Հայաստանին ի՞նչ է խոստանում «վարչապետի» մոսկովյան շրջագայությունը
Չեխիայի անհաջող այցից անմիջապես հետո, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը որոշեց մեկնել Մոսկվա, թեև տարածաշրջանում տեղի ունեցող վերջին իրադարձությունների ֆոնին դժվար թե լավ բան է սպասում նրան այնտեղ։ Ու թեև Հայաստանի վարչապետի մամուլի ծառայությունը Մոսկվա այցը ներկայացնում է որպես Հայաստանի ղեկավարության նկատմամբ Պուտինի բարի տրամադրվածության նշան, իբր, մայիսի 9-ին Փաշինյանը մասնակցելու է Հաղթանակի օրվան նվիրված միջոցառումներին, այնուամենայնիվ հասկանալի է, որ Ռուսաստանի նախագահի հետ լարված զրույցը ցանկացած դեպքում անխուսափելի է։ Թեկուզ այն պատճառով, որ Մոսկվայում ակնհայտորեն հավանություն չեն տալիս Փաշինյանի շպագատին և երկու աթոռին նստելու փորձին։
Երևի Հայաստանի ղեկավարը ստիպված կլինի պարզաբանել իր համար տհաճ մի շարք հարցեր, օրինակ՝ Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահներին վարկաբեկելու Երևանի փորձի հետ կապված։ Հիշեցնենք, որ որոշ ժամանակ առաջ Փաշինյանն անձամբ ռուս խաղաղապահներին մեղադրել է «Լաչինի միջանցքը վերահսկելու իրենց պարտավորությունները չկատարելու մեջ»։ Ճիշտ է, հետագայում նա փաստորեն հերքեց իր խոսքերը՝ հայտարարելով, որ այդպիսով նա ամենևին չի քննադատում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահներին, այլ «իր մտահոգությունն է հայտնում նրանց գործունեության առնչությամբ»։ Կասկածից վեր է, որ Երևանը լրջորեն հույս ուներ Մոսկվայի աջակցության վրա, բայց այնտեղից այնպես էլ չստանալով «Բաքվի որևէ դատապարտում»։ Երևանի համար մեծ հիասթափությամբ՝ ռուսները նշեցին, որ այդ Հայաստանը պետք է հետևի Եռակողմ հայտարարության կետերին, այլ ոչ թե Բաքուն, որը անշեղորեն հետևում է իր ստանձած պարտավորություններին: Սա, առաջինը։
Երկրորդը՝ չի բացառվում, որ Մոսկվայում Փաշինյանը ստիպված լինի անվանել ՀԱՊԿ-ի վրա իր հարձակումների պատճառը։ Հիշեցնենք, որ այս տարվա հունվարին Հայաստանը հրաժարվեց իր տարածքում անցկացնել այդ ռազմական դաշինքի անդամ երկրների՝ «Անխախտելի եղբայրություն-2023» զորավարժությունները, իսկ բառացիորեն երկու ամիս անց (մարտ ամսում) ամբողջությամբ հրաժարվեց նրա գլխավոր քարտուղարի տեղակալի քվոտայից։ Այդպիսով, Երևանը հերթական անգամ արտահայտեց իր հակազդեցությունը ՀԱՊԿ-ին։ Վերջին անգամ նման բան տեղի ունեցավ անցած տարվա նոյեմբերին՝ Երևանում կազմակերպության գագաթնաժողովի ժամանակ, որտեղ Հայաստանի վարչապետը հրաժարվեց հավանություն տալ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հռչակագրին։ Ընդհանրապես, հայերը դիրք են ընդունել, բողոքարկելով նրանով, որ ՀԱՊԿ-ի դաշնակիցները «քաղաքական գնահատական չեն տվել Ադրբեջանի գործողություններին»։
Դե իսկ երրորդը, Հայաստանի վարչապետը ստիպված կլինի պարզաբանել Երեւանի երկակի խաղի, մասնավորապես՝ Արեւմուտքի հետ սիրախաղի պատճառը։ Առայժմ ուկրաինական ճակատում զբաղված Մոսկվան առանձնապես չի արձագանքել դրան։ Ավելի վաղ հայկական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ Պուտինի և Փաշինյանի վերջին հեռախոսազրույցի (ապրիլի 26-ին) ժամանակ կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային իրավիճակը՝ կենտրոնանալով Հարավային Կովկասում կայունության և անվտանգության ապահովման խնդիրների վրա, դե և, առերես հանդիպման ընթացքում, ըստ երևույթին, կքննարկվեն ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ հայ-ադրբեջանական վերջին