Ռուսաստան «STOP» է ասում հայ-իրանական կաթնային նմանակմանը
Երեկ ուժի մեջ է մտել Ռուսաստանի անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայության՝ (Ռոսսելխոզնադզոր) Հայաստանում արտադրվող կաթնամթերքի Ռուսաստանի Դաշնություն ներմուծման և իրացման վերաբերյալ արգելքը։ Որպես ընդունված սահմանափակումների հիմնական պատճառ է նշվել արտադրանքի որակի վերահսկման դժվարությունը, որը կապված է հայկական կաթի մեջ Իրանում գնվող հումքի և այլ բաղադրիչների օգտագործման հետ։ Ջրի սակավությունը, արոտավայրերի էրոզիան, անասնակերի սակավությունն ու թանկությունը վերջին տարիներին հայկական անասնաբուծությունը բերել են աղետալի անկման։ Ստեղծված պայմաններում «քարերի երկրի» կաթնամթերքի ձեռնարկությունները ստիպված են անցնել ներկրվող, հիմնականում իրանական հումքի, որի որակի նկատմամբ կան լուրջ դժգոհություններ։
Անցած տասնամյակների ընթացքում ռուսական պարենային շուկայի անվտանգությունը հսկող «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի միանգամայն ակտիվ գործունեությունը բազմիցս լուսաբանվել է համաշխարհային լրատվամիջոցների կողմից։ Դա կապված է նրա հետ, որ Ռուսաստանի Դաշնության և հետխորհրդային տարածքում նրա հարևանների միջև քաղաքական կամ գործարար տարաձայնությունների սրման ժամանակահատվածներում դաշնային այս մարմինը հաճախ արգելել է գյուղատնտեսական հումքի և պարենային ապրանքների ներմուծումը ռուսական շուկա՝ դա բացատրելով մատակարարումներում «վնասակար քիմիական նյութերի, վիրուսների» առկայությամբ։ Տարբեր ժամանակներում արգելքի տակ են հայտնվել բալթյան երկրների ձկան պահածոներն ու պանիրները, մոլդովական և վրացական գինիները, այլ երկրների բանջարեղենն ու մրգերը, ոչ վաղ անցյալում նման սահմանափակումներ են մտցվել ադրբեջանական լոլիկի և խնձորի վրա։ Առավել ևս, «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի պատժիչ սուրը հանվել է նույնիսկ դաշնակից Բելառուսի որակով գործնականորեն անթերի կաթնամթերքի վրա։
Միևնույն ժամանակ, «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը միանգամայն բարեհամբյուր էր վերաբերվում Հայաստանից սննդամթերքի ներմուծմանը, թեև նույն ռուսական լրատվամիջոցները պարբերաբար բողոքներ էին հրապարակում կեղծ ալկոհոլի և հայկական ընկերություններից սննդամթերքի այլ մատակարարումների ստանդարտների խախտման վերաբերյալ։ Բանը նրանում է, որ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ միշտ գործել է «հատուկ» արտոնությունների ռեժիմ, և առկա թերությունները չեն խանգարել առևտրին, քանի դեռ Երևանը վարել է «ճիշտ» արտաքին և ներքին քաղաքականություն։ Չի բացառվում, որ հաշվի առնելով հայկական իսթեբլիշմենթի ներկայիս արևմտամետ կուրսը և հակառուսական բազմաթիվ գործողությունները, Կրեմլում հիմա շահագրգռված չեն աչք փակել հայկական սննդաարդյունաբերության արտադրանքի որակի տարբեր տեսակի թերությունների վրա։ Համենայնդեպս, նման ենթադրություններ արվում էին հայկական լրատվական ռեսուրսներում և սոցիալական ցանցերում։
