«Ալիևի ցանկացած հայտարարություն որոշ ժամանակ անց իրականություն է դառնում»
«Բոլորին է հայտնի, որ Ադրբեջանի նախագահի ցանկացած հայտարարություն որոշ ժամանակ անց իրականություն է դառնում։ Սա պետք է ուղեցույց լինի մեզ համար»:
Այս մասին, ըստ Caliber.Az-ի, հայկական լրատվամիջոցներին ասել է արևելագետ Արմեն Պետրոսյանը՝ մեկնաբանելով Գյորուսի շրջանի Դըղ գյուղի ուղղությամբ վերջին ռազմական գործողությունները, ինչպես նաև Լաչինի շրջանում Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրումը։
«Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել էր Լաչինի ճանապարհին անցակետի ստեղծման մասին։ Բաքվում շատ լավ են աշխատում, հստակ ձևակերպում են իրենց քայլերը և աստիճանաբար իրականացնում։ Արևմուտքը ձգտում է կանխել հակամարտությունը տարածաշրջանում, բայց չեն առարկի, եթե հարցերը լուծվեն նուրբ մեթոդներով»,- ասել է Պետրոսյանը։
Սթենֆորդի համալսարանի պրոֆեսոր Արթուր Խաչիկյանը, իր հերթին նշել է, որ Եվրոպան Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ չի կիրառի։
«Եվ դա տրամաբանական է: Ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի ներկայացուցիչը նոր պահանջներ է ներկայացրել՝ հիմա խոսում են փոխհատուցման մասին։ Հաջորդ փուլը լինելու է Զանգեզուրը։ Եկեք նայենք փաստերին: Մենք լսել ենք Արևմուտքի հայտարարությունները։ Դրանք տեղին են, բայց Արևմուտքը իրական քայլեր չի ձեռնարկում, օրինակ՝ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանում։ Ֆրանսիան նույնպես գեղեցիկ հայտարարություններ արեց: Բայց Եվրոպան ոչ մի պատժամիջոց չի կիրառի։ Ադրբեջանն անտեսեց Ֆրանսիայի հայտարարությունները և ասաց, որ սա մեր տարածքն է, և դա աշխատում է։ Այնպես որ, մենք էլ ենք ընդունել, որ դա իրենց տարածքն է»,- ասել է Խաչիկյանը։
Հատկանշական է, որ երևանցիների շրջանում անցկացված հարցման ընթացքում հարցվողների մի մասը ստեղծված իրավիճակի համար մեղադրել է Հայաստանի գործող իշխանություններին։ Այսպես, նրանցից մեկի խոսքով, հայկական կողմը կարող էր կանխել Լաչինի շրջանում անցակետի հայտնվելը։
«Մենք կարող էինք ամեն ինչ կանխել։ Բանն այն է, որ մենք Ադրբեջանին չենք տրամադրել խոստացված Զանգեզուրի միջանցքը։ Հասկանալի է, որ ի պատասխան Ադրբեջանը պետք է անցակետ տեղադրեր Լաչինի շրջանում»,- ասել է հարցվողներից մեկը։

«Любое заявление Алиева через какое-то время становится реальностью»
«Всем известно, что любое заявление президента Азербайджана через какое-то время становится реальностью. Это должно быть ориентиром для нас».
Как передает Caliber.Az, об этом армянским СМИ заявил востоковед Армен Петросян, комментируя недавние боевые действия в направлении села Дыг Горусского района, а также установку Азербайджаном КПП в Лачинском районе.
«Ранее президент Азербайджана заявил о создании КПП на Лачинской дороге. В Баку очень хорошо работают, четко формулируют свои шаги и постепенно реализуют их. Запад стремится предотвратить конфликт в регионе, но они не будут возражать, если вопросы будут решаться тонкими методами», - сказал А.Петросян.
В свою очередь, профессор Стэнфордского университета Артур Хачикян отметил, что Европа не станет применять санкции против Азербайджана.
«И это логично. Хочу обратить ваше внимание на то, что представитель Азербайджана в ООН презентовал новые условия – сейчас говорят о компенсации. Следующим этапом будет Зангезур. Давайте посмотрим на факты. Мы слышали заявления Запада. Они были уместными, но Запад не предпринимает реальных действий, например, введение санкций против Азербайджана. Франция тоже сделала красивые заявления. Но Европа не будет применять никаких санкций. Азербайджан проигнорировал заявления Франции и сказал, что это наша территория, и это работает. Так что, мы тоже приняли, что это их территория», - сказал А.Хачикян.
Примечательно, что в ходе опроса журналистами жителей Еревана часть последних обвинила действующие власти Армении в сложившейся ситуации. Так, по словам одного из опрошенных, армянская сторона могла предотвратить появление КПП в Лачинском районе.
«Мы могли бы предотвратить все. Дело в том, что мы не предоставили Азербайджану обещанный Зангезурский коридор. Понятно, что в ответ Азербайджан должен был создать КПП в Лачинском районе», - сказал один из опрошенных.
По словам другой опрошенной, ситуация в Армении крайне тяжелая.
«Вы спрашиваете, пойдет ли Азербайджан на уступки? Конечно, нет. Почему он должен делать это?», - сказала жительница Армении.