Հայաստանի ղեկավարությունը, փորձելով իր ավանդական ոճով տորպեդահարել Բաքվի հետ բանակցությունները և ընդհանրապես տարածաշրջանում խաղաղության ընդհանուր օրակարգը, իբր «Ղարաբաղում ցեղասպանության սպառնալիքի» մասին հերթական սարսափելի պատմություն է հնչեցրել։ Սա, ինչպես պնդում է Երեւանը՝ «ռազմական նոր բախումների վտանգ է ստեղծում տարածաշրջանում եւ հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով»։ Իհարկե, հայկական կողմը ամբող ուժով ջանք է թափում, որպեսզի միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրի «Ղարաբաղի հայերի բնաջնջման սպառնալիքի» վրա։ Այսպես, օրինակ, Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանը կառավարության նիստում հայտարարում է, որ «Ադրբեջանը նախապատրաստում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի էթնիկ զտումներ և ցեղասպանություն», և դա կանխելու համար անհապաղ հարկավոր է «Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանց ուղարկել միջազգային փաստահավաք առաքելություն»։
Ըստ էության անհեթեթ և ոչ մի բանով չհիմնավորված նման բովանդակությամբ պնդումները Հայաստանի վարչապետը մի քանի օր անց նորից է կրկնել՝ այս անգամ ընդգծելով, որ «ցեղասպանության սպառնալիքը» վերացնելու համար արդեն «գործարկել է միջազգային մեխանիզմ»։ Կարճ ասած, չնայած Հայաստանում ԵՄ-ի առաքելության հայտնվելու առնչությամբ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի դժգոհությանը, Երևանում արդեն հող են շոշափում անմիջապես Ղարաբաղում, այսինքն՝ ինքնիշխան ադրբեջանական պետության տարածքում միջազգային միջնորդներին ներգրավելու համար՝ դիմելով «ղարաբաղցի հայերի անվտանգության մասին» անհեթեթ փաստարկին։ Ընդ որում, այս անգամ Փաշինյանը նույնիսկ վերջնագիր է ներկայացրել Ռուսաստանին՝ փաստորեն նրան մեղադրելով «2020 թվականին ստանձած՝ Ղարաբաղի բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների անվտանգության երաշխիքները չկատարելու մեջ»։
«Մենք հուսով ենք, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը լիովին կկատարի այդ գործառույթը»,- ընդգծել է Հայաստանի վարչապետը։ - Բայց եթե մեր դաշնակիցը որևէ օբյեկտիվ պատճառով չի կարող դա անել, կարծում եմ, որ նա պետք է դիմի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին՝ զգուշացնելով Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանը վտանգի մասին»,- զգուշացրել է Հայաստանի վարչապետը Մոսկվային։
Այսինքն, նրա խոսքերից հետևում է, որ Ռուսաստանը պետք է ընդունի սեփական անունակությունը «Ղարաբաղի պաշտպանության գործում» և աջակցի տարածաշրջան միջազգային խաղաղապահ ուժերի մուտքին։ Բնականաբար, Փաշինյանի նման նախաձեռնությունները տարակուսանք են առաջացրել Մոսկվայում։
«Մենք Հայաստանի ղեկավարության հայտարարությունները դիտարկում ենք որպես այն գծի շարունակություն, որը որդեգրվել է 2022 թվականի հոկտեմբերին Պրահայի գագաթնաժողովում ԵՄ հովանու ներքո։ Մենք Հայաստանի ղեկավարության խղճին ենք թողնում Ղարաբաղի ճակատագրի պատասխանատվությունը երրորդ երկրների վրա դնելու փորձերը»,- հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։ Նա Հայաստանի վարչապետին հիշեցրել է, որ կողմերի բոլոր պարտավորությունները շարադրված են Եռակողմ հայտարարության մեջ. «Մեր կողմի բոլոր պարտավորությունները հստակ շարադրված են, և դրանք շարադրված են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարության մեջ։ Պարզապես պետք է բացել այդ փաստաթուղթը և նայել, թե ինչպիսի պարտավորություններ է կրում մեր կողմը և ինչպիսին՝ ոչ,»: Իսկ Հայաստանի վարչապետի հայտարարությունը այն մասին, որ Ռուսաստանը կարող է միջազգային մեխանիզմներ ստեղծելու համար դիմել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին՝ Զախարովան անվանել է «խոսքերի անհավանական լարախաղաղացություն», խոստովանելով, որ դրանց համար այլ սահմանում չի կարող գտնել։