Այս օրերին Հայաստանի տնտեսության նախարար Վահան Քերոբյանը հերքել է այս խնդրի քաղաքական ենթատեքստը՝ նշելով, որ կաթնամթերքի հայ արտադրողները չեն խախտում արտադրության ստանդարտները, բայց խոստովանել է, որ կաթնամթերքի արտադրության մեջ օգտագործվում է Իրանի հումքը։
Մոսկվայում այլ կերպ են որոշել, չնայած Ռուսաստանի և Հայաստանի անասնաբուժական ծառայությունների միջև անցկացված մի շարք բանակցություններին, այդ թվում նաև 2023 թվականի մարտի 20-ից 24-ը հայկական կաթնամթերքի վերամշակման ձեռնարկություններում անցկացված ստուգման արդյունքների քննարկմանը՝ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը եկել է այն եզրակացության, որ Հայաստանի անասնաբուժական ծառայությունը ի վիճակի չէ երաշխավորել արտադրված կաթնամթերքի անվտանգությունը ռուս սպառողների համար։ «Հաշվի առնելով բանակցությունների արդյունքները և ստուգման անբավարար արդյունքները, որոնց մասին ավելի վաղ հաղորդվել էր, «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը դիմել է Հայաստանի անասնաբուժական ծառայությանը՝ 2023 թվականի ապրիլի 5-ից երկրի բոլոր ձեռնարկություններից դեպի Ռուսաստան կաթնամթերքի սերտիֆիկացումը կասեցնելու խնդրանքով», - նշվում է ՏԱՍՍ-ի վերջին հաղորդագրությունում։
Պետք է ասել, որ հայկական կաթնամթերքի նկատմամբ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի հավակնությունները լիովին արդարացված են. Հայաստանի անասնաբուծության մեջ ոլորտային խնդիրները տարիներով կուտակվել են, վերջին երեք տարիների ընթացքում բազմապատիկ ուժեղացած և, մի շարք բացասական գործոնների հաշվառմամբ ոլորտը հանգեցրել են խորը անկման։ Ազդել են արածեցման համար մարգագետինների բացակայությունը, ոռոգման համակարգերի լքվածությունը և անհրաժեշտ քանակությամբ կերային մշակաբույսերի աճեցման անկարողությունը: Ըստ էության, հայկական անասնաբուծությանը այս բոլոր տասնամյակների ընթացքում պահվել է Ադրբեջանի օկուպացված տարածքների բնական պաշարների գիշատիչ թալանի հաշվին։ Գարնանից մինչև աշուն Լաչինի, Քելբեջարի, Գուբադլիի, Զանգիլանի շրջանների արգավանդ արոտավայրերում գիրանալու համար Հայաստանից քշվել են ոչխարների նախիրները, հակառակ ուղղությամբ անջատողականներն արտահանել են տասնյակ հազարավոր տոննա հացահատիկ, կերային կուլտուրա, խոտ։ Որոշ ժամանակաշրջաններում ջրով և կանաչ մարգագետիններով հարուստ Ղարաբաղը ապահովել է «ծիրանի» հանրապետության ողջ պարենային բազայի երկու երրորդը։
Այս ամբողջ ձրիակերությունը ավարտվեց 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակից և իր օկուպացված տարածքների ազատագրումից հետո։ Այդ ժամանակից ի վեր Հայաստանում անասնաբուծության ոլորտը մտել է տեւական համակարգային ճգնաժամ, ոլորտը ներմուծվող կերային հացահատիկներին և անասնակերին փոխանցելու փորձը ձախողվեց՝ սա չափազանց թանկ ճանապարհ է, հաշվի առնելով լոգիստիկայի հետ կապված դժվարությունները և ամբողջ աշխարհում կերի գների աճը։ .
