006-2025 թվականներին հիփոթեքային վարկերի ընդհանուր ծավալը գերազանցել է 3.76 միլիարդ մանաթը՝ բարելավելով ավելի քան 56800 ընտանիքների բնակարանային պայմանները։
Բացի այդ, 2026 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ՝ Հիմնադրամը երաշխիքներ է տրամադրել 1490 հիփոթեքային վարկերի համար՝ ընդհանուր 139.9 միլիոն մանաթ արժողությամբ։

Ночная операция: в Казахстане нашли туриста на высоте 4300 м
В Карасайском районе Алматинской области Казахстана спасатели обнаружили туриста, пропавшего во время восхождения на пик Сатпаева (4300 м).
Как сообщает Caliber.Az со ссылкой на местные СМИ, мужчина перестал выходить на связь и остался в высокогорной зоне без ориентиров.
Поиски велись ночью. В операции участвовали сотрудники Республиканской службы «Барыс» МЧС РК и спасатели ДЧС Алматы. Несмотря на сложный рельеф и тёмное время суток, они обследовали опасные участки и нашли туриста в районе «Качели» под пиком Советов.
Его состояние оценили как удовлетворительное, медицинская помощь не понадобилась. Мужчину эвакуировали с высоты и сопроводили в безопасное место.