Երազանքներ սուրը ձեռքում
Ի՞նչ կասեք դեպի ապագա հերթական էքսկուրսի հաշվով, ընթերցող: Այս անգամ արտասովոր։ Ոչ թե կանխատեսումների և վերլուծությունների հիման վրա, այլ պարզապես պատկերացնելով, թե ինչպիսին այն կարող է լինել տարածաշրջանի համար 70 կամ 80 տարի հետո, դա խաղաղ ապագա է:
«Ալլո, Արմեն, ինչպե՞ս է կյանքը։ Ամեն ինչ կարգին է, Ազեր։ Դու ո՞նց ես, թանկագինս։ Ամեն ինչ լավ է։ Սպասում ենք ձեզ Սյուզանի հետ։ Այթենը արդեն մի քանի անգամ հարցրել է, թե երբ եք գալու։ Ինքնաթիռո՞վ, թե՞ գնացքով։ Ավտոմեքենայով։ Հարմար է՝ սահմաններ չկան, մաքսային նույնպես, նստի ու քշի մայրուղով։ Սուպեր։ Երեխաները հարցնում են, թե Ռուզյան ու Արթուրչիկը երբ են գալու։ Էլ մի ասա, մերոնք էլ, բոլորը գլոխներս տարել են. ե՞րբ ենք Բաքու գնալու, ե՞րբ ենք Բաքու գնալու։ Օրերն են հաշվում։ Մենք էլ ենք հաշվում։ Ծրագիրը պատրաստ է՝ կսկսենք Բերդում մեր սիրած ռեստորաններից, այնուհետև Շամախիի և Գաբալայի խաղողի այգիներ, իսկ շաբաթվա վերջին ամառանոց: Ահ, շատ լավ: Ես մի երկու շիշ ընտիր «Արարատ» եմ հետս բերում։ Ուրեմն հարսանիք էլ ամառանոցի՞ց ենք գնալու։ Այո, այնտեղից ավելի հարմար է։ «Արարատ»-ի համար նախօրոք շնորհակալություն: Գիտե՞ս, Բաքվում այն գնահատում են, բայց դժվար է գտնել։
Անհեթեթություն, սրանք մանրուքներ են։ Եկեք միասին մի շիշ պարպենք: Ես սիգար էլ կբերեմ։ Իսկ ես քեզ նարգիլե կհյուրասիրեմ։ Ինչ գեղեցիկ հրավիրատոմսեր ստացվեցին լողացող էկրաններին: Հատկապես, որտեղ գրված է «թող այս երիտասարդ սիրահարված սրտերը դառնան մեր ժողովուրդներին կապող ամուր բարեկամական շղթայի ևս մեկ օղակ։ Թող Սամիրն ու Հայկանուշը դառնան սիրո և ներդաշնակության ևս մեկ խորհրդանիշ մեր ընդհանուր տանը՝ Հարավային Կովկասում։ Այո, հրավիրատոմսերը հիանալի են, և այն, թե ինչպես են դրանք դուրս գալիս տելեպորտից՝ ցուցադրելով Բաքվի և Երևանի գեղեցկությունները, և հարսի ու փեսայի կադրերը՝ ընկերներով ու ընկերուհիներով շրջապատված, նույնպես հիանալի է։ Որոշ ընկերներներ և ընկերուհիներ կարծես թե անտարբեր չեն միմյանց նկատմամբ: Կա հավանականություն, որ այս հարսանիքը վերջինը չի լինի հորիզոնում: Ի դեպ, Գյանջայում ապրող Հովհաննեսի որդին արդեն ադրբեջանցի հարսնացու է գտել։ Ինչքա՜ն լավ է:
Լավ է, որ հարսանիքը որոշել են անել Շուշայում։ Հատուկ քաղաք է։ Չնայած ոմանք առարկում էին, որ դժվար կլինի հասնել այնտեղ։ Արագընթաց գնացքի նոր ճյուղով և Բաքվից, և Երևանից, կարելի է 30-40 րոպեում սլանալով տեղ հասնել։
Չեմ ուզում հիմա գործերի մասին խոսել, բայց պետք է փորձենք մի քանի ժամ ժամանակ գտնել և Քյազիմի ու Էթիբարի հետ խոսել Գագիկի ու Ռուբենի առաջարկի մասին։ Շատ հետաքրքիր է, և հաշվի առնելով շուկայի դինամիկան՝ կարելի է շահավետ ներդրումներ կատարել։ Այո, Ֆրանսիայից մեր գործընկերները նույնպես պատրաստ են մասնակցել։ Թուրքիայից մեր ընկերները նույնպես հետաքրքրություն են ցուցաբերում։ Նրանք Գալու՞ են հարսանիքին։ Անպայման։ Իսկ ֆրանսիացինե՞րը։ Պլանավորում են, բայց դեռ պարզ չէ: Փոխարենը քեռի Կարենը Կալիֆորնիայից կթռչի ամբողջ ընտանիքով: Նրանք նույնպես որոշել են մի քիչ շուտ գալ, բայց կլինեն ոչ թե Բաքվում, այլ Նաբրանում։ Դու չէ որ գիտես, որ ամերիկահայերը սիրում են այցելել ձեր հանգստավայրերը: Մերոնք էլ արդեն շրջել են ամբողջ Հայաստանով, ինձ պատմեցին, որ ամեն քայլափոխի ադրբեջաներենով խոսողներ կա։