Հայ փորձագետ-տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանի կարծիքով, 44-օրյա պարտված պատերազմը և հումքային բազայի կորուստը չափազանց բացասաբար են անդրադարձել Հայաստանի սննդի արդյունաբերության ձեռնարկությունների գործունեության վրա։ «Ազգային արժույթի չափից ավելի ամրապնդման պատճառով սննդամթերքի ներկրումն անհամեմատ ավելի էժան է, քան դրանց արտադրությունը Հայաստանում։ Արդյունքում հայրենական արտադրողները կորցնում են նույնիսկ ներքին շուկան։ Մասնավորապես, անասնաբուծության անկումը 2022 թվականին կազմել է 4,1%, ինչը բերել է կաթի արտադրության կտրուկ նվազման»,- նշում է Ս. Պարսյանը։
Արդյունքում, երկար տարիներ ամբողջ աշխարհից կաթի փոշի գնող հայկական կաթնամթերքի ձեռնարկությունները ստիպված եղան գրեթե ամբողջությամբ վերակողմնորոշվել Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից հում կաթի, թթխմորի և այլ բաղադրիչների օգտագործման վրա։ Ավաղ, կառավարության կողմից սուբսիդավորվող իրանական անասնաբուծությունը նմանատիպ խնդիրներ ունի. ամեն տարի անապատացումը և քաղցրահամ ջրի աղբյուրների չորացումը ոլորտը զրկում են վարելահողերից և արածեցման համար նախատեսված մարգագետիններից: Իրանում կաթնամթերքի հոտն ունի 9 միլիոն գլուխ, և իրանական կաթը մատակարարվում է Մերձավոր Արևելքի, Կենտրոնական Ասիայի շուկաներ, իսկ հիմնական ներկրողներ են հանդիսանում Իրաքը և Աֆղանստանը։ Իրանական հում կաթը համեմատաբար էժան է, քանի որ այն սուբսիդավորվում է բյուջեից՝ ներքին մանրածախ ցածր գները պահպանելու համար, մինչդեռ վերամշակող 10 խոշոր ձեռնարկությունները, որոնք ապահովում են ամբողջ կաթի արտադրության 90%-ը, պատկանում են պետությանը։ Սակայն, բացի ցածր գնից, իրանական պրոֆիլային արդյունաբերության մեջ մնացած ամեն ինչ բացասական նշանով է. չափազանց տարածված է կաթի փոշու մաքսանենգ ներմուծումը, սակայն այդ հումքը չափազանց ցածր որակի է, ինչպես և դրանից պատրաստված պատրաստի արտադրանքը: Այսպիսով, դեռևս 2017 թվականին «Wageningen University»-ի հոլանդացի մասնագետները, «Friesland Campina»-ի և այլ ընկերությունների աջակցությամբ անցկացրել են իրանական կաթնամթերքի հատվածի հետազոտություն, և արդյունքում հսկայական խնդիրներ հայտնաբերվեցին պահեստավորման, ֆերմերներից մինչև կաթի գործարաններ առաքման շղթաների հետ՝ կաթը հաճախ փչանում է, և որից արտադրված արտադրանքը չի համապատասխանում որակի չափանիշներին: Օրինակ՝ դեռևս 2016 թվականին չորացրած սերուցքի իրանցի մատակարարները փորձել են տիրանալ Ռուսաստանում կարագի արտադրության հումքի շուկայի 10%-ին, բայց փոխադրման հետ կապված խնդիրների և մատակարարվող հումքի վատ որակի պատճառով ռուսական շուկան հրաժարվել է այս ապրանքից: Հիշեցնենք, որ ներկա ժամանակ իրանցի կաթնամթերքի շատ արտադրողներ ներառված չեն Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներ արտահանումը թույլ տվող ռեգիստրում, առավել ևս, Ռուսաստանի Դաշնությունը ունի իր սահմանափակող ցուցակը, որը բացառում է Իսլամական Հանրապետությունից ցածրորակ կաթնամթերքի և պատրաստի արտադրանքի մատակարարումը։