Դեռևս իր դաշնակցի կողմից սադրիչ հարձակումներին Ռուսական կողմի կատեգորիկ սուր արձագանքը պարզ հասկացնել է տալիս, որ Երևանին թույլ չեն տա հատել «կարմիր գծերը» և օգտագործել ՄԱԿ-ի մեխանիզմներ, որոնք ուղղված են Ռուսաստանի և Ադրբեջանի շահերի դեմ։ Եվ հավանական է, որ Երեւանի այս փորձը ձախողվելու է։ Նախ, որովհետև Ռուսաստանը հանդիսանում է Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ և թույլ չի տա, որ Հայաստանը Ղարաբաղում ՄԱԿ-ի դիտորդներ տեղակայելու իրավունքով մանդատ ստանա, անկախ նրանից, թե ինչ են ասում այդ մասին Երևանում։ Երկրորդը, Բաքուն թույլ չի տա, որ ՄԱԿ-ի առաքելությունը հայտնվի իր տարածքում, քանի որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքն է, և այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում այնտեղ, նրա ներքին գործն է։ Ինչը հաստատում են այդ թվում նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի չորս բանաձեւերը, որոնք ժամանակին անտեսվել են Հայաստանի կողմից։ Համապատասխանաբար, կասկածից վեր է, որ հայկական կողմի՝ Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահներին ՄԱԿ-ի առաքելությամբ փոխարինելու հեռու գնացող ծրագրերը չեն իրականանա։ Բացի այդ էլ, ոչ վաղ անցյալում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը Հայաստանին շատ հստակ հասկացրեց, որ «Ղարաբաղում ՄԱԿ-ի խաղաղապահների առաքելություն տեղակայելու ծրագրերը հնարավոր են միայն հակամարտող կողմերի համաձայնության դեպքում», այսինքն՝ Ադրբեջանի։ Եվ այսպես թե այնպես, Հայաստանը և Արևմուտքում նրա հովանավորները, ովքեր այժմ բացահայտորեն պաշտպանում են Երևանի ռազմական սադրանքները Ղարաբաղում և, ընդհանրապես, պատերազմի ու ագրեսիայի քաղաքականությանը՝ ստիպված կլինեն հաշվի նստել այս փաստի հետ։ Միանգամայն ակնհայտ է, որ Հայաստանը պատրաստ չէ խաղաղության պայմանագիր կնքել, և այդ իսկ պատճառով, հակադրվում է Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները բացառող կետերին՝ փորձելով որպես «միջազգային մեխանիզմներ» և «երաշխիքների միջազգային ինստիտուտ» առաջ մղել իր ապակառուցողական մոտեցումը, չնայած նրան, որ հռչակագրային մակարդակով հավատարմություն է հայտնում խաղաղության և տարածաշրջանային կայունության նկատմամբ։
Երևանում պետք է հասկանան, որ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանի հայկական ծագումով բնակիչների իրավունքները երբեք չեն կարող ավելի բարձր լինել, քան տարածաշրջանի ադրբեջանական բնակչության իրավունքները, քանի որ մեր երկիրը կիրառում և կիրառելու է միայն հավասարազոր մոտեցում իր տարածքում ապրող տարբեր էթնիկ ժողովուրդների նկատմամբ։ Այնպես որ, հայազգի բնակիչների վերաինտեգրումը նույնպես Ադրբեջանի ներքին գործն է, իսկ օտար պետություններն այստեղ որևէ որոշիչ դեր չունեն։
Ղարաբաղյան տարածաշրջանի հայ բնակիչների հետ Բաքվի երկխոսության հարցին միջամտելու և այդ գործընթացը միջազգայնացնելու Հայաստանի վարչապետի փորձերը, ինչպես նաև իր կողմից՝ «Ղարաբաղի ժողովուրդ ու իշխանություն» արտահայտությունների օգտագործումը կտրականապես անընդունելի է Ադրբեջանի համար։ Բայց այս փուլում ակնհայտ է, որ Երևանը պատրաստ չէ կատարել վերը նշված կետերից որևէ մեկը, այլ, ընդհակառակը, համառորեն տրամադրված է լայն զանգվածների մեջ «ցեղասպանության սպառնալիքի մասին» նոր առասպել մտցնելու մեջ, որը դիպչում է ոչ միայն Բաքվի, այլեւ Մոսկվայի շահերին՝ ստիպելով ավելի արմատական քայլերի դիմել իր կեղծ դաշնակցի դեմ։

Руководство Армении, в традиционном для себя стиле пытаясь торпедировать переговоры с Баку и в целом мирную повестку в регионе, озвучило очередную страшилку о якобы «угрозе геноцида в Карабахе». Это, как утверждает Ереван, «создает риск новых военных столкновений в регионе и вдоль армяно-азербайджанской границы». Разумеется, армянская сторона изо всех сил пыжится, чтобы привлечь к «угрозе уничтожения армян Карабаха» внимание международного сообщества. Так, например, армянский премьер Пашинян на заседании правительства заявляет, что «Азербайджан готовит этнические чистки и геноцид народа Нагорного Карабаха», и для предотвращения этого в срочном порядке нужно «отправить в Нагорный Карабах и Лачинский коридор международную миссию по сбору фактов».