Իդիլիա՞: Ուտոպիա? Անհնա՞ր է։ Համաձայն չե՜մ։ Հնարավո՜ր է։
Եվ հենց դա էլ վախեցնում է ինձ։ Ես հ դրանից եմ վախենում։ Վախենում եմ, որ ոչ մի հաշտություն չլինի։ Հակամարտությունները պետք է ավարտվեն, և որքան շուտ, այնքան լավ։ Վախենում եմ քաղցր մոռացությունից, որը կարող է՝ ինչպես Կրեմլի կողմից՝ «բարեկամ սովետական ժողովուրդների ընտանիքում» արմատավորված «ժողովուրդների եղբայրության» ժամանակ, նման դաժան կատակ խաղալ մեզ հետ: Եվ պարզվեց, որ նա բարեկամ չէր: ԽՍՀՄ փլուզումը ազատեց մինչև սահմանված ժամը թաքնված ատելության ջիներին։ Եվ գլխավորը հատկապես հայկականն էր։ Այդ ջինը բոլոր ջիների ջինն էր: Սփյուռքի կողմից սնուցված ու պարարտված, խորհրդային կուսակցականության և բյուրոկրատիայի իբլիսների ոհմակի դրոշի տակ նա անսպասելի վրա տվեց մեզ։ Որովհետև մենք անկեղծ էինք՝ անցյալի դժգոհությունները մոռանալու և անցյալի արյան ու տառապանքների վրայով անցնելու մեր որոշման մեջ: Մենք բոլորս մտածում էինք, որ հայերն էլ են նույն բանը արել։ Դե, գրեթե բոլորը՝ այն ժամանակ եղել են մարդիկ, որպես կանոն, 70 տարեկանից բարձր ծերեր, ովքեր տագնապով զգուշացնում էին` հայերը ատում են մեզ։ Բայց նրանք հատ ու կենտ էին։ Նրանց ոչ ոք լուրջ չէր վերաբերվում, իսկ երբեմն էլ նույնիսկ պատժվում էին «ատելություն քարոզելու» համար։ Իսկ երբ բծավոր ծաղրածուն, որը ստորագրեց ու իրականացրեց Խորհրդային կայսրության դատավճիռը (խոսքը Գորբաչովի մասին է), Հեյդար Ալիևին հեռացրեց երկրի ղեկավարությունից, ջինը արձակվել էր շշից։ Հայերը վստահ էին, որ հիմա իրենց կանգնեցնող չկա։ Նրանք կարող էին արդյո՞ք մտածել, որ գրոսմայստերը կվերադառնա, որպեսզի խորամանկամիտ բլից խաղա Հայաստանի հետ, որը կշարունակի և հայ թագավորներին ու թագուհիներին ու նրանց նմաններին մինչև շախի ու մատի կհասցնի Ալհամ Ալիևը: Ոչ, նրանք չէին կարող: Դրա համար պետք էր տիրապետել քաղաքական հեռատեսության շնորհին։ Նրան, որը եղել է՝ ահավոր ճգնաժամի պահին մեր երկրի ղեկին կանգնած մարդու մոտ։ Նրան, որը կա նրա որդու՝ մեր ներկայիս պետության ղեկավարի մոտ։
Գերիշխանության և Ադրբեջանի հողերի սողացող և երբեմն քառատրոփ արշավով անեքսիայի մասին հայկական երազանքները փոշիացան: Բեկորները հնչում են հայ «գործիչների» ոռնոցներում, ովքեր «երբեք չեն հաշտվի», «այստեղ կապրեն կամ կմահանան, բայց չեն հանձնվի», «արցախը հավիտյան է» և այլն։
Բայց մի խաբվեք. ջինը կենդանի է: Նրա ոգին վազում է Հայաստանի բնակիչների մեծամասնության երակներով, ովքեր երազում են նոր ուխտադրուժ հարված հասցնել մեր մեջքին՝ հատկապես ուխտադրուժ, որովհետև մենք նրանց հավատում էինք։
Առաջին պարբերությունները թքելու ցանկություն կառաջացնեն նրանց մոտ, ում 40 տարին դեռ չի լրացել, բայց նրանք, ովքեր ավելի մեծ են, կհիշեն, որ դա հենց այդպես էլ կար։ Բացառությամբ ապագայի մի երկու մանրամասների։ Ադրբեջանում ապրած հայերը մեզ համար մեր ժողովրդի մի մասն էին։ Այո, նրանց մեջ եղել են նաև արժանի մարդիկ, որոնց զոհաբերեցին երեւանցի եւ սփյուռքահայ հայրենակիցները։ Բայց օհ, ինչքան խնամակալ-հերթափոխներ էին փայփայում հիդրային, որը սկսեց ծվատել Ադրբեջանը 80-ականների վերջին։
