Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն դատապարտել է Հայաստանում ԵՄ առաքելության ղեկավարի հայտարարությունը
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն մեկնաբանել է՝ Հայաստանում Եվրամիության (ԵՄ) առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերի հայտարարությունները. «հայկական կողմը պնդում է, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է գարնան ամիսներին հարձակման». «հարձակման բացակայության դեպքում դա կլինի ԵՄ առաքելության հաջողությունը», - ասել է նա գերմանական Deutsche Welle թերթին տված հարցազրույցում։
Ըստ AZERTAC-ի՝ այս առնչությամբ Ա.Հաջիզադեն ասել է. «Մենք խստորեն դատապարտում ենք ԵՄ-ի հիմնական խնդիրը՝ «Հայաստանի պաշտպանությունն Ադրբեջանից» ներկայացնելը, ինչպես նաև ԵՄ առաքելության ղեկավարի կարծիքների արտահայտումը՝ Ադրբեջանի կողմից ինչ-որ հարձակման իբր նախապատրաստվելը` հայկական կողմի կեղծ և զրպարտչական հայտարարություններով հաստատված:
Մենք բազմիցս ընդգծել ենք այդ առաքելության չարաշահման հնարավորությունը կանխելու անհրաժեշտությունը՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վնասելու համար։
ԵՄ-ն պետք է ապահովի, որ այս առաքելության գործունեությունն իրականացվի փոխվստահության ձևով, Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը պատշաճ կերպով տեղակայվի՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի օրինական շահերը։
Պետք է թույլ չտալ, որ հայկական կողմը չարաշահի ԵՄ առաքելության ներկայությունը լարվածությունը սրելու և ստանձնած պարտավորություններից խուսափելու համար։
ԵՄ առաքելությունը չպետք է թույլ տա կեղծ և զրպարտչական պահանջներ և գործունեություն ծավալի մանդատի համաձայն»:

МИД Азербайджана осудил заявление главы миссии ЕС в Армении
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде прокомментировал высказывания руководителя миссии Европейского Союза (ЕС) в Армении Маркуса Риттера «армянская сторона выступает с претензией о подготовке Азербайджана к атаке в весенние месяцы», «в случае отсутствия атаки это будет успехом миссии ЕС», озвученные им в интервью немецкой газете «Deutsche Welle».
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в связи с этим А.Гаджизаде сказал: «Мы решительно осуждаем представление главной задачи ЕС как «защиту Армении от Азербайджана», а также высказывание руководителя миссии ЕС мнений о якобы подготовке Азербайджана к какой-то атаке, основанных на лживых и полных клеветы утверждений армянской стороны.
Нами неоднократно подчеркивалась необходимость не допускать возможности злоупотребления этой миссией в целях причинения вреда процессу нормализации между Азербайджаном и Арменией.
ЕС необходимо обеспечить проведение деятельности этой миссии в форме взаимного доверия, размещения миссии ЕС в Армении в соответствующем порядке с учетом легитимных интересов Азербайджана.
Необходимо не позволять армянской стороне злоупотреблять присутствием миссии ЕС для эскалации напряженности и уклонения от своих обязательств.
Миссия ЕС не должна допускать лживые и полные клеветы претензии и осуществлять деятельность в соответствии с мандатом».