բանակցությունների արդյունքները, ինչպես նաև մի շարք լրատվամիջոցների կողմից նախօրոք հայտարարված դրանց նոր փուլը, որը, մամուլի հրապարակումների համաձայն՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարները կանցկացնեն Բրյուսելում, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մասնակցությամբ։ Ի դեպ, եթե այս տեղեկությունը ճիշտ է, ապա դա կլինի երկու երկրների ղեկավարների առաջին հանդիպումը՝ փետրվարին մյունխենյան բանակցություններից հետո։ Սակայն հայ-ադրբեջանական շփումների ուղու վրա Վաշինգտոնի և Բրյուսելի նկատելի ակտիվացման ֆոնին Մոսկվան, չնայած Ուկրաինայի վրա իր բոլոր ուժերի և միջոցների կենտրոնացմանը, առաջվա պես անկեղծ հետաքրքրություն է ցուցաբերում տարածաշրջանի նկատմամբ։ Այդ մասին է ասում՝ (նույնպես լրատվամիջոցների կողմից նախօրոք ազդարարված) մայիսի վերջին Մոսկվայում Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարներին հրավիրելու Ռուսաստանի Դաշնության մտադրությունը։ Հասկանալի է, որ Ռուսաստանը ուզում է Արևմուտքին ցույց տալ, որ Հարավային Կովկասը գտնվում է իր շահերի ուղեծրում, և նա մտադիր չէ այստեղ իր տեղը զիջել ո՛չ Վաշինգտոնին, ո՛չ Բրյուսելին։ Եվ բանակցություններում Մոսկվայի հիմնական փաստարկը մնում է՝ 2020 թվականի Եռակողմ հայտարարության շուրջ պայմանավորվածությունները, որոնք ռուսական կողմը համարում է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման համար միակ իրական հիմք։
Եվ երևի Կրեմլի հանդիպման ժամանակ Փաշինյանին հերթական անգամ կհիշեցնեն, որ հատկապես Մոսկվայի շնորհիվ է, որ Հայաստանը կարողացավ խուսափել ավելի մեծ մարդկային կորուստներից։ Չէ որ, եթե 2020 թվականի աշնանը Ղարաբաղում չդադարեցվեին ռազմական գործողությունները, Հայաստանի պարտության մասշտաբները շատ ավելի շոշափելի կլինեին։ Երևանում պետք է հասկանան, որ Մոսկվան ցանկացած պահի կարող է ուժեղացնել՝ Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու տնտեսական լծակները, այդ թվում նաև ՀԱՊԿ-ի միջոցով, և դա կվատթարացնի երկրի առանց այն էլ խամր վիճակը։ Մինչդեռ սա Մոսկվայի մոտ այս պահին՝ առկա հեռու ոչ բոլոր «փաստարկներ» են։ «Փաստարկներ», որոնք այնտեղ հակառուսական հիստերիայի շարունակվելու դեպքում կարող են շատ լուրջ հարվածել երկրի կենսագործունեության բոլոր ոլորտներին։
Այս իրավիճակում Ադրբեջանը դիվանագիտական զսպվածություն և ճկունություն է ցուցաբերում, ինչպես Մոսկվայի, այնպես էլ ի դեմս Բրյուսելի և Վաշինգտոնի՝ արևմտյան գործընկերների նկատմամբ։ Բաքվում վստահ են, որ բանակցային գործընթացը՝ դրական արդյունքների հասնելու համար, պետք է լինի համապարփակ։ Ադրբեջանը պատրաստ է Հայաստանի հետ հարաբերությունների նորմալացմանը, ինչը վերջնական հաշվով կբերի տարածաշրջանի կայունության և անվտանգության։

Шпагат Пашиняна Что сулит Армении московское турне «варчапета»?
Вслед за неудачной чешской поездкой армянский премьер Никол Пашинян решил отправиться в Москву, хотя ввиду последних событий в регионе вряд ли там его ждет что-то хорошее. И хотя пресс-служба армянского премьера преподносит визит в Москву как признак хорошего расположения Путина к руководству Армении, мол, 9 мая Пашинян примет участие в мероприятиях в честь Дня Победы, тем не менее понятно, что напряженного разговора с президентом России в любом случае не избежать. Хотя бы потому, что в Москве явно не одобряют шпагат Пашиняна и попытку усидеть на двух стульях.