Ես հավերժական պատերազմի կոչ չեմ անում։ Ես ուզում եմ կայուն խաղաղություն։ Բայց նրա կայունությունը կարող է կառուցվել միայն մեկ բանի վրա՝ հայերի և նրանց «քույրերի»-բուժքույրների մշտական ըմբռնումով, որ ամենափոքր փորձի դեպքում պտտել այն, ինչ հաջողությամբ արեցին կատաղած արարածները «միացում» կարգախոսների ներքո՝ Ադրբեջանը այլևս 30 տարի չի երերալու: Հատուցումը կհետևի անհապաղ, և այն կլինի սարսափելի: Անհամաչափ։ Իսկ իրավապաշտպանները թող հետո ախ ու վախ անեն, մենք այլեւս չենք պատրաստվում մեր ժողովրդին զոհաբերել ներման քիմերաներին։ Մենք հայերին ներել ենք անցյալ դարասկզբի ողբերգության համար։ Հայերը մեզ նույնպես «ներեցին»՝ ասելով «ցտեսություն» և հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիներին դուրս շպրտելով իրենց տներից՝ միաժամանակ սպանելով ու հաշմանդամ դարձնելով տասնյակ հազարավորների:
Ես հավատում եմ հումանիզմին։ Մարդկանց մեջ լավը գտնելու կարևորությանը: Նրանում, որ փրկությունը ներման ու համեստության մեջ է։ Բայց մենք արդեն վառվել ենք, ընդ որում այնպես ենք վառել, որ մեր ամբողջ ժողովուրդը սևացել է վշտից ու անարդարությունից։ Այո, կսովորենք ապրել հարևանությամբ՝ երբևիցե: Երբ հայերը կհասկանան տարրական ճշմարտությունները, իսկ մենք կհասկանանք, որ նրանք հասկացել են դրանք։ Բայց մենք զգույշ կլինենք...

Мечты с мечом в руках
Как насчет очередного экскурса в будущее, читатель? На этот раз необычного. Не на основе прогнозов и анализов, а просто представляя, каким оно может быть для региона лет через 70 или 80, это мирное будущее.
«Алло, Армен, как жизнь? Все в порядке, Азер. Как ты, дорогой? Все хорошо. Ждем вас с Сюзанной! Айтен уже несколько раз спрашивала, когда вы будете. Вы самолетом или поездом? На машине. Удобно – границ нет, таможни тоже, сел и погнал по трассе. Супер! Дети спрашивают, когда же наконец приедут Рузя и Артурчик. Не говори, и наши все уши прожужжали: когда в Баку, когда в Баку? Дни считают. Мы тоже считаем! Программа готова – начнем с излюбленных ресторанов в Крепости, потом на виноградники в Шамахы и Габалу, а в конце недели на дачу. А, очень хорошо. Я тут пару коллекционных бутылок «Арарата» везу. Значит, на свадьбу тоже с дачи поедем? Да, оттуда удобнее. За «Арарат» заранее спасибо! Ты же знаешь, в Баку его ценят, а найти трудно.
Ерунда, это мелочи! Одну бутылку раздавим вместе. Я и сигары привезу! А я тебя кальяном угощу. А какие красивые пригласительные на плавающих экранах получились! Особенно, где написано «пусть эти юные влюбленные сердца станут еще одним звеном в цепи крепких дружеских уз, связывающих наши народы. Пусть Самир и Айкануш станут еще одним символом любви и согласия в нашем общем доме – на Южном Кавказе. Да, пригласительные классные, и то, как они выскакивают из телепортов, показывая красоты Баку и Еревана, и кадры жениха с невестой в окружении друзей и подруг тоже класс. Некоторые друзья и подруги, кажется, неравнодушны друг к другу. Есть вероятность, что эта свадьба не последняя на горизонте! Кстати, сын Ованнеса, который в Гяндже живет, уже нашел себе невесту-азербайджанку. Как здорово!
Хорошо, что свадьбу решили делать в Шуше. Особый город. Хоть некоторые возражали, что добираться будет сложно. По новой ветке скоростного поезда и из Баку, и из Еревана можно за 30-40 минут домчать.