Ստեղծված իրավիճակում Հայաստանի խորամանկ վերամշակողները, օգտվելով մաքսային արտոնություններից (Իրանի հետ), որոշեցին ձեռքերը տաքացնել իրանական ցածրորակ կաթնամթերքի հումքի գնման և դրանից արտադրանքի արտադրության վրա՝ հույս ունենալով կասկածելի ապրանքների մի մասը սաղացնել պատժամիջոցների ճնշման տակ գտնվող ռուսական շուկայում։ Մոտավորապես այսպես է բացատրում փորձագետ Սուրեն Պարսյանը անցյալ տարի կարագի արտադրության 3,1 անգամ աճը, որը, նրա խոսքով, կապված է Իրանից էժան սերուցքի և այլ հումքի ներկրման հետ։ Ակնհայտ է, որ փոքր Հայաստանին այդքան կարագ պարզապես պետք չէ, իսկ ավելցուկը նախատեսված էր արտահանման համար, հավանաբար ԵԱՏՄ երկրներ։ Բայց «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի զգոնությունը վերջ դրեց «ծիրանային» հանրապետության բոլոր արտահանման-կաթնամթերքային երազանքներին։
Սակայն, ինչպես վերջերս պարզվել է, խնդիրները կապված են ոչ միայն իրանական կաթնամթերքի ցածր որակի հետ՝ գործերը լավ չեն դրված նաև հայկական վերամշակողների մոտ։ Օրերս հայկական լրատվամիջոցներում հրապարակվեցին՝ տեղական սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից կաթնամթերքի շուկայի մոնիտորինգի արդյունքները. ստուգված 10 կաթնամթերք արտադրող ընկերություններից չորսում թթվասերի նմուշները չեն համապատասխանել ստանդարտներին, օրինակ՝ խմորիչի քանակությունը յոթ անգամ գերազանցել է նորման, ինչպես նաև երեք արտադրողների մոտ թթվասերում հայտնաբերել են աղիքային ձողիկների հարուցիչներ։ Նմանատիպ բացասական է հայտնաբերվել կաթնաշոռ արտադրողների մոտ. ստուգված տասը արտադրողներից չորսում կաթնաթթվային բակտերիաների և խմորիչ սնկերի ցուցանիշները չեն բավարարել «Կաթի և կաթնամթերքի անվտանգության մասին» Մաքսային միության տեխնիկական կանոնակարգի պահանջները։ Նույնիսկ ավելի վատ, որ վեց ընկերությունների կաթնաշոռում հայտնաբերել են աղիքային ձողիկների հարուցիչներ և բորբոս սնկերի անթույլատրելի բարձր պարունակություն:
Հաշվի առնելով, որ մոնիտորինգը իրականացրել է՝ հայ արտադրողների «գաղտնիքները» բացահայտելու մեջ չշահագռգռված Պետական տեսչությունը, դժվար չէ պատկերացնել, թե ինչպիսի քաոս է տիրում այս հանրապետության կաթնամթերքի ոլորտի այլ ուղություններում։ Մեկնաբանություններն այս դեպքում իրոք ավելորդ են։

Россия говорит STOP армяно-иранскому молочному контрафакту
Вчера вступил в силу запрет Федеральной службы по ветеринарному и фитосанитарному надзору России (Россельхознадзор) на ввоз и реализацию в РФ произведенной в Армении молочной продукции. Основной причиной принятых ограничений указана сложность с контролем качества продукции из-за использования в армянской молочке закупаемого в Иране сырья и иных ингредиентов. Дефицит воды, эрозия пастбищ, нехватка и дороговизна кормов в последние несколько лет привели армянское животноводство к катастрофическому упадку. В сложившихся условиях молочные предприятия «страны камней» вынуждены перейти на импортное, преимущественно иранское сырье, к качеству которого имеются серьезные претензии.