Наверняка армянскому лидеру придется разъяснить ряд нелицеприятных для него вопросов, к примеру, с попыткой Еревана дискредитировать российских миротворцев в Карабахе. Напомним, что некоторое время назад Пашинян самолично обвинил российских миротворцев «в невыполнении своих обязательств по контролю над Лачинским коридором». Правда, позднее он фактически открестился от своих слов, заявив, что таким образом вовсе не критикует миротворцев из РФ, а «выражает свою обеспокоенность по поводу их деятельности». В том, что в Ереване всерьез надеялись на поддержку Москвы, но так и не дождались оттуда какого-либо «осуждения Баку», сомнению не подлежит. К большому разочарованию Еревана, россияне указали, что Армении необходимо следовать пунктам Трехстороннего заявления, а не Баку, который неукоснительно соблюдает взятые на себя обязательства. Это, во-первых.
Во-вторых, не исключено, что в Москве Пашинян будет вынужден назвать причину своих нападок на ОДКБ. Напомним, что в январе этого года Армения отказалась проводить на своей территории военные учения стран-членов этого военного блока «Нерушимое братство-2023», а буквально два месяца спустя (в марте) и вовсе отказалась от квоты заместителя ее генсека. Таким образом, Ереван в очередной раз выразил свое противодействие ОДКБ. В последний раз подобное случилось в ноябре прошлого года на саммите организации в Ереване, где армянский премьер отказался одобрить декларацию Совета коллективной безопасности. В общем, армяне встали в позу, апеллируя тем, что союзники по ОДКБ «не дали политическую оценку действиям Азербайджана».
Ну а в-третьих, армянскому премьеру придется прояснить причину двойной игры Еревана, в частности заигрывания с Западом. До поры до времени Москва, занятая на украинском фронте, особо не реагировала на это. Ранее  армянские СМИ сообщали, что во время последнего телефонного разговора Путина и Пашиняна (26 апреля) стороны обсудили региональную ситуацию, сделав акцент на задачах по обеспечению стабильности и безопасности на Южном Кавказе, ну и, видимо, в ходе встречи с глазу на глаз будут рассмотрены итоги недавних армяно-азербайджанских переговоров при посредничестве США, а также анонсированный рядом СМИ новый их раунд, который, согласно публикациям в прессе, проведут лидеры Азербайджана и Армении в Брюсселе с участием президента Европейского совета Шарля Мишеля. К слову, если данная информация верна, то это будет первая встреча глав двух государств после мюнхенских переговоров в феврале. Однако на фоне заметной активизации Вашингтона и Брюсселя на треке армяно-азербайджанских контактов, Москва, несмотря на направленность всех ее сил и средств на Украину, как и прежде выказывает откровенную заинтересованность в регионе. Об этом говорит (также анонсированное СМИ) намерение РФ собрать в конце мая в Москве глав МИД Азербайджана и Армении. Понятно, что Россия хочет показать Западу, что Южный Кавказ находится в орбите ее интересов Москвы, и уступать свое место здесь ни Вашингтону, ни Брюсселю она не намерена. И главным аргументом Москвы на переговорах остаются договоренности по Трехстороннему заявлению 2020 года, которые российская сторона считает единственной реальной базой для урегулирования армяно-азербайджанских отношений.
И наверняка в ходе кремлевской встречи Пашиняну в очередной раз напомнят, что именно благодаря Москве Армении удалось избежать еще больших человеческих потерь. Ведь если бы не были остановлены боевые действия в Карабахе осенью 2020-го, масштабы поражения Армении оказались бы гораздо более ощутимыми. В Ереване должны понимать, что Москва может в любой момент усилить экономические рычаги давления на Армению, в том числе и через ОДКБ, и это усугубит и без того неблестящее положение страны. Причем это далеко не все «аргументы», имеющиеся у Москвы на данный момент. «Аргументы», которые в случае продолжения там антироссийской истерии могут очень серьезно ударить по всем областям жизнедеятельности страны.
В этой ситуации Азербайджан демонстрирует дипломатическую выдержку и гибкость как по отношению к Москве, так и к западным партнерам в лице Брюсселя и Вашингтона. В Баку уверены, что переговорный процесс, чтобы принести позитивные результаты, должен быть всеобъемлющим. Азербайджан готов к нормализации отношений с Арменией, что в конечном итоге приведет к стабильности и безопасности региона.