Не хочу о делах сейчас, но надо постараться выкроить несколько часов и поговорить с Кязымом и Этибаром по поводу предложения Гагика и Рубена. Выглядит очень интересно, и принимая во внимание динамику рынка, можно очень выгодно вложиться. Да, наши партнеры из Франции тоже готовы участвовать. Наши друзья в Турции тоже проявляют интерес. Они приедут на свадьбу? Обязательно. А французы? Планируют, но пока не точно. Зато дядя Карен из Калифорнии прилетит со всей семьей. Они тоже решили раньше приехать, но будут не в Баку, а в Набрани. Ты же знаешь, американские армяне любят на ваши курорты ездить. Наши тоже уже всю Армению облазали, мне рассказывали, на каждом шагу азербайджанская речь!».
Идиллия? Утопия? Невозможно? Не соглашусь! Возможно!
И именно это меня и пугает. Этого я и боюсь. Боюсь не примирения. Конфликты должны заканчиваться, и чем раньше, тем лучше. Боюсь сладкого забвения, которое может сыграть с нами злую шутку, похожую на ту, что сыграло время «братства народов», насаждаемой Кремлем в «дружной советской семье народов». А она оказалась недружной. Развал СССР выпустил притаившихся до урочного часа джиннов ненависти. И главным был именно армянский. Этот джинн был всем джиннам джинн. Выпестованный и откормленный диаспорой, призвавший под знамена стаи иблисов советской партократии и чиновничества, он застал нас врасплох. Потому что мы были искренни в своем решении забыть прежние обиды и перешагнуть через кровь и страдания прошлого. Мы все думали, что и армяне сделали то же самое. Ну, почти все – находились в те времена люди, как правило, старики лет за 70, которые с тревогой предупреждали – армяне нас ненавидят. Но то были единицы. Их никто не воспринимал всерьез, а порой им даже доставалось за «пропаганду ненависти». И когда пятнистый клоун, который подписал и привел в исполнение приговор Советской империи (я о Горбачеве), убрал из руководства страны Гейдара Алиева, джинн был выпущен из бутылки. Армяне были уверены – теперь их некому остановить. Могли ли они допустить, что гроссмейстер вернется, чтобы сыграть с Арменией замысловатый блиц, который продолжит и доведет до шаха и мата армянским королям и королевам и иже с ними Алиев Ильхам? Нет, не могли. Для этого нужно было бы обладать даром политического предвидения. Тем, который был у человека, вставшего у руля нашей страны в момент страшнейшего кризиса. Тем, который есть у его сына – нашего нынешнего главы государства.
Армянские мечты о господстве и ползучей, а иногда и галопирующей аннексии земель Азербайджана рассыпались в прах. Осколки звенят в завываниях армянских «деятелей», которые «никогда не смирятся», «будут здесь жить или умирать, но не сдадутся», «арцах форевер!» и прочее.
Но не обманывайтесь: джинн жив. Дух его бежит по венам большинства жителей Армении, мечтающих о возможности нанести новый вероломный – именно вероломный, потому что мы им верили – удар нам в спину.
Первые абзацы вызовут желание плеваться у тех, кому еще нет 40, но кто постарше, вспомнят, что именно так и было. За исключением пары деталей из будущего. Армяне, жившие в Азербайджане, были для нас частью нашего народа. Да, были среди них и достойные люди, которые были принесены в жертву соплеменниками-националистами из Еревана и диаспоры. Но ой сколько было выкормышей-перевертышей, лелеющих гидру, которая начала терзать Азербайджан в конце 80-ых.
Я не призываю к вечной войне. Я хочу прочного мира. Но прочность его может строиться только на одном – постоянном понимании армянами и их «сестрами»-медсестрами, что при малейшей попытке крутануть то, что успешно исполнили осатаневшие твари под лозунгами «миацума», Азербайджан уже не будет раскачиваться 30 лет. Возмездие последует незамедлительно, и оно будет страшным. Диспропорциональным. И пусть потом ахают защитники прав человека, мы больше не собираемся приносить свой народ в жертву химерам всепрощения. Мы простили армянам трагедии начала прошлого века. Армяне нас тоже «простили» - сказав «прощай» и выбросив сотни тысяч азербайджанцев из их домов, заодно убив и искалечив десятки тысяч.
Я верю в гуманизм. В важность умения находить в людях добро. В то, что спасенье в прощении и смирении. Но мы уже обожглись, причем обожглись так, что весь наш народ почернел от горя и несправедливости. Да, мы научимся жить по соседству – когда-нибудь. Когда армяне поймут прописные истины, и мы поймем, что они их поняли. Но мы будем начеку...