За последние десятилетия весьма активная деятельность Россельхознадзора, стоящего на страже безопасности российского продовольственного рынка, неоднократно освещалась мировыми СМИ. Связано это с тем, что в периоды обострения политических или бизнес-разногласий РФ со своими соседями по постсоветскому пространству этот федеральный орган нередко запрещал импортировать аграрное сырье и пищевую продукцию на российский рынок, объясняя это наличием в поставках «вредной химии, вирусов». В разное время под запрет попадали рыбные консервы и сыры из стран Балтии, молдавские и грузинские вина, овощи и фрукты из других стран, не так давно такие ограничения вводились и на азербайджанские томаты и яблоки. Более того, карающий меч Россельхознадзора заносился даже над практически безупречной по качеству молочной продукцией из союзной Беларуси.
В то же время Россельхознадзор весьма благосклонно относился к продовольственному импорту из Армении, хотя в тех же российские СМИ периодически печатали рекламации в отношении алкогольных фальсификатов и нарушении нормативов по иным продуктовым поставкам от армянских компаний. Дело в том, что в отношении РА всегда действовал режим «особых» преференций, и имеющиеся недостатки не мешали торговле, пока Ереван проводил «правильную» внешнюю и внутреннюю политику. Не исключено, что с учетом нынешнего прозападного курса армянского истеблишмента и многочисленных антироссийских акций в Кремле теперь не мотивированы закрывать глаза на различного рода огрехи по качеству продукции армянского пищепрома. По крайней мере подобные предположения выдвигались в армянских медиаресурсах и соцсетях.
На днях министр экономики Армении Ваан Керобян опроверг политический контекст в данной проблеме, отметив, что армянские производители молочной продукции не нарушают производственные стандарты, но признал, однако, что в производстве молочной продукции используется сырье из Ирана.
В Москве решили иначе: несмотря на серию переговоров, проведенных между ветеринарными службами России и Армении, в том числе обсуждение результатов проведенной с 20 по 24 марта 2023 года инспекции армянских молокоперерабатывающих предприятий, в Россельхознадзоре пришли к выводу, что армянская ветеринарная служба не в состоянии гарантировать безопасность производимой молочной продукции для российских получателей. «Учитывая результаты переговоров и неудовлетворительные результаты инспекции, о которых сообщалось ранее, Россельхознадзор обратился в ветеринарную службу Армении с просьбой приостановить с 5 апреля 2023 года сертификацию молочной продукции в Россию со всех предприятий страны», - отмечалось в недавнем сообщении ТАСС.
Нужно сказать, что претензии Россельхознадзора к армянским молочными продуктам вполне оправданы: отраслевые проблемы в животноводстве Армении копились годами, многократно усилившись в последние три года, и с учетом ряда негативных факторов привели отрасль к глубокому упадку. Сказывалась нехватка лугов для выпаса, запущенность ирригационных систем и невозможность выращивать необходимое количество кормовых культур. По сути, армянское животноводство все эти десятилетия держалось за счет хищнического разграбления природных ресурсов оккупированных территорий Азербайджана. С весны по осень из Армении отгонялись стада овец для откорма на тучных пастбищах Лачинского, Кяльбаджарского, Губадлинскго, Зангиланского районов, в обратном направлении сепаратисты вывозили десятки тысяч тонн зерна, кормовых культур, сена. В отдельные периоды многоводный и богатый зелеными лугами Карабах обеспечивал две трети всей кормовой базы «абрикосовой» республики.
Вся эта халява кончилась после победы Азербайджана в 44-дневной войне и освобождении своих оккупированных территорий. С тех самых пор сфера животноводства в Армении и вступила в затяжной системный кризис: попытка перевести отрасль на импортное фуражное зерно и комбикорма провалилась - это слишком затратный путь, учитывая сложности с логистикой и рост цен на корма во всем мире.
По мнению армянского эксперта-экономиста Сурена Парсяна, проигранная 44-дневная война и потеря сырьевой базы весьма негативно сказались на деятельности предприятий армянского пищепрома. «В связи с чрезмерным укреплением национальной валюты импорт продовольствия обходится несравнимо дешевле, нежели его производство в Армении. В результате отечественные производители теряют даже внутренний рынок. В частности, спад производства продукции животноводства за 2022 год составил 4,1%, что привело к резкому уменьшению объема производства молока», - указывает С.Парсян.