Абсурдное по сути и ничем не аргументированное утверждение аналогичного содержания армянский премьер спустя несколько дней озвучил вновь, подчеркнув на этот раз, что уже «запустил международный механизм» по устранению «угрозы геноцида». Короче, несмотря на недовольство России и Азербайджана появлением на территории Армении миссии ЕС, в Ереване уже зондируют почву для привлечения непосредственно в Карабах, то есть на территорию суверенного азербайджанского государства, международных посредников, апеллируя нелепым аргументом о «безопасности карабахских армян». Причем в этот раз Пашинян и вовсе выдвинул России ультиматум, фактически обвинив ее в «невыполнении гарантий безопасности населения и гражданской инфраструктуры Карабаха, данных в 2020 году».
«Мы надеемся, что РФ полностью выполнит указанную функцию, - подчеркнул армянский премьер. – Но, если наш союзник по какой-либо объективной причине не может сделать это, полагаю, он должен обратиться в Совет Безопасности ООН, предупредив об опасности гражданскому населению в Нагорном Карабахе», -  предупредил Москву армянский премьер.
То есть из его слов следует, что Россия должна признать собственную несостоятельность «в защите Карабаха» и поддержать ввод международных миротворческих сил в регион. Естественно, в Москве недоуменно подняли бровь на подобные инициативы Пашиняна.
«Мы рассматриваем высказывания армянского руководства как продолжение линии, которая была взята на саммите в Праге в октябре 2022 года под эгидой ЕС. Оставляем на совести руководства Армении попытки возложить на третьи страны ответственность за судьбу Карабаха», - заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова. Она напомнила армянскому премьеру, что все обязательства сторон прописаны в Трёхстороннем заявлении: «Все обязательства нашей стороны четко прописаны, и прописаны они в Трехсторонним заявлении лидеров России, Азербайджана и Армении. Просто нужно открыть этот документ и посмотреть, какие обязательства несет наша сторона, а какие нет – все». А заявления армянского премьера о том, что Россия может обратиться в Совбез ООН для создания международных механизмов Захарова и вовсе назвала «невероятной эквилибристикой слов», признавшись, что не находит им другого определения.
Категорично резкая реакция российской стороны на провокационные выпады своего все еще союзника ясно дает понять, что Еревану не позволят перейти «красные линии» и задействовать механизмы ООН, которые направлены против интересов России и Азербайджана. И наверняка эта попытка Еревана потерпит фиаско. Во-первых, потому что Россия является постоянным членом Совета Безопасности и не позволит Армении получить международный мандат, дающий право разместить в Карабахе наблюдателей ООН, что бы ни разглагольствовали по этому поводу в Ереване. Во-вторых, Баку не допустит появления на своей территории миссии ООН, поскольку Карабах - международно признанная территория Азербайджана, и все, что там происходит, его внутреннее дело. Что подтверждают, в том числе, четыре резолюции Совбеза ООН, проигнорированные в свое время Арменией. Соответственно, не вызывает сомнений, что далекоидущим планам армянской стороны - заменить российских миротворцев на миссию ООН в Карабахе - осуществиться не суждено. К тому же не так давно пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков предельно ясно дал понять Армении, что планы о «размещении миссии миротворцев ООН в Карабахе возможны только при согласии на это сторон конфликта», то есть Азербайджана. И с этим фактом так или иначе придется считаться Армении и ее покровителям на Западе, которые сейчас открыто поддерживают военные провокации Еревана в Карабахе и в целом политику войны и агрессии. Совершенно очевидно, что Армения не готова к подписанию мирного договора и по этой причине выступает против пунктов, исключающих территориальные претензии к Азербайджану, пытаясь протолкнуть свой деструктивный подход в качестве «международных механизмов» и «международного института гарантий», несмотря на то, что на декларативном уровне выражает приверженность миру и региональной стабильности.
В Ереване должны понимать, что права жителей армянского происхождения в Карабахском регионе Азербайджана никогда не могут быть выше прав азербайджанского населения региона, поскольку наша страна применяет и будет применять только равноправный подход в отношении различных этнических народов, проживающих на его территории. Так что и реинтеграция жителей армянского происхождения является внутренним делом Азербайджана, а иностранные государства не имеют здесь никакой решающей роли.
Попытки премьер-министра Армении вмешаться в вопрос диалога Баку с армянскими жителями Карабахского региона и интернационализации этого процесса, а также употребление с его стороны таких выражений, как «народ и правительство Карабаха», категорически неприемлемы для Азербайджана. Но на данном этапе очевидно, что в Ереване не готовы к выполнению ни одного из вышеуказанных пунктов, а, напротив, упорно настроены на внедрение в массы нового мифа «об угрозе геноцида», который задевает интересы не только Баку, но и Москвы, вынуждая ее прибегнуть к более радикальным шагам в отношении своего псевдосоюзника.