В итоге армянские молочные предприятия, уже многие годы закупающие по всему миру сухое молоко, были вынуждены практически полностью переориентироваться на использование молочного сырья, закваски и всех остальных ингредиентов из Исламской Республики Иран. Увы, но иранское животноводство, дотируемое правительством, переживает схожие проблемы: с каждым годом опустынивание и высыхание источников пресной воды лишают отрасль пахотных земель и лугов для выпаса. Молочное стадо в Иране насчитывает 9 млн голов, и иранское молоко поставляется на рынки Ближнего Востока, Центральной Азии, главными же импортерами являются Ирак и Афганистан. Иранское молочное сырье сравнительно дешево, так как субсидируется из бюджета для поддержания низких внутренних розничных цен, в то же время 10 крупнейших перерабатывающих предприятий, обеспечивающих 90% всего производства молочки, принадлежат государству. Однако, кроме низкой цены, все остальное в иранской профильной отрасли со знаком минус: весьма распространен контрабандный ввоз сухого молока, однако это сырье имеет крайне низкое качество, как и производимая из него готовая продукция. Так, еще в 2017 года голландские специалисты из Wageningen University при поддержке Friesland Campina и других компаний проводили исследование молочного сектора Ирана, и, по его результатам, обнаружены огромные проблемы с хранением, цепочками доставки продукции от фермеров до молокозаводов - зачастую молоко портится, а произведенная из него продукция не соответствует стандартам качества. Например, еще в 2016 году иранские поставщики сухих сливок пытались занять 10% рынка сырья для производства сливочного масла в России, но из-за проблем в транспортировке и низкого качества поставляемого сырья российский рынок отказался от этой продукции. Напомним, что в настоящее время многие иранские производители молочной продукции не включены в реестр, допускающий экспорт в страны Евразийского экономического союза (ЕАЭС), более того, в РФ есть собственный ограничительный список, исключающий поставки некачественного молочного сырья и готовой продукции из Исламской Республики.
В складывающейся ситуации хитромудрые переработчики в Армении, пользуясь таможенными преференциями (с Ираном), решили нагреть руки на закупках низкопробного иранского молочного сырья и производства из него продукции, рассчитывая впаривать часть сомнительного товара на находящемуся под санкционным давлением российскому рынку. Приблизительно так объясняет эксперт Сурен Парсян увеличение в прошлом году объемов производства сливочного масла сразу в 3,1 раза, что, по его словам, связано с импортом из Ирана дешевых сливок и иного сырья. Очевидно, что маленькой Армении столько сливочного масла попросту не нужно и избытки предназначались для экспорта, вероятно, в страны ЕАЭС. Но бдительность Россельхознадзора положила конец всем экспортно-молочным мечтаниям «абрикосовой» республики.
Впрочем, как выяснилось недавно, проблемы связаны не только с низким качеством иранского молочного сырья - не лучше обстоят дела и у армянских переработчиков. На днях в армянских СМИ были опубликованы результаты мониторинга молочного рынка местным Инспекционным органом безопасности продуктов питания: из 10 проверенных молочных компаний в четырех не соответствовали нормам образцы сметаны, например, количество дрожжей превышало норму в семь раз, еще у трех производителей в сметане обнаружены бактерии кишечной палочки. Аналогичный негатив обнаружен и у производителей творога: у четырех из десяти проверенных производителей показатели молочнокислых бактерий и дрожжевых грибков не соответствовали требованиям технического регламента Таможенного союза «О безопасности молока и молочных продуктов». Еще хуже, что в твороге у шести компаний были обнаружены бактерии кишечной палочки и недопустимо высокое содержание плесневых грибков.
Принимая во внимание, что мониторинг проводила Госинспекция, не заинтересованная в раскрытии «секретов» армянских производителей, нетрудно представить, какой хаос творится в остальных направлениях молочной отрасли этой республики. Комментарии, в данном случае действительно